Stie cineva cum se regleaza jocul pedalei de ambreiaj ?

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Stie cineva cum se regleaza jocul pedalei de ambreiaj ?

Mesajde RUTHLESS » Mar 05-Iun-2012 10:53

Citeam pe aici ca normal ar fi sa fie reglata/verificata anual..Al meu C1 face 6 ani in Iulie ( si ce-i drept doar.. 27.344 km ).. si nu i-am reglat niciodata jocul pedalei cu pricina..
Am observat ca timoneria are o usoara poticneala inainte de a intra in viteze ( face cateodata cam in toate..mai putin in a 5-a )..Uzura n-ar trebui sa aiba,pt. ca cei 27.344 km au fost facuti in proportie de 95% in mediu extraurban si m-am purtat cu ambreiajul si cutia mai mult decat finut. Ce-i drept de vreo saptamana si ceva masinuta a incaput pe mainile sotiei..care-i la stadiul de incepator.. :?
Si-a reglat cineva singur jocul pedalei de ambreiaj..si daca da..poate sa-mi indice si mie locul de unde se poate regla..? Banuiesc ca trebuie sa fie vorba de vreo piulita..doua..
Multumesc maxim ! :wink:
Esentele tari se tin in sticlute mici.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mie 06-Iun-2012 08:46

Chiar nu se baga nimeni sa-si dea macar cu parerea..?? :(
Esentele tari se tin in sticlute mici.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Mie 06-Iun-2012 10:00

In partea dreapta a motorului vezi ca sant 2 budufe de cauciuc, alea de la timonerie.Scoate siguranta de la cel de sus,(vezi sa nu-ti sara ca nu o mai gasesti), o impingi in stanga putin si bagi mana in spatele ei, o iei pe pipaite ca nu prea vezi acolo si o sa simti la mana o rozeta. Ca sa-ti tina mai jos ambreiajul rotesti spre parbriz. Nu ai nevoie de nici o cheie. Spor la treaba!

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mie 06-Iun-2012 14:15

alin2007 scrie:In partea dreapta a motorului vezi ca sant 2 budufe de cauciuc, alea de la timonerie.Scoate siguranta de la cel de sus,(vezi sa nu-ti sara ca nu o mai gasesti), o impingi in stanga putin si bagi mana in spatele ei, o iei pe pipaite ca nu prea vezi acolo si o sa simti la mana o rozeta. Ca sa-ti tina mai jos ambreiajul rotesti spre parbriz. Nu ai nevoie de nici o cheie. Spor la treaba!


Merci mult pt.info ! Tre sa ajung la fata locului ca sa-mi dau seama despre ce burdufe e vorba..Acum chiar nu vizualizez cam pe unde ar veni cele 2 burdufe..
La mine problema nu este ca tine ambreiajul sus sau prea sus.., ci faptul ca parca agata usor ( are o usoara poticneala ) inainte de a intra in viteze.., mai putin in a 5-a..Ma gandeam ca poate nu debreiaza ca lumea din cauza faptului ca in 6 ani si 27.344 km nu i-am verificat/reglat niciodata jocul pedalei de ambreiaj..
O sa incerc sa fac asa cum ai zis tu..,desi nu-s vreun etalon al mecanicii.. :wink:
Merci again !
Esentele tari se tin in sticlute mici.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mie 06-Iun-2012 14:18

Asa cum ziceam mai sus..nu-s asa priceput in ale mecanicii..si vroiam sa stiu cum imi dau seama care trebuie sa fie jocul corect al pedalei de ambreiaj..acum, dar si dupa ce voi umbla la rozeta cu pricina..?? :(
Merci.
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Joi 07-Iun-2012 21:01

Am descris pe forumul surioarei de la peugeot cum se face reglajul si care sunt riscurile unui reglaj defectuos

http://www.peugeotclubromania.ro/forum/ ... post485528

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Joi 07-Iun-2012 21:05

La mine pedala este c-am la 1 cm deasupra pedalei de frana, iar cand ridici piciorul dupa ambreiaj trebuie sa inceapa sa cupleze la 2 3 cm de podea, Tu invarti de rozeta aia 1 tura 2 faci proba vezi daca iti convine unde tine, daca nu, repeti operatia pana iti convine. Daca ai drum in militari te pot ajuta. Iar burdufele alea sant chiar deasupra cutiei de viteze, sant oblice putin.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Sâm 09-Iun-2012 22:56

Nimic?

