C4 facelift?

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 14-Apr-2008 14:37

ma tot abtin sa nu ma bag, dar cand vad ca este laudata o masina ca Skoda Octavia I ma umfla rasul.
deci: la orice dealer Skoda, daca nu minim 15-20 de bai de ulei pe stoc, e panica generala!
Daca nu sunt cel putin 50-100 de seturi de rulmenti,bucse de bara stab pe stoc, deja, pot inchide service-ul.
Daca nu sunt doua trei turbine in magazie, trebuie sa-si inchida telefonul receptionerul!
daca nu au vreo 10-15 debitmetre nu are rost sa mai vorbeasca de tester!
cred ca este de fapt confundata o problema tehnica cu o problema de auz, gen greierashi sau prag indoit pt k a coborat o bordura de-a lui Vanghelie.
sa dau repede un mail in Franta si sa le spun sa transforme un C4 frumos intr-o uratenie inaltata pt k romanii sunt invatati sa treaca peste borduri in locul cautarii unui loc de parcare potrivit? turbine, consum de ulei, si bai de ulei nu reprezinta nimic in comparatie cu o finitie galagioasa!

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 14-Apr-2008 15:22

dar se poate comanda un c4 hydractiv ? :D

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 14-Apr-2008 15:42

:lol:
DA.
Orice se poate :lol: :lol: :lol:
Daca se plateste inlocuirea liniilor de fabricatie si a cercetarii, nu va fi nicio problema. Sa nu ma intrebi despre termenul de livrare.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Lun 14-Apr-2008 15:44

XENON scrie:bineinteles ca C4 e peste Octavia din f. multe pct. de vedere. si e si normal, fiindca Octavia I e batrana rau, platforma de Golf IV.
DAR, repet, e fiabila, e robusta (asa ca pt. drumurile noastre), iar cu kitul sport (eleron, spoiler fata, jantele in 17 cu model super) arata chiar mult mai bine fata de versiunea normala. C4 in schimb are toate celelalte calitati, mai putin fiabilitatea. e chiar, in opinia mea, etalon de fiabilitate la sectiunea "ASA NU". de aprox 1 luna si-a luat un prieten un C4 aproape full option, mai putin piele si navigatie. are xenon, faruri autoadaptive, incalzire scaune etc. masina este atat de joasa, dar mai ales SENSIBILA, incat la coborarea unei borduri, a atins-o usor pe dedesubt si de atunci farurile bat undeva sub bara, f. aproape de masina. s-a stricat probabil senzorul de nivel de la xenon. ("doar" vreo 4 milioane) mie mi se pare penibil.


Penibil e faptul ac s-a stricat ceva din cauza folosirii necorespunzatoare? :lol: :lol:

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 14-Apr-2008 23:00

parerea mea: Jeremy Clarkson a avut dreptate. cand a vazut prima data C4: "arata superb masina asta, fiind vorba de un Citroen, probabil oglinzile sunt lipite cu scuipat" (referire la robustetea masinii.

@Matrixu. respectivul (hai sa ii zicem) "impact" cu bordura a fost unul minor, aprope de neluat in seama. ce inseamna pana la urma folosire corespunzatoare? sa tii masina numai in garaj? (a tinut unchi-miu 307-le 1.6i NOU mai mult in garaj si intr-o dimineata s-a dus sonda de temperatura incat masina a trebuit tractata la service, deci nici asa nu-i bine. :lol: )

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Mar 15-Apr-2008 07:51

Ce s-o mai inalte, frate, ca uneori cand ma uit din spate la ea mi se pare ditamai capra :lol:

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mar 15-Apr-2008 17:43

XENON scrie: (a tinut unchi-miu 307-le 1.6i NOU mai mult in garaj si intr-o dimineata s-a dus sonda de temperatura incat masina a trebuit tractata la service, deci nici asa nu-i bine. :lol: )


Se intimpla treaba cu sonda si la c4 1.6i, probabil au aceeasi provenienta sondele alea (e acelasi motor pina la urma). Dar daca preferi tu poti sa ramii cu gindul la skode, alea cu 1.6i SOHC care nu stiu sa faca nimic, sau eventual la tdi-urile pentru care iti trebuie turbine destul de des (mai ales noile 2.0TDI de la VAG au venit cu niste turbine dintre care foarte multe au crapat in primii 8-10k km, iar foarte multe e un procent semnificativ, peste 10 sau 15% cred). Si da, in ciuda aspectului masiv au baia de ulei foarte jos, si nu te poti baga cu ele pe unde te poti baga cu alte masini (C4 included) nici macar prin oras.

Discutia asta nu duce nicaieri. Skoda poate are niste puncte tari peste C4, dar nu suficiente sa spunem ca octavia sau octavia 2 e mai buna dect c4. Daca ar trebui sa aleg intre c4 sedan si octabia 2 as alege c4. Sau mazda 6 :)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 15-Apr-2008 18:09

mazda 6 e alta clasa, deci alta polemica ar trebui sa inceapa :lol:

si apropo de turbine, nici PSA, vici VAG, NU PRODUC TURBINE. turbinele sunt produse cel mai probabil de Honeywell-Garett, sau de KKK (de multe ori se intampla sa fie produse in aceeasi fabrica) problemele apar la controlul calitatii, in functie de cat este de dispus fiecare producator "sa inchida ochii" la loturile cu probleme.

seridan
pasionat
Mesaje: 155
Membru din: Dum 07-Mai-2006 19:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde seridan » Mar 15-Apr-2008 19:03

Pe worldcarfans.com, este prezentat noul C4.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 15-Apr-2008 21:16

SPECULATIONS: New Citroen C4
Is it or isn't it?

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Mie 16-Apr-2008 13:38

deal! intre C4 si Octavia (oricare) as alege si eu Mazda 6 - frumoasa lectie de design...

mea culpa pentru off topic

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Mar 08-Iul-2008 06:05

Primele informatii despre adevaratul facelift la C4: http://www.informatiiauto.ro/citroen-c4 ... d2890.html

S-a schimbat ceva la design-ul exterior si la interior a disparut turometrul din spatele volanului, acum fiind amplasat in vitezometru(cam micut totusi acel turometru :( ).
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

numai_silviu
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mar 22-Apr-2008 18:11
Localitate: Bucuresti

legat de facelift

Mesajde numai_silviu » Mar 08-Iul-2008 19:08

Ce mi se pare interesant este faptul ca "Motorul de 2 litri HDI este primul din aceastĂŁ familie care se ĂŽncadreazĂŁ ĂŽn standardele Euro V".

Aveti idee, vor creste preturile pentru aceste motoare sau vor disparea reducerile acordate acum de ATS?

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Mie 09-Iul-2008 16:25

E frumos, e echilibrat desenat, dar parca e mai putin agresiv. Si mi-e ca gura aia mare il apropie prea mult de Peugeot, mie personal nu-mi place ideea.

Mi-am cumparat C4 tocmai pentru ca masinuta asta e desenata usor in afara liniei generale. E usor altfel... Acum imi pare a au facut-o "la fel" ....

da na, cum zice si romanu': de gustibus non disputandum est


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib