cutie automata

Forum de dicutii generale despre Citroen C4, C4 Picasso si Grand C4 Picasso: dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Mar 05-Sep-2006 21:38

Nu e vorba de barbatie la kilu tau ci de senzatia pe care ti-o da o cutie automata pe o masina cu un motor mic



inseamna ca la mine e o mare cerinta de "senzatie" de comoditate pe care ti-o da o cutie automata pe un motor mic...deh :lol:

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

am BVA

Mesajde bobbu » Sâm 02-Dec-2006 12:28

Desi ma speriasem auzind tot felul de intarzieri la livrare ale ATS-ului, mie mi-a venit masina in timp. Mi-au promis ca pana la finele lui nov. am sa iau masina si asa s-a intamplat. Pe 29 nov. mi-am ridicat masina. Uraaaaaaaaa :mrgreen:

stevey
pasionat
Mesaje: 396
Membru din: Joi 15-Dec-2005 00:43
Localitate: romania
Contact:

Mesajde stevey » Sâm 02-Dec-2006 17:16

Nu cred ca este o minunatie ca se pun piese japoneze pe c5 si 6 din moment ce au diversele colaborari cu alte firme.De ex. am auzit azi la radio o mica prezentare la noul peugeot 207 Gti (170cp)care are motorizarea facuta cu bmw si imparte cam aceleasi mate ca la mini cooper S singura duferenta ar fi cutia de viteze care e cu 5 rapoarte fata de mini (6).

Avatar utilizator
editza
pasionat
Mesaje: 157
Membru din: Joi 08-Mai-2003 17:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde editza » Sâm 02-Dec-2006 19:53

Bravo sa o stapanesti sanatos. E belea masina iar schimbatorul se incadreaza perfect in design-ul "spaceship". Dupa rodaj sa ma plimbi si pe mine ... :D
La multi km fara incidente si la cat mai putine puncte.
fost posesor Xantia 2.0 16v

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Dum 03-Dec-2006 12:15

am facut primii 500 de km si asa cum era normal a trebuit sa-i cam "rup dintii" din cauza tuturor prietenilor care m-au sfatuit sa nu-mi cumpar cutie automata. ei bine, dragi prieteni posesori de cutii manuale aflati ca sunt super multumit de aceasta cutie. ma asteptam sa fie mult mai lenesa.
Bravo sa o stapanesti sanatos. E belea masina iar schimbatorul se incadreaza perfect in design-ul "spaceship". Dupa rodaj sa ma plimbi si pe mine ... Very Happy

cand vrei tu editza...la mine faza cu rodajul se termina mai repede :shock:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 03-Dec-2006 12:20

Sa o stapanesti sanatos. Ce versiune de cutie automata ai? Asta noua cu padele la volan sau cea veche?

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Dum 03-Dec-2006 12:22

o am pe cea veche. nu mi-as fi dorit padele la volan daca au acelasi rol ca si la C2.Mi-am luat cutie automata sa imi usureze viata, nu sa mi-o complice :P

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 03-Dec-2006 12:31

Pai din ce stiu eu varianta cu padele schimba si automat si "manual". :).
Cum schimba vitezele, are lag? Zi si tu mai multe, ca esti cam singurul pe aici care are varianta asta 8)

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Dum 03-Dec-2006 18:38

Are lag ca orice masina automata.Asta daca vrei sa conduci incetisor, insa in momentul in care ii dai kick down iti skimba inferioare si o tureaza de o ia naiba. Ceea ce in opinia mea e senzational.Nu este o masina de care te rogi sa plece de sub tine, are zvac (zice nevasta-mea:))). Nu mai pun la socoteala faptul ca daca e pe la 80 de km la ora si ai setat cruise controlul la 130, isi skimba fro 2 inferioare si pleaca de zici ca a innebunit pana isi atinge viteza setata. E un sentiment foarte misto de jucarie "fugacioasa" :shock: Pe la 85-90 la ora eram in treapta a 4-a linistit si m-a apucat nebunia,i-am dat un kick down si a skimbat intr-a 2-a cu care a mers pana la 100, dupa care a treia pana la 140 si de-abia dup-aia a skimbat-o si pe-a 4-a.Senzatii....Are 4 viteze, a 5-a nu exista.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 03-Dec-2006 18:47

Suna bine ce zici tu acolo...
De curiozitate, la cat schimba la mers normal? 8)

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Dum 03-Dec-2006 18:53

nici nu m-am uitat, ma crezi?cred ca undeva intre 2500 si 3000

Avatar utilizator
kriss13
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 09-Feb-2007 04:15
Localitate: bucuresti

Mesajde kriss13 » Mar 27-Feb-2007 23:22

norocosule...
Eu abea in Mai pot sa o comand (e mai deosebita draguta), deci vine prin iulie, dar voi fi singurul (deocamdata) posesor de C4 COUPE cu cutie automatica din Romania (multumita d-lui Mugurel) =D>
E sensodrive..
Tai zile in calendar pina in taiatul zilelor din calendar :rolleyes: (is that sick or what)
Dar merita..ca doar e pt mine :)

Daca are cineva pareri despe seszo sa zica..ca am inteles ca e de fapt manuala si schimba computeru vitezele.
Nu ma deranjeaza asta (poa' sa fie in loc de motor si niste hamsteri in hamuri) dar sper sa fie la fel de fiabila ca hidramata.

Avatar utilizator
bobbu
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Lun 04-Sep-2006 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde bobbu » Mie 28-Feb-2007 00:03

norocosule...
Eu abea in Mai pot sa o comand (e mai deosebita draguta), deci vine prin iulie, dar voi fi singurul (deocamdata) posesor de C4 COUPE cu cutie automatica din Romania (multumita d-lui Mugurel) Applause
E sensodrive..
Tai zile in calendar pina in taiatul zilelor din calendar Rolling eyes (is that sick or what)
Dar merita..ca doar e pt mine Smile

Daca are cineva pareri despe seszo sa zica..ca am inteles ca e de fapt manuala si schimba computeru vitezele.
Nu ma deranjeaza asta (poa' sa fie in loc de motor si niste hamsteri in hamuri) dar sper sa fie la fel de fiabila ca hidramata.

Merita asteptarea, crede-ma. Eu am deja 8000 de km dupa 3 luni cu ea si sunt la fel de multumit ca in prima zi.

puscasu stefan ciprian
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Dum 25-Feb-2007 19:31
Localitate: botosani

Mesajde puscasu stefan ciprian » Mar 27-Mar-2007 20:10

hidramata=automata dar automata =hidramata?sau mai are si alte variante?

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde mituc » Mar 27-Mar-2007 21:07

si sensodrive tot automata e. Lamiia e printre portocalele de sicilia si cele grecesti cum e cutia manuala printre sensodrive-uri si hidramate - cred.


Înapoi la “Citroen C4 - Berlina, Coupe, Sedan, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib