Problemute la C4...

probleme de natura tehnica, precum si cele rezultate in urma diverselor incidente

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Mar 14-Feb-2006 18:11

nero scrie:Doamne, ce ciudat sunt, n-am nici o problema cu masina :D


Da "nero" , nici eu nu am avut nici o problema cu SX-ul ( C4 pe motorina ), si am facut un an de cand il am. Pe cand cu VTR-ul am fost deja de vreo doua ori la service, ca sa mai stranga una alta pe la el :)

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Problemuţe la C4

Mesajde daria_na » Mie 15-Feb-2006 00:04

Referitor la răspunsul ATS problema amortizoare.

Aş fi vrut un răspuns punctual şi de bun simţ, pentru că ĂŽntrebările mele au fost pertinente şi la obiect., nu am ĂŽnregistrat până acum defecţiuni la amortizoarele C4, iar la celelate ĂŽntrebări nu suntem ĂŽn măsură să vă răspundem, fără alte insinuări şi sfaturi de prost gust.. După acest e-mailuri ale Dnei DINDIRICĂ, am ĂŽnceput să mă gândesc foarte serios dacă sunt un om normal şi de ce mă interesează tocmai pe mine problema amortizoarelor la C4. Revenind la oile noastre, consider că ĂŽncă sunt un om sănătos pshic şi că pe orice om normal l-ar interesa amortizoarele la C4, poate mai puţin pe cei de la ATS şi CITROEN.
Ceea ce mă surprinde este faptul că eu am pus nişte ĂŽntrebări CONSTRUCTORULUI de automobile CITROEN şi ĂŽmi răspunde CONCESIONARUL ATS prin DINDIRICĂ, care nu are nici-o legătură cu aceste probleme. Nu ĂŽnţeleg ce are ... cu prefectura. Probabil ĂŽn cadrul francofoniei se practică acest obicei.
Dacă problemele de service au ĂŽnceput să să se reolve, la serviciul relaţii clienţii sunt ĂŽncă probleme grave de comunicare.
Aviz amatorilor. Dacă aveţi probleme pshice şi stări grave de depresie generate de prezentele şi posibilile defecţiuni la C4, vă puteţi adresa cu ĂŽncredere Doamnei sau D-şoarei DINDIRICĂ de la ATS care a ĂŽnceput să facă psihoterapie prin e-maluri, eu fiind primul pacient.
Acum după e-mailurile Doamnei DINDIRICĂ, am devenit un om fericit, nu mă mai interesează problema amortizoarelor, C4 funcţionează perfect, problemele cotidiene nu mă mai stresează, sunt un alt om.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 15-Feb-2006 09:35

Frumos formulat :D @ Cat despre Citroen Franta, ei asta fac cand primesc cate ceva de la vreun client, te paseaza imediat la ATS. Eu zic ca ai putea sa le mai dai un mail si sa le spui ca ATS a dat din umeri si poate te lamuresc ei in aceasta problema. Acum nu prea mai au unde sa te paseze, poate doar sa te trimita la alt concesionar de prin tarile vecine :D

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Mie 15-Feb-2006 10:13

Da dar poate au si francezii "DINDIRICA" lor... :lol: vreti sa faca daria_na psihoterapie si in franceza? :lol:

ovidiub
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Mar 17-Mai-2005 14:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiub » Sâm 18-Feb-2006 09:40

Marea lor inovatie cu AC-ul care pleaca numai la peste 5 grade e de tot ...
Azi dimineata erau 4 si ploua. Evident am mers ca orbetele, ca nici nu prea poti sa faci ca la dacie sa stergi cu prosopu' ...ca nu ajungi. Citroenu' lu' peste!

Inca 2-3 probleme si regret amarnic ca l-am luat.

Avatar utilizator
danalarm
pasionat
Mesaje: 328
Membru din: Dum 03-Iul-2005 23:48
Localitate: bucuresti

Mesajde danalarm » Sâm 18-Feb-2006 19:43

White Wizard scrie:Apropo, "tacanitul" care se aude la motor , in partea stanga cum te uiti din fata este o electro-valva care mai trebuie stransa cu o tura si jumatate. :) Nu este o "problema" foarte grava.


este de culoare neagra? azi am facut o inspectie vizuala a motorului si amvazut ceva ca un robinet negru pe o conducta argintie, daca este aia pot sa umblu eu la ea? :twisted:

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Dum 19-Feb-2006 02:45

ovidiub a scris:
Marea lor inovatie cu AC-ul care pleaca numai la peste 5 grade e de tot ...
Azi dimineata erau 4 si ploua. Evident am mers ca orbetele, ca nici nu prea poti sa faci ca la dacie sa stergi cu prosopu' ...ca nu ajungi. Citroenu' lu' peste!




Pai marea lor inventie este butonul de dezaburire-degivrare...se dezabureste destul de rapid mai ales daca mergi cativa metri cu masina.Pai sa vezi mers orbeste cand erau -20 grade si imi inghetase parbrizul pe dinauntru...

ovidiub
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Mar 17-Mai-2005 14:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiub » Lun 20-Feb-2006 08:46

off topic
La nervi oricum printre dinti spunem vrute si nevrute dar sa le stapinim sanatosi ca doar ele sunt stapine pe buzunarele noastre.

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Problemuţe

Mesajde daria_na » Vin 24-Feb-2006 22:46

În ultimul timp n-am mai citit nimic despre: trăncăneli, greieraşi, zdrăngăneli, păcăneli, ţăcăneli etc la C4.
Or să ne invidieze cititorii forumurilor Renault, Opel, VW, crezând că C4 esta o maşină fără probleme mai bună decât ale lor, iar ATS ĂŽn mod sigur se va gândi ori că ni s-a făcut lehamite să tot comentăm ĂŽntre noi fără ca pe ei să-i intereseze "aparent", sau că maşinile noastre ĂŽntre timp au devenit mai fiabile şi mai au nevoie de serviciile lor, ori probabil după un anumit timp vom deveni mai toleranţi decât suntem acum şi-i vom lăsa să se ne trateze cu aceiaşi lehamite.

Şi acum mă ĂŽntreb, dacă ATS a meritat ĂŽntradevăr reclama şi demonstraţia de fidelitate făcută de CLUB CITROEN la SIAB?

danpopa
pasionat
Mesaje: 136
Membru din: Mar 11-Oct-2005 13:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde danpopa » Sâm 25-Feb-2006 16:26

exact ! buna intrebare ...

(vorbesc eu care nu am fost acolo, dar cu o zi inainte bateam palma pentru masina ...)
Xsara 1.6 / C4 1.4

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Sâm 25-Feb-2006 16:32

A fost decizia clubului ca am mers atunci in coloana si nu a ATS-ului.
Daca ar fi sa ma exprim cat mai corect, as zice ca ATS-ul a salutat initiativa noastra si cam atat. Si ne-a oferit invitatii la SIAB.

A fost decizia noastra si nu a ATS-ului.

Nu poti sa tragi ATS-ul de maneca si sa spui: "Uite ba bulangiilor, noi am facut parada in ziua aia, acu fiti si voi mai de treaba!" pentru ca pur si simplu nu este cazul.

ovidiub
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Mar 17-Mai-2005 14:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde ovidiub » Mie 08-Mar-2006 11:22

OFF TOPIC

Imi place prezentarea de pe site-ul www.noulaccent.ro mai ales la partea legata de costuri revizii. Poate ar fi bine sa publice si "Citroenul" o lista asemanatoare.

pipu
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mar 21-Mar-2006 11:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde pipu » Mar 21-Mar-2006 15:12

Cum a spus fratele mai sus cu CD-ul patesc si eu la fel.Am fost la ATS si mi-a spus ca trebe sa la s masina la ei o noapte.Probabil vroiau sa asculte muzica si nu aveau la ce.......Mi-a mancat sufletul cd-ul ala.....Am mai avut si alte masini (Megane) si totusi nu sarea cd-ul.

Iar cu partea tehnica ce sa va mai spun....deja am schimbat discul de ambreiaj si placa de presiune.
..............si totusi il iubesc pe robotel

Respect

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Mar 21-Mar-2006 19:24

pipu
-cati km ai facut cu masina ?? ca ai schimbat ceva la C4 tau !!
ovidiub
-frumusel accentul ala , preturi la service ?? nu pot sa cred ca e mai ieftin decat la citroen ??
-la 15,000 km --> C 4 facut revizia 4 milioane ( vezi la revizii 15.000 ) -foarte important model DIESEL
-la chevy - kalos 6 milioane 15.000 schimbat cam aceleasi lucruri si model BENZINA , da`o in colo de treaba ca e fostul dawoo , si platesc mai mult la service decat un citroen care dupa parerea mea e mai "TARE" decat dawoo

-am fost off-topic la greu - scuzati`ma -

Avatar utilizator
danalarm
pasionat
Mesaje: 328
Membru din: Dum 03-Iul-2005 23:48
Localitate: bucuresti

Mesajde danalarm » Mie 22-Mar-2006 02:45

?o intrebare pentru cunoscatori: reglarea supapei de pe returul de la conducta rezervorului are vreo importanta asupra consumului??? am citit pe forum ca ar trebui rotita cu o tura si jumate si se rezolva tacanitul.

ideea este ca am un tacanit la relanti, am fost la ats la receptie si mi-au zis ca tacanitul este de la acea supapa, pe care o vor regla la revizia de 20mii.

o alta idee este ca eu in 7 luni am deabia 7000km, si ma gandeam sa ma duc mai devreme dar tot aman. daca ar avea o influenta si asupra consumului poate asi gasi timp si pentru reglajul acela.


Înapoi la “Probleme C4”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib