C4-cum e in alte tari

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 01-Mar-2007 10:19

@mituc: vreau sa vad si eu catalogul on-line sau on-paper pe care apare C4 by Loeb in Ro...
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

REY
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Mar 14-Noi-2006 22:15
Localitate: BUCURESTI

Mesajde REY » Joi 01-Mar-2007 11:31

mituc scrie:Pai asta nu e doar la altii. Daca-ti comanzi la noi C4 by Loeb o sa arate fix la fel.

Mituc, dar daca vreau sa imi iau doar jentile alea albe se poate ?
Si autoadezivele alea

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Joi 01-Mar-2007 12:27

REY scrie:Mituc, dar daca vreau sa imi iau doar jentile alea albe se poate ?
Si autoadezivele alea


Pai cred ca se poate, le poti comanda.
Problema e ca nu stiu daca se merita sa le iei de la citroen. Am vazut ieri ca un capac pentru janta de 16" e 133RON. Daca mai dai si pe janta de tabla vreo 350RON deja te poti gindi serios la jante de aliaj.
Apoi, o janta de aliaj de 17" e undeva la 1000RON la reprezentanta. Cu banii astia (990RON) iti iei OZ ultraleggera de 17. Alea de pe C4 by Loeb sint un model numit "San Marco", nu stiu exact cine le produce (tot OZ?) si e posibil sa le gasesti putin mai ieftin in alte parti.

Intii intereseaza-te la derutatii de la ATS, sa nu te trezesti ca pierzi garantia la suspensii daca-ti schimbi jantele (da, e stupid, nu se schimba nimic daca treci de la 16" la 17" cu anvelopele corespunzatoare, insa ATotSugatorii e posibil sa ti-o traga ca asa vrea mushiul lor).

REY
simpatizant
Mesaje: 66
Membru din: Mar 14-Noi-2006 22:15
Localitate: BUCURESTI

Mesajde REY » Joi 01-Mar-2007 15:19

Merci , chiar o sa merg al ei sa vb ,ca la telefon....

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Joi 01-Mar-2007 22:07

Hmm deci cum zic eu ca merge treaba.Masinile se produc in acelasi loc pentru toti.Astfel sa zicem ca 400 de masini ies cu lotul x care merge la ultimul control.Acolo, inginerii spun : asta are usoare fluctuatii in mers, posibil valva defecta( defectele sunt total ipotetice).Aha da-o la lotul pentru export, se chinuie aia cu ea.Asta e ok.Germania.Franta.Spania.etc.A uite si asta are probleme .La export.
Si tot asa.Marlani, malani marlani.

A, apropo.Cica era o data ca niciodata un frantuz venit prin meleagul mioritic si-l lasa pompa de motorina.Hmm.Piesa costa 8 milioane.Omul cere masina in schimb.I se da.Omul pleaca multumit.Mie mi se spune ca cuzinetii de palier nu se schimba ca mai merg inca.Masina mea face la fel.Sta 2 saptamani in service.Eu solicit masina la schimb.Merg cu autobuzul.La greu.
ROMANIA!!!

vladut_v
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 22-Noi-2006 21:42
Localitate: Romania

Mesajde vladut_v » Joi 01-Mar-2007 22:29

Eu m-as lega mai mult de dotari (nivele de echipare) mai mult decat de aspectele tehnice propriu-zise.

Printre aceste dotari pot sa enumar multe chestii marunte dar care fac la o adica diferenta de la un nivel de exchipare, la altul: parasolare luminate, lumini sub portiere, leather pack (pachetul piele - care apare in mai toate ofertele externe care are prinre altele reglaj electric scaun sofer), oglinzi indexabile, manere usi cromate (berlina).

Am vazut ca optiune chiar si jante pe 18" in oferta citroen.de

dannastasa
simpatizant
Mesaje: 80
Membru din: Mie 01-Noi-2006 20:15
Localitate: IASI

Mesajde dannastasa » Vin 02-Mar-2007 07:56

dimabogdan scrie:Hmm deci cum zic eu ca merge treaba.Masinile se produc in acelasi loc pentru toti.Astfel sa zicem ca 400 de masini ies cu lotul x care merge la ultimul control.Acolo, inginerii spun : asta are usoare fluctuatii in mers, posibil valva defecta( defectele sunt total ipotetice).Aha da-o la lotul pentru export, se chinuie aia cu ea.Asta e ok.Germania.Franta.Spania.etc.A uite si asta are probleme .La export.
Si tot asa.Marlani, malani marlani.

A, apropo.Cica era o data ca niciodata un frantuz venit prin meleagul mioritic si-l lasa pompa de motorina.Hmm.Piesa costa 8 milioane.Omul cere masina in schimb.I se da.Omul pleaca multumit.Mie mi se spune ca cuzinetii de palier nu se schimba ca mai merg inca.Masina mea face la fel.Sta 2 saptamani in service.Eu solicit masina la schimb.Merg cu autobuzul.La greu.
ROMANIA!!!



..... atunci singura solutie e sa nu mai luati masini de pe stoc daca tot aveti impresia ca se fac altfel pt Romania si sa dati comanda pt masina - in acest fel nu mai prindeti nush ce masini din nush ce lot :wink: .

Avatar utilizator
kriss13
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 09-Feb-2007 04:15
Localitate: bucuresti

Mesajde kriss13 » Vin 02-Mar-2007 15:15

mi-ai luat vorba din gind :)
Prefer sa comand ceva mai special.. sa fiu sigur ca nu e la gramada.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Vin 02-Mar-2007 15:16

Poate ma exprim eu ca ursul sau nu dar cred ca nu.Poti sa iei a mai tare varianta de 25.000 euro pentru ca ei nu scot intai masina si pe urma o echipeaza.Se echipeaza pe banda, apoi vine controlul calitatii.Si apoi Doamne ajuta.

Si inca o intrebare.Cate C4 de Bucuresti au problemele reclamate de mine si de altii de prin tara?

colegu
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 29-Aug-2006 19:38
Localitate: ct

Mesajde colegu » Vin 02-Mar-2007 16:46

da voi aveĂži impresia cĂŁ ĂŁÂştia de la controlul calitĂŁĂžii pot sĂŁ depisteze absolut orice defect?
eu zic cĂŁ defecĂžiunile sunt inerente, d-aia existĂŁ perioada de garanĂžie.
aÂşa practic orice problemĂŁ ar apĂŁrea ĂŽn garanĂžie, voi(Âşi aici nu mĂŁ refer la toĂži) "traduceĂži" cĂŁ ĂŁia de la controlul calitĂŁĂžii nu Âşi-au fĂŁcut treaba?
sau au fãcut-o În ideea cã ºtiu ei cui sã dea maºinile(Þãri din lumea a 3-a , a 4-a , etc..)
Âşi dacĂŁ apare vreo problemĂŁ ĂŽn perioada de garanĂžie la maÂşina unui neamĂž atunci e greÂşeala controlorului de calitate care n-a direcĂžionat cum trebe maÂşina cĂŁtre o ĂžarĂŁ dintr-o lumea corespunzĂŁtoare.

cât timp credeÞi cã-ºi pierde un controlor d-ãsta cu o maºinã, se uitã În mare la ea, nu poa s-o analizeze decât superficial, tocmai de asta existã ºi perioada de garanÞie.


hai sĂŁ fim serioÂşi, eu zic cĂŁ alta e problema, Âşi la noi, Âşi ĂŽn germania sau franĂža se mai Âşi stricĂŁ componente etc..
problema e cã la ei le Înlocuiesc cât ai bate din palme, la noi, sunt dilãrii ºi ateseii cãcãnari.

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Vin 02-Mar-2007 17:40

@colegu : tu ai auzit de LEXIA? Chestia aia care verifica parametrii si alte prostii?
Dar fie ca voi.astora nici prin cap nu le trece sa ne dea noua lae mai proaste masini, ci se-nghesuie sa ni le dea pe cele mai bune.

colegu
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 29-Aug-2006 19:38
Localitate: ct

Mesajde colegu » Vin 02-Mar-2007 21:51

dimabogdan scrie:@colegu : tu ai auzit de LEXIA? Chestia aia care verifica parametrii si alte prostii?

n-am auzit, dar mĂŁ indoiesc cĂŁ lexia asta poate spune cĂŁ 2 maÂşini sunt identice, sau fie, o componentĂŁ e identicĂŁ cu alta Âşamd.

de fapt noi credem ce vrem, iar ĂŁia fac cum vor.
eu ca sĂŁ fiu cinstit puĂžin ĂŽmi pasĂŁ de ce maÂşini au nemĂžii, suedezii Âşamd, pe mine mĂŁ intereseazĂŁ cum e maÂşina mea, sĂŁ meargĂŁ bine.
Âşi cred cĂŁ asta priveÂşte pe fiecare ĂŽn parte.

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Vin 02-Mar-2007 22:59

colegu scrie:n-am auzit, dar mĂŁ indoiesc cĂŁ lexia asta poate spune cĂŁ 2 maÂşini sunt identice, sau fie, o componentĂŁ e identicĂŁ cu alta Âşamd.


Poate da, poate nu.
Lexia (si alte soafte de genul asta) in majoritatea cazurilor intreaba calculatorul de bord de starea unor senzori, verifica niste loguri probabil, etc, adica chestii de genul if (temperaapeilamotor<=90C) { print "Asta e buna, trecila urmatoarea"; } else { print "Bai, alo, ia vezi ce jante are asta sa-i zburam si garantia la partea electrica!!"; }. Sculele astea mai tiparesc si ele valori, dar de obicei au un sabon de test si afiseaza chestii de genul: poor, good, very good, etc.

Senzorii au si ei niste tolerante, deci dupa ce maresti rezolutia/precizia peste un anumit punct (sa zicem, orientativ, 5 zecimale) nici macar acelasi senzor e posibil sa nu-ti mai intoarca acelasi valori la 2 masuratori consecutive ale starii unui aceluiasi mediu, d'apoi 2 senzori diferiti!
Ca senzorii aia ce-s?! De obicei materiale sensibile (termosensibile, sau conducatoare electrice, etc) a caror rezistenta variaza odata cu schimbarea mediului masurat. Sau, uite, cum e sonda lambda, e un oxid (de zirconiu parca) care produce un curent slab insa masurabil in prezenta oxigenului (cind e oxigen prea mult in evacuare ECU imbogateste amestecul, cind e prea putin il saraceste, etc).


Cu alte cuvinte, poate or fi masini identice, insa pina la un punct, pentru ca le tradeaza senzorii - cel putin senzorii.
Iar cind masina lui Bogdan, a lui Stevey, etc a fost testata probabil testul ala a dat "OK", chiar daca la modul absolut vorbind valorile alea erau mai spre limita. Operatorul sau apratul care a testat a vazut "OK - asta trece". Nu neg insa faptul ca e posibil ca distributia masinilor (in tari diverse) sa se faca pe baza unor asemenea valori carese incadreaza in marja insa is mai spre limita, asa.

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Joi 08-Mar-2007 23:31

offffff, sincer acum.
Voi aveti impresia ca romanii sunt altfel construiti decat nemtii sau francezii?
Genetic nu prea, anatomic nu prea.... dar avem ceva diferit: modul in care gandim, un mod valabil pentru destul de multi dintre noi romanii, si anume: nene, toti au ceva cu noi si vor sa ne fraiereasca, noi avem numai rebuturi, de la masini pana la electronice, de la servicii si pana la ce fructele de import.
Ei, diferenta este data de un singur lucru: noi ne-am nascut, am crescut si imbatranim in Romania, ceilalti s-au nascut in tarile lor. Poti lua si un francez de 2 luni sa il cresti in RO dupa ideile mai sus prezentate si tot aia e.

Pai la masini tot asa: luati un C4, un Tuareg, sau un Lamborghini si rulati-l in Romania, insa din acelasi loc, din acelasi lot luati o masina identica si rulati-o in Germa de ex.

Diferenta o sa se vada repede. Noi avem gropi, cratere, linii de tramvai de spui ca trece trenul la intersectii, avem benzina infecta, mai putin singura de import, avem vreo 10 tone de praf in aerul pe care il respiram noi si masinile noastre. Vreti sa mai continui?

Cine credeti ca sta sa vada daca la testul x o masina are punctaj 6,9999999991 sau 6,9999999993 ? Daca parametrii sunt OK, si asta fara punctaj piesa e ok, daca nu nu. Parca vad 10,000 de masini urcate si puse la calculator sa faca teste si dupa ce se compara nu stiu cati senzori spun ei ca asta ramane in franta ca are un punctaj, asta pleaca la nemti si ca nu stiu ce masina cu motor care trage, insa trage sa moara il ducem la romani ca ei saracii sunt mai coborati din bananieri si cocotieri direct in urban jungle.

Vreti jante super meseriase, si masini de raliu, va ajuta Mugurel, nicio problema, dar nu va plangeti ca costa dublul la cat ati dat. Vreti sa tineti masina dar sa fie beton? Simplu, cumparati si voi jante OZ, puneti-va gume pirelli, apoi capota o scoateti, puneti una de carbon, scoateti motorul ala si puneti un V6 ca are loc, dar daca vreti sa nu mai trancane precum o caruta cel mai simplu e sa dati mai cu mila cu ea in gropi si sa va lasati claxonati de dacia din spate cand treceti pe linia de tramvai.

Nu vreau sa atac pe nimeni, am cetatenie romana (inca), m-am nascut in Romania, unde am crescut alaturi de tovarasul, nu am mancat salam cu soia, ca nu are rost sa mint, insa as vrea sa devenim europeni fara sa plecam definitiv din tara:)

Am avut ocazia sa vb cu un francez si sa ma uit la masina lui identica pana si ca culoare cu a mea. Nu am vazut niciun element diferit

Scuze daca am suparat pe cineva, insa m-am aprins putin de anumite afirmatii, nu caut cearta si vreau sa spun un singur lucru: toate sunt identice, problema este ca o rulam in Romania
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]

Onacus
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Mie 06-Dec-2006 13:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde Onacus » Vin 09-Mar-2007 17:19

A..... nu :roll:, nu asta este problema


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib