cum se scapa de zgomotele de la plasticele din interior ?

Forum de discutii generale despre Citroen C2. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
triplusec
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 27-Iul-2006 09:01
Localitate: Bucuresti

cum se scapa de zgomotele de la plasticele din interior ?

Mesajde triplusec » Mie 07-Mar-2007 17:18

va salut!
de curand am schimbat sistemul audio la c2-ul meu
mi-am pus niste difuzoare mai capabile decat aveam inainte dar cand dau volumul mai tare incep si vibreaza (se aude un zdranganit) de la plasticele de la panourile spate si de la panourile usilor.
are cineva vreo idee cum as putea sa scap de aceste zgomote?

Avatar utilizator
triplusec
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 27-Iul-2006 09:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde triplusec » Mie 07-Mar-2007 17:19

imi cer scuze dar am uitat sa pun semnul intrebarii in titlu

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mie 07-Mar-2007 17:30

Folie Dynamat (cam scumpa) sau folie de la alti producatori. Pentru montarea foliei trebuie scoase fetele de la usi si demontate difuzoarele. Folia este de obicei auto-adeziva, se lipeste pe partea metalica a usii dinspre interior. Daca se doreste o antifonare si mai buna, se pot lipi 2 straturi de folie, unul pe fata metalica a usii pe care se prinde si difuzorul (obligatoriu), iar al 2-lea strat pe fata interioara a tablei portierei de la exterior.

Din cate am inteles eu, folia preia energia generata de vibratiile difuzorului si o transforma in caldura. In felul acesta, se atenueaza o mare parte din vibratiile produse de difuzor care ajung in mod normal sa zdruncine plasticele din masina si alte maruntisuri nu tocmai bine fixate.

N-am incercat inca pe masina mea solutia asta, dar am auzit ca se obtin rezultate bune cu o astfel de folie de antifonare si ca s-ar merita facuta investitia, daca pretentiile sunt mai ridicate si bugetul o permite.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 07-Mar-2007 22:45

arunca un ochi si aici
http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=2698

si daca te intereseaza si mai mult cere-i detalii si lui dj01fad, ca e mester la asa ceva.

Exista mai multe kit-uri de fonoizolare, de la minim (doar ceva in zona difuzorului) la maxim (preparare normala - gen Stinger Roadkill si suplimentara (completare) Overkill). Exista spray-uri, exista un fel de vopsea la galeata care se pulverizeaza cu pistolul, exista pasta (Brax), exista folie bituminoasa (Fonomat).
Dupa ce te documentezi mergi cel mai bine la un atelier specializat in insonorizari si instalari sisteme audio. Eu iti recomand tottal motto, in Bucuresti. Ei vor sti sa te sfatuiasca cel mai bine.
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
triplusec
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Joi 27-Iul-2006 09:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde triplusec » Joi 08-Mar-2007 17:55

multumesc mult pentru informatii :)
acum sa ma apuc de strans bani :lol:


Înapoi la “Citroen C2”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern