Ploua ....

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Ploua ....

Mesajde dionescux » Lun 19-Dec-2011 22:06

Salut.

Am o mare problema, pe care am intampinat-o ocazional in ultimii 3 ani, si anume din cand in cand gaseam balta in masina dar nu la toate ploile.

Vineri am descoperit cauza:
daca parchez masina inclinata (pe o bordura)
adica asa:

Imagine

imi intra apa pe la usa care se afla in partea mai inalta a masinii :?: :?: :?:
adica aici:

Imagine

Daca urc masina invers pe bordura, imi intra apa pe la usa cealalta.

Sa recapitulam:
- intra apa doar daca masina nu este parcata pe drum drept si doar la ploile care tin mult timp (practic se prelinge incet)
-chedere schimbate acum 2 luni (am crezut ca asa se rezolva)
- intra apa pe la ambele usi (deci nu cred ca sunt amandoua strambe)
- am instalate cam de acum 4 ani, chedere suplimentare de la reprezentata (imi intra apa la spalatorie)
adica astea:
Imagine

Am fost la SDPrestige, mi-au zis ca la ei nu a intrat apa in masina, iar la insistentele mele au spus ca "asa face toate" (macar au fost corecti si nu mi-au luat bani)

Ce puii mei sa fac? am presurile ude si mi-e ca pe langa mucegai ma mai aleg si cu rugina.

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Vin 23-Dec-2011 13:41

Aceasi problema o am si eu, se prelinge apa pe usa si trece pe langa cheder. M-am gandit sa schimb chederele dar sau dau 100 ron pe unul nou si sa nu am garantia ca va fi eficient, nu m-am riscat. Am lipit cheder universal de usi (usi de apartament, casa, ferestri, nu auto), l-am lipit pe muchia de jos a portierei, dar degeaba, fara nici un rezultat pozitiv.
Imi intra apa in masina atunci cand este parcata intr-o pozitie inclinata si ploua persistent sau torential afara, sau chiar si cand o spal cu furtunul cu apa.
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 23-Dec-2011 13:56

pai rezolvati simplu
parcati pe plan drept si nu mai ploua
o cauza ar fi ca se torsioneaza si se departeaza usa de cheder
o alta solutie ar fi de pus cauciuc autideziv sa pastreze etanseitatea
din acela de pus la usi,geamuri,nu burete,este ca un furtun taiat pe jumatate
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Vin 23-Dec-2011 17:14

Same here...intra apa cand pe-o parte cand pe alta, pana mucegaise mocheta anul trecut. Pana sa incerc cu chedere suplimentare, am gasit un loc de parcare unde nu imi mai intra apa. Plus de asta a fost seceta si nu spal masina f des, asa ca problema n-a mai fost atat de stringenta :lol:

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 23-Dec-2011 18:19

Daca masina se torsioneaza, e jale, asta nu-i masina si eu nu cred ca se poate intampla asa ceva.
Eu as face altfel: as folosi faina, miere de albine sau orice va trece prin cap care sa persiste ceva vremesi care sa se si curete usor, si as murdari intens chederele in partea care vine in contact cu usa.
As inchide usa si as vedea astfel unde anume nu se lipesc chederele de usi.
Daca luftul e mic, si inclin sa cred ca e extrem de mic(de ordinul mililmetrilor), as baga ceva pe sub chedere. De ex, puteti baga ecva textile ca sa indepartati putin chederul de tabla.
Daca distanta dintre usa si cheder e mare, va trebui gasita o alta solutie, in functie de acel luft.
Prima data verificati marimea acelui luft.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7665
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 23-Dec-2011 19:35

intra prin usa, nu se prelinge pe la cheder. mai exact, intra pe la chederul de jos de la geam, si masina fiind inclinata, picura inspre partea interioara a usii, si iese printre tabla si capitonaj in masina. nu e nimic defect sau indoit, tot ce trebuie facut este sa desfaceti usile, si sa incercati cumva sa izolati cu o folie partea interioara a usii ca sa nu mai poata patrunde apa in partea interioara a usii. am avut si eu problema asta, si m-am chinuit luni de zile pana sa imi dau seama, si am gasit doar cand am facut urmatorul test: masina parcata inclinat, capitonajele de la usi date jos, eu in masina si cineva imi turna pe ea apa cu furtunul...
[URL=https://matchnow.life]Real-life Females[/URL]

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Sâm 24-Dec-2011 20:28

Dj10fad multumesc mult, am fost deja de doua ori cu masina la reprezentanta, dar nimic, mi-au spus ca nu isi dau seama pe unde intra apa.

Dupa sarbatori o sa caut un mester care are 1 ora diponibila pentru mine, si sa dam capitonajul jos de la usa sa vedem pe unde intra apa.

Ps: strada proaspat asfaltata, borduri proaspat puse ... Nu am cum sa mai parchez drept!

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Lun 02-Ian-2012 12:21

Ma bucur ca exita oameni ca dj01fad pe forum, multumita lui am rezolvat problema.


Versiunea pe scurt:

Daca va curge apa in masina doar atunci cand parcati inclinat cu masina ridicata pe o parte, sunt mari sansele sa va lipseasca capacele care izoleaza fata usii de interior!!!

In cazul meu:

- am desfacut fetele de usi ... si surpriza

la usa stanga

lipsea capacul (cel mic) de etansare :evil: (puteti sa-i intrebati pe cei de la ATS Baneasa unde e)
Imagine

erau urme evidente de apa pe izolatie

Imagine

si aveam si ceva apa inghetata in interiorul usii

Imagine

la usa dreapta

lipsea capacul de etansare si in locul lui o punga lipita cu banda adeziva :evil: (tot la ATS baneasa se poate intreba ce cauta punga acolo)


Imagine

care a cedat...aparand urme evidente de apa


Imagine

Pentru ca am invatat de la cei mai buni (traiasca ATS) am luat