cutie automata

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

cutie automata

Mesajde bobbu » Lun 04-Sep-2006 11:20

Am comandat un C4 cu cutie automata care ar trebui sa-mi parvina undeva in luna noiembrie. Ma gandeam ca daca nu sunt kiar singurul posesor(ma rog...viitor posesor) al unei cutii automate, isi mai varsa cineva pe aici gandurile si impresiile despre C4 BVA.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 04-Sep-2006 11:31

Este cu cutie sensodrive? adica comenzi la volan?
sau este chiar BVA, adica fara comenzi la volan?

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Lun 04-Sep-2006 11:37

fara comenzi pe volan...am senzatia ca numai la C2 exista sensodrive (sau cel putin singurul vazut de mine in showroom).

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 04-Sep-2006 11:52

bobbu scrie:fara comenzi pe volan...am senzatia ca numai la C2 exista sensodrive (sau cel putin singurul vazut de mine in showroom).


Cutia SensoDrive exista ca optiune si pe C3 :lol: .

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 04-Sep-2006 12:07

Eu am intrebat ce cutie t-ai comandat.
Exista din sept 2006 o cutie sensodrive mecanica cu comenzi actionate electronic de catre calculatorul de cutie de viteze. Aceasta cutie se monteaza deocamdata numai pentru motorul de 1,6 HDI 110CP pe C4 si C4 Picasso.

Daca ti-ai comandat motorul 1,6i 16V benzina, atunci va fi cutie BVA.! hidramata normala, fara comenzi la volan si cu o posibila selectie manuala a treptelor, dar va ramane hidramata!

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Lun 04-Sep-2006 13:17

este simpla, hidramata,benzina

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 04-Sep-2006 14:45

Este ok.
Recunosc ca nu m-am plimbat cu niciuna, dar stiu pe cineva care are una rosie si imi spune ca este ok.

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Lun 04-Sep-2006 15:26

Ufff...Ce enervant e ca in Romania nu se cer masini hidramate...Oricum mersi de incurajare. Stau cu inima cam stransa. :shock:

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Lun 04-Sep-2006 16:09

bobbu scrie:Ufff...Ce enervant e ca in Romania nu se cer masini hidramate...Oricum mersi de incurajare. Stau cu inima cam stransa. :shock:


Ce e aia "hidramata"?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 04-Sep-2006 16:20

Nu ai de ce. O cutie hidramata isi are avantajele ei.
Varianta cu padele la volan e o gaselnita ca sa semene cu alea din F1. La masinile astea, cutia e de fapt manuala, doar comanda e automata.
Tu vei avea o cutie automata adevarata. Aici e o discutie lunga, dar ideea e ca nu ai de ce sa iti faci griji. Poate doar in ceea ce priveste consumul :wink:
@mituc: hidramata = automata. Denumirea vine de la primele cutii automate care se numeau Hydra-Matic.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Lun 04-Sep-2006 16:30

nu de faptul ca este full automata imi faceam griji, ci de fiabilitate. Oricum am condus foarte multi km acum cativa ani o automata si de atunci m-am indragostit.Ma oftic ingrozitor ca pe tot forumul asta nu am gasit macar o impresie despre citroen C4 automat. In RO din pacate sunt foarte putine cereri pentru astfel de masini din cauza faptului ca am ramas cu mentalitatea ca daca nu exista "facaletz" nu suntem suficient de barbati...kilu meu :D

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 04-Sep-2006 16:37

Din cite stiu eu, cutiile sint ZF (il rog pe Mugurel sa confirme) si in principiu nu ai de ce sa iti faci griji.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 05-Sep-2006 14:33

Nu este ZF.

Este surpriza: japoneza!
Se pun japoneze si pe C5 si pe C6.
Au renuntat la variantele ZF.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 05-Sep-2006 14:37

Asta e o veste buna. Si cum se numeste fabricantul?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
DinoG
simpatizant
Mesaje: 87
Membru din: Mar 13-Iun-2006 09:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde DinoG » Mar 05-Sep-2006 16:17

bobbu scrie:nu de faptul ca este full automata imi faceam griji, ci de fiabilitate. Oricum am condus foarte multi km acum cativa ani o automata si de atunci m-am indragostit.Ma oftic ingrozitor ca pe tot forumul asta nu am gasit macar o impresie despre citroen C4 automat. In RO din pacate sunt foarte putine cereri pentru astfel de masini din cauza faptului ca am ramas cu mentalitatea ca daca nu exista "facaletz" nu suntem suficient de barbati...kilu meu :D


Eu unul as conduce o masina ce are cutie automata, dar pe un motor mare 2.5, 3.0 etc unde poti avea reprize bune determinate de puterea mare amotorului.
Pe un 1.6 mi se pare doar o facilitate pentru oras si atat.

Nu e vorba de barbatie la kilu tau ci de senzatia pe care ti-o da o cutie automata pe o masina cu un motor mic


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib