Modificari Citroen C1 !

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Modificari Citroen C1 !

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 18:02

Prima conditie care a fost , sa fie in 3 usi, arata superb asa.. Nu m-a interesat motorul initial.. apoi am vazut ca este putin puturos, urmatorul lucru a fost un chiptuning la niste tipi, simt ca trage mai bine, insa nu stiu cat are in plus, motorul fiind benzina. Apoi au urmat:

-Neoane sub bord
-Linie Audio Pionner,telecomanda pe volan, 6 boxe + subwoofer 30 cm diametru ( ocupa tot portbagajul aproape cu tot cu statie)
-i-am pus un "mic Eleron" .. are niste lumini care se aprind din telecomanda, dar nu prea m-a interesat asta, cert este ca dupa 130 nu mai "topaie" pe strada.
-Un mic filtru sport.. nu am vazut nicio diferenta ca putere, in schimb cand apesi pedala la fund se aude un zgomot "sport" .
-Erau prea penibile nuca + "carpa" de la schimbator, asa ca le-am schimbat cu niste Momo Italy, aduse pe comanda.
-Jantele.. inca nu am reusit sa imi indeplinesc visul, dar este in realizare.. asa ca am schimbat capacele originale cu altele de 35 RON, dar care ii schimba aspectul ,cel putin momentan.
-Toba ei originala scotea un "partait" , am pus una sport + un mufler , pentru ca nu am vrut sa pun toba cu cu iesirea spre spoiler, am vrut sa o las pe latimea masinii.. intelegeti voi.
-Niste pedale sport si covorase care imita aluminiul, o cotiera ca aveam nevoie, fiind obisnuit cu C5-ul ...
-Folie pe spate..luneta + geamuri spate, urmeaza sa pun si pe fata, tot asa deschisa..
-Tripele le-am mai inchis cu un spray special
-Si un "sifonar", un detector cobra .

imi cer scuze ca masina este cam nespalata... urmeaza sa ii modific grila spoilerului din fata maine, si apoi o voi spala.. dupa care poi posta noi poze .. pana atunci spor. Sunt constient ca vor exista oameni carora le place, altora nu le place.. am facut-o dupa "cash" si dupa cum mi-a placut mie. Cert este ca nu mai este C1 stock, si nu regret niciun banut bagat in ea.

http://www.youtube.com/watch?v=7THZ007yuq4 ELERONUL NOAPTEA

Imagine ImagineImagine ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Ultima oară modificat Joi 13-Mar-2008 20:48 de către Hell8oy, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
retro
pasionat
Mesaje: 819
Membru din: Mie 20-Iul-2005 02:53
Localitate: Galati
Masina: Xantia II 1.8i 16v
2: C5 II 2.0i
Contact:

Mesajde retro » Joi 13-Mar-2008 19:01

Salut si bine ai venit pe forum!
Din pacate nu se pot vedea pozele. Sunt curios sa vad cum ti-a iesit. Mai incearca o data sa faci upload.
Ultima oară modificat Joi 13-Mar-2008 19:12 de către retro, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 19:06

Salut. bine v-am gasit :) . Sper sa mearga acum

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 13-Mar-2008 19:23

merge, se vad pozele, ai capace ca ale mele :P (eu le am albe), dar, pe bune, sper (si chiar imi doresc) sa nu te superi pe mine, dar eleronul ala este de-a dreptul ODIOS. nu inteleg cum cineva poate produce un lucru atat de inestetic. :?

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 13-Mar-2008 19:28

http://img292.imageshack.us/img292/3453 ... am0.th.jpg

acum am si oglinzi albe. gen MINI Cooper :lol: .

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 19:29

Eleronul este facut pe comanda, dupa curbura caroseriei. Mie imi place la nebunie. ti-am vazut capacele stai linistit.. ma bate gandul si pe mine sa le vopsesc..sau sa astept sa imi iau jante..si am zis.. dupa 130 chiar se vede diferenta.. si nu poate sa ma contrazica nimeni. Daca da.. il invit la o tura.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 13-Mar-2008 19:30

"problema" eleronului este ca e... transparent. :shock: in rest pare bine finisat. nu aveau si alte culori in afara de plexiglasul asta?

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 13-Mar-2008 19:35

si spune-mi pls. cate ceva despre toba, ma intereseaza in mod deosebit.

Mishoo
pasionat
Mesaje: 243
Membru din: Mar 11-Mar-2008 14:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mishoo » Joi 13-Mar-2008 19:35

Postasem linkul asta la tuning insa vad ca acolo discutia e moarta si a inviat aici si chiar imi place ce si-a facut baiatul asta din 107 lui care poate fi asmilat usor cu c1.Omul da si indicatii pt pasionati sa va tunati singuri masinutele
http://my107.blogspot.com

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 19:41

XENON scrie:si spune-mi pls. cate ceva despre toba, ma intereseaza in mod deosebit.


Toba.. simplu. Nu stiu ce marca e toba, a costat 45 ron, mufflerul i-a fost taiat si sudat o teava in loc, ca la aia originala pentru a prinde mufflerul final . Am cumparat-o, am fost la un atelier de tinicherie.. m-a costat un bidon de bere .. au facut treaba buna, au improvizat ei un sistem de prindere, toba fiind sudata de caroserie prin 2 bucati de fier indoite dupa forma tobei...

Da, 107 ala este frumos, insa noi vrem masini sa mearga in Romania, si sa fie cat de cat legale sa treaca RAR-ul... alea sunt super.. dar..

Si inca ceva.. eleronul nu este din plexiglass, sau cum i se spune ,este altfel de plastic, mai rezistent, mi-au explicat cei de acolo . Eu l-am vrut transparent. Am vrut din aluminiu sau ceva asemanator dar nu faceau ei asa ceva pe comanda

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 13-Mar-2008 19:46

unde l-ai facut? si cat a costat?

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 19:48

XENON scrie:unde l-ai facut?


este o firma in Galati.. nu pot sa dau nume ca e in regulament... m-am uitat .. mi-a placut si l-am pus pe C1.. 4 suruburi, cheder calumea, silicon si gata :)

Mishoo
pasionat
Mesaje: 243
Membru din: Mar 11-Mar-2008 14:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mishoo » Joi 13-Mar-2008 19:51

Sunt perfect de acord ca unele chestii de acolo nu poti sa le faci in Romania ca ti-ar zbura bucati din masina la prima groapa, insa sunt frumoase, iar unele chestii de mic tuning de interior pot fi luate in seama.

Eu nu sunt adeptul tuningului pt cazic sa strica din spiritul masinii, insa imi place sa vad un tuning reusit la altul.Am totusi o intrebare:Te-ai gandit ca vreodata vei vrea sa vinzi masina trebuie sa gasesti un cumparator cu gusturi asemanatoare, sau nu vrei s-o vinzi ever?Sunt doar curios pt ca am impresia ca eleronul e prins cu surburi, sper sa nu ma insel..

Avatar utilizator
Hell8oy
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Joi 13-Mar-2008 17:22
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde Hell8oy » Joi 13-Mar-2008 19:54

Mishoo scrie:Sunt perfect de acord ca unele chestii de acolo nu poti sa le faci in Romania ca ti-ar zbura bucati din masina la prima groapa, insa sunt frumoase, iar unele chestii de mic tuning de interior pot fi luate in seama.

Eu nu sunt adeptul tuningului pt cazic sa strica din spiritul masinii, insa imi place sa vad un tuning reusit la altul.Am totusi o intrebare:Te-ai gandit ca vreodata vei vrea sa vinzi masina trebuie sa gasesti un cumparator cu gusturi asemanatoare, sau nu vrei s-o vinzi ever?Sunt doar curios pt ca am impresia ca eleronul e prins cu surburi, sper sa nu ma insel..


E prins cu suruburi da, si silicon. Viitoarea masina o sa fie un C4 3 usi 180 de cai. C1 nu il voi vinde.. am avut un logan tot asa modificat masiv, si m-am chinuit cu el, pentru ca majoritatea nu aveau nevoie de neoane sub masina, subwoofer, si cand le-am zis cat costa.. stiu povestea, ideea e ca pe asta nu o sa o vand, ba mai mult, ma gandesc daca sa iau C4 ala sau banii sa ii bag toti in C1... mai am un C5 care e de familie.. de plimbari etc.

Ce mi-a placut la 107 ala , sunt tweteerele alea din colturi la bord. Cred ca am sa fac si eu asa ceva, nu mi-a trecut prin cap. Maine cand ma duc sa modific spoilerul fata o sa ii intreb pe baieti daca se poate realiza asa ceva

Mishoo
pasionat
Mesaje: 243
Membru din: Mar 11-Mar-2008 14:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mishoo » Joi 13-Mar-2008 19:56

Ok atunci, ma bucur ca esti pasionat...Daca vrei s-o pastrezi 4ever atunci se explica :)


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024