ESP+ASR

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

ESP+ASR

Mesajde tartorul » Mar 29-Apr-2008 09:57

La modelele C4 care au ESP (+ASR), exista buton care sa dezactiveze ESP-ul?

Daca nu exista buton, cum poti sa iti dai seama daca masina are ESP fara sa faci un drum la reprezentanta sau fara sa o soliciti sa vezi daca reactioneaza (nerecomandat) :) ? Exista un martor pe bord pentru ESP (teoretic exista dar am nevoie de confirmarea cuiva care are C4 cu ESP?

Multumesc.
Fun Citroen

tzun
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mie 22-Noi-2006 22:45
Localitate: GALATI

Mesajde tzun » Mar 29-Apr-2008 10:04

daca are esp iti apare pe diplay-ul central cand pui contactul (esp) si exista si buton de esp !

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mar 29-Apr-2008 12:20

Multumesc.
Fun Citroen

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Joi 01-Mai-2008 20:00

Citeste cu atentie cartea tehnica si o sa te lamuresti.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Vin 02-Mai-2008 15:55

La masinile care au ESP exista buton de dezactivare. Aceasta dezactivare este functionala numai pana la viteza de 50km/h.La 50km/h se autoactiveaza.
Singura masina la care nu se autoactiveaza si poti sa te joci in voie este VTS-ul.

George Ivascu
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Joi 03-Iul-2008 07:40
Localitate: Dambovita

Salut

Mesajde George Ivascu » Lun 18-Aug-2008 11:11

Daca ai ESP ai buton pt activare/dezactivare, daca nu ai buton nu ai ESP. E foarte simplu. NU -ti trebuie carti sa-u mai stiu eu ce.!
ESP e oricum si rau si bun pe o masina. Cauta butonul in stinga jos pe linga reglajul farurilor. Daca nu e atunci nu ai. Bafta!!!!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 18-Aug-2008 13:03

de ce ar fi RAU? (esti prima persoana la care aud asta)

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Lun 18-Aug-2008 14:12

E rau atunci cand vrei sa te joci cu masina si asta te impiedica sau si mai rau te incurca in asa fel incat te faci praf!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 18-Aug-2008 16:56

e o prostie sa zici despre un sistem de siguranta activa ca e rau fiindca nu te lasa sa te joci cu masina. in general daca vrei o masina pt. chestii dintr-astea e bine sa-ti cauti o alta decat un C4. (exceptand VTS).
dar tot aici pe forum au mai avut loc discutii de genul "ABS-ul nu e bun ca nu tine frana si intri in copac" asa ca la ce pot sa ma astept...? ](*,)

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 19-Aug-2008 09:46

Nu e nici o prostie..iti pot enumera inca alte 100 de situatii in care ESP te poate incurca daca nu esti pregatit si nu cunosti masina!

Viraj la dreapta, fuge fata, intervine ESP-ul si te arunca in interiorul virajului in masini parcate in bordura, in garduri etc etc!!

Ca si la ABS ai plusuri si minusuri..legile fizicii nu pot fi sfidate!


PS: Tu ai condus ceva cu ESP/ASR? La modul ca ai avut vreodata nevoie de el?

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 19-Aug-2008 10:13

l-am testat o data sau de doua ori, dar in mod intentionat pe un Golf IV model 2000. mi-am facut in schimb o parere mai clara mergand in dreapta pe un V GTI ( ESP mai performant) si mi s-a parut "salvator" :lol: .

Avatar utilizator
bogdans
pasionat
Mesaje: 149
Membru din: Dum 21-Sep-2008 16:45
Localitate: Craiova

Mesajde bogdans » Lun 20-Oct-2008 13:44

intr adevar esp are si parti rele...de exemplu iarna(ma refer la asr..vin impreuna) iti toceste placutele de frana,se duc si discurile,si nu te ajuta mai deloc...nu te lasa sa pleci...daca ai niste cauciucuri bune de iarna te scot din... esp ul este bun la o masina fara stabilitate...sau la o masina super sport!cine zice ca nu te lasa sa te joci in voie...parerea mea e un om fara cap...daca vrei masina sa te joci ia una fara sisteme,ceva mai veke,personal nu ma joc cu masina...nu i dau scarturi,nu trag tare de ea in curbe,nu trag frana de mana aiurea ...decat viteza imi place atat!

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Lun 21-Dec-2009 22:28

Scuza-ma dar trebuie sa fii complet atehnic sa spui ca ESP iti toceste placutele de frana si discurile iarna.

Iar pentru cei care nu vor ESP, nu sunt obligati sa mearga cu el. ESP+ASR este deservit de o siguranta separata care poate fi scoasa si la revedere ESP.

Iar celui care a spus ca ESP este prost ca daca iti fuge fata in urma corectiei te azvarle de borduri, copaci, pe contrasens sau pe luna, vreau sa ii spun ca ESP face niste corectii extrem de fine care opresc sau diminueaza derapajul. In niciun caz nu-l accentueaza sau nu-l contreaza cu brutalitate. In 99% din cazuri, daca nu conduci ca descreieratul, aproape ca nu simti ca te-a corectat ESP-ul.

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Mar 22-Dec-2009 07:05

zicea ca asr ti le toceste. si daca n-ai cauciucuri de iarna sau lanturi, iarna o sa tot ramai inzapezit si o sa incerci sa iesi, iar sistemul iti va tot frana rotile... ma rog, in momentu' ala ori il dezactivezi, ori lasi masina acolo, deci ma indoiesc ca chiar ajunge sa cauzeze o uzura sesizabila...
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 22-Dec-2009 11:05

SPF scrie:Scuza-ma dar trebuie sa fii complet atehnic sa spui ca ESP iti toceste placutele de frana si discurile iarna.

Iar pentru cei care nu vor ESP, nu sunt obligati sa mearga cu el. ESP+ASR este deservit de o siguranta separata care poate fi scoasa si la revedere ESP.

Iar celui care a spus ca ESP este prost ca daca iti fuge fata in urma corectiei te azvarle de borduri, copaci, pe contrasens sau pe luna, vreau sa ii spun ca ESP face niste corectii extrem de fine care opresc sau diminueaza derapajul. In niciun caz nu-l accentueaza sau nu-l contreaza cu brutalitate. In 99% din cazuri, daca nu conduci ca descreieratul, aproape ca nu simti ca te-a corectat ESP-ul.


Te iau cu mine in masina si facem un test? Conduc eu, si iti arat cum te arunca in interiorul virajului..
Nu am zis ca e prost ca altfel nu-mi puneam pe masina, atat doar ca sunt situatii in care nu poate sfida legile fizicii!!
Tu probabil ca nu ai testat niciodata masina sa vezi cum se comporta ESP-ul de sustii cu atata tarie ca e numai miere!
Daca intra ESP-ul, il simti fii sigur de asta, ori intra ori nu intra!


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41