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mar 12-Iun-2012 09:27

alin2007 scrie:Nimic?



Nici nu stiu ce sa fac..M-a cam pus pe ganduri dl.dionescux..cu reglajul cursei/jocului ambreiajului.. :

"Am descris pe forumul surioarei de la peugeot cum se face reglajul si care sunt riscurile unui reglaj defectuos

http://www.peugeotclubromania.ro/forum/thr...post485528"

Merci mult oricum pt.sprijin si disponibilitate ! Ma mai gandesc..nu stiu ce sa zic..Daca as putea regla exact cum este descris in link-ul de mai sus..Mi se pare cam complicat..si nici nu ma prea ajuta veleitatile intr-ale mecanicii.. + rabdarile..
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mar 12-Iun-2012 10:25

in cazul asta apeleaza la ajutorul unui mecanic

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Mar 12-Iun-2012 12:16

Stai linistit ca nu strici nimic, eu l-am reglat pe 25000 km si acum am 34000 si merge binemerci. De ce sa dau bani la un mecanic pentru o treaba de 2 minute.

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mar 12-Iun-2012 13:22

Super tare ! Dar daca vin la tine ai putea sa-ti dai seama daca trebuie ( musai necesar..) facut vreun reglaj la pedala de ambreiaj a C1-ului meu..? Poate bat eu campii..Asa citisem sau stiam..ca cica ar trebui reglat sau verificat jocul anual.., dar ti-am zis, cei 27.000 si ceva de km i-am facut in proportie de 95% in mediu extra-urban..si ma gandeam ca are si asta importanta asupra uzurii ambreiajului..
Esentele tari se tin in sticlute mici.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Mar 12-Iun-2012 21:47

Daca zici ca ai facut aia 27000 km extra-urban atunci ar trebui sa ai uzura minima si sa-i faci doar un rered glaj minor. Eu in 5 ani cred ca de vreo 3 ori am reglat ambreiajul.La tine la ce distanta incepe si cupleaza asa cu aproximatie? Eu l-am reglat sa sa inceapa sa cupleze pe la 2 3 cm de podea, si asa cum e nu agata absolut deloc. Baga mana acolo si da de rozeta aia pana unde iti place ca incepe sa cupleze si o lasi asa,

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mie 13-Iun-2012 16:30

alin2007 scrie:Daca zici ca ai facut aia 27000 km extra-urban atunci ar trebui sa ai uzura minima si sa-i faci doar un rered glaj minor. Eu in 5 ani cred ca de vreo 3 ori am reglat ambreiajul.La tine la ce distanta incepe si cupleaza asa cu aproximatie? Eu l-am reglat sa sa inceapa sa cupleze pe la 2 3 cm de podea, si asa cum e nu agata absolut deloc. Baga mana acolo si da de rozeta aia pana unde iti place ca incepe sa cupleze si o lasi asa,


Pai n-am prea observat/studiat cam la cati cm de podea cupleaza..Dar daca la tine zici ca nu agata absolut deloc..inseamna ca la mine chiar ca-i vreo problema sau in cel mai fericit caz trebuie musai facut reglajul..
M-am uitat acolo unde mi-ai spus tu.., dar mi se pare complicat si n-as vrea sa fac vreo buleala..De fapt nu prea inteleg mai nimic din ce-i p-acolo..
Asa ziceam si io..in cei 27.000 si ceva de km facuti aproape numai in afara..ar fi trebuit sa am uzura minima la ambreiaj..Problema-i ca de vreo cateva saptamani a trebuit sa-i dau masina si consoartei..care-i incepatoare..Bine, nu dau vina pe ea, dar din cate imi aduc aminte cam de pe la inceput, de noua..agata la schimbarea vitezelor..mai putin a 5-a..Sa fie oare din cauza ca n-a prea fost frecata in oras ?
Esentele tari se tin in sticlute mici.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Mie 13-Iun-2012 21:35

Nu are nimic. I-a venit timpul pt reglaj.Treci prin Militari maine si iti arat eu unde sa reglezi ambreiajul.Iti dau pe PM nr meu de tel.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187676
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS