Alte scaune mai confortabile la C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Alte scaune mai confortabile la C1

Mesajde aximisu » Mie 04-Apr-2012 21:56

Buna ziua.
De mult ma gandesc cum sa imbunatatesc confortul la volan (care e, cred eu chiar sub Matiz).
Ma gandesc ca montarea unor scaune mai confortabile ar fi o buna solutie.
Scaunele trebuie sa se potriveasca la sistemul de prindere fara a face modificari majore.
Acestea sunt cele din gama Peugeout, Citroen, Ford. Altele nu mai stiu.
Ca si pret ar trebui sa fie undeva la max 100 euro, un pret bun pentru scaune de masini din anii 1997-2003

Pentru ca nu le pot testa iar din poze e greu sau imposibil de observat care ar fi mai confortabile va intreb pe voi daca ati mai avut experiente care scaune credeti ca ar fi mai potrivite.
Ce masini ati mai incercat si v-au lasat impresii bune in materie de confort al scaunelor (din categoria asta ca si pret).

Multumesc anticipat pentru impresiile si parerile postate. Imi vor fi de mare ajutor la alegere.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.

Imagine

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 05-Apr-2012 09:58

Eu am schimbat scaune la o masina si nu prea au fost ok. E chestia de inaltime, pozitia fata de volan, pedale, etc.

Ce iti propun eu, este sa te duci la un tapiter, sa iti ia scaunele tale si sa le refaca cu un material mai moale sau sa bage mai mult material. In aceasta situatie iti pastrezi culoarea de interior la fel cu restul interiorului si nu ai probleme de sistem de glisare, pozitie la volan, etc. Daca nu ai airbag in scaune nu e foarte greu de umblat in ele.
"If in doubt, flat out!"

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Sâm 07-Apr-2012 21:08

Sunt sigur ca ai dreptate si va trebui sa ma gandesc si la asta.
Nu stiu insa daca un tapiter poate face modificari majore, cum ar fi imbunatatirea suportului lateral, la perna si la spatar.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 07-Apr-2012 22:16

Scaunele pe care le-am vazut desfacute erau de Daewoo Cielo. Cred ca avand materialele necesare si eu puteam imbunatati scaunul ala. Suport lateral nu poate face decat daca adauga material exterior, dar sunt sigur ca poate face ceva sa fie mai moale.
"If in doubt, flat out!"

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Dum 08-Apr-2012 21:12

Ok. Scaunele moderne nu sunt neaparat moi. Insa au un profil, anumite dimensiuni, inclinari si creeaza niste baze suport pentru membre si corp astfel ca o calatorie sa nu fie foarte solicitanta pentru musculatura si astfel sa nu apara amorteli, dureri.
In schimb, scaunele de la C1 sunt ceva mai rasarite decat scaunele acoperite cu textil de la autobuze. Adica bune pentru "oricine", plate, fara nici un profil, fara nici o inclinare, ceea ce le face foarte anoste la condus.
Din cauza aceasta as dori sa le schimb. Cred ca nu sunt multe care s-ar potrivi si care ar putea sa fie folosite. De aceea orice parere este bine venita.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Lun 09-Apr-2012 09:57

ai un citroen xsara?
cum sunt scaunele la drum lung?
Sunt suficient de confortabile? ai suporti laterali? sau reglaj lombar?

Multumesc.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Joi 09-Aug-2012 16:05

Am schimbat acum o saptamana scaunele de pe citroen C1.
Nu am gasit usor scaunele insa a meritat asteptarea.
De ce am asteptat? Deoarece problema cea mai mare (in cazul in care nu doresti schimari majore) este sistemul de prindere al scaunelor de podeaua masinii.
S-a potrivit modelul de scaune de pe Opel Vectra C cred din 95.
Scaune montate de mine au reglaj lombar, si pe inaltime.
Dar cel mai mult se simte suportul lateral dat de forma scaunelor. Imi aduc aminte cum ma tineam de volan la o curba luata ceva mai repejor (40km/ora). S-a imbunatatatit considerabil si senzatia de stabilitate a masinii.
Scaunele au culoarea gri, material textil pe mijloc si material plusat pe suportii laterali.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Vin 10-Aug-2012 20:00

O poza?

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Sâm 11-Aug-2012 15:13

Acestea sunt scaunele pe care le-am montat.
Atasez niste poze pe care le-am facut astazi.
Scaunele au reglaj lombar iar la sofer are si reglaj pe inaltime.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

RUTHLESS
pasionat
Mesaje: 150
Membru din: Sâm 09-Feb-2008 21:45
Localitate: BUCURESTI

Mesajde RUTHLESS » Mar 21-Aug-2012 08:34

Super tare ! Intr-adevar scaunele cam sunt o problema la drum mai lung.., iar reglarea pe inaltime mi se pare un must have la C1..parerea mea.
Brava tie pt. aceasta realizare ! :wink:
Se demonteaza greu scaunele originale ale C1-ului ?
Numai bien !
Esentele tari se tin in sticlute mici.

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Mar 21-Aug-2012 12:25

RUTHLESS scrie:Se demonteaza greu scaunele originale ale C1-ului ?
Numai bien !


Operatia de demontare nu este deloc grea. Scaunele au fost demontate cu tot cu sine.
Sunt doua suruburi pe sine, se observa din prima poza modul de prindere simplu.
A fost necesar ca pe sinele de la scunele montate ulterior sa dau alte doua gauri deoarece distanta intre gauri pe sina era diferita.
Am pastrat sistemele de prindere originale C1 ale centurilor de siguranta, insa se potriveau chiar si cele de pe Vectra.

Toate bune.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

manu_cyb
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 02-Iul-2013 17:25
Localitate: Bucuresti

Mesajde manu_cyb » Mar 02-Iul-2013 17:49

As schimba si eu scaunele dar imi trebuie cu airbag si pentru masina in 3 usi. Are cineva idee de compatibilitate?

liviug
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 24-Iun-2015 09:36
Localitate: Ploiesti

scaune mai confortabile C1

Mesajde liviug » Mie 24-Iun-2015 09:50

Buna ziua. Postarea Dvs mi-a trezit interesul. Conduc de mai bine de 8 ani un C1 diesel (tocmai l-am trecut de 200 kkm), in configuratia de fabrica. de aproximativ o luna i-am facut un update de soft si deja imi pare rau ca am asteptat atat de mult inainte sa iau decizia: se comporta excelent si se simte bine la mai mult de 70 CP!
Acum ma gandesc si la un tempomat si la o inlocuire a scaunelor din fata; insa la acest din uma subiect m-am bucurat cand am gasit postarea Dvs si m-am blocat cand am cautat Vectra C 1995.
Wikipedia spune asa:
Vectra A (1988–1995)
Vectra B (1995–2002)
Vectra C (2002–2009)
Se poate sa-mi spuneti mai exact de pe ce model/an au fost luate scaunele pe care le-ati montat Dvs? (daca, intre timp, cunoasteti mai multe detalii? )
Va multumesc.

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: scaune mai confortabile C1

Mesajde aximisu » Dum 13-Sep-2015 14:37

Acum am verificat si intr-adevar scaunele sunt de opel vectra insa nu modelul C.
Le-am procurat printr-un cunoscut care mi-a spus ca sunt de la un opel vectra de prin 95. Modelul l-am presupus eu mai tarziu (dar se pare ca am gresit aici), ca fiind modelul C.
Uitand-ma acum pe internet am vazut ca modelul de scaun este identic sau foarte asemanator cel de pe opel vectra A si B.
Asadar poate fi unul din cele doua modele.
Cu tempomatul nu am mai continuat.
Ar fi ok niste oglinzi reglabile si incalzite electric.
Sper ca am fost de ajutor.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Re: Alte scaune mai confortabile la C1

Mesajde andySF » Mie 23-Aug-2017 06:56

A mai schimbat cineva scaunele? Ați aflat dacă sunt mai multe modele care se potrivesc? Dacă nu, am să fac un test cu cele de Opel Vectra B. Ar trebui să fiu atent la ceva particularități?

Mulțumesc.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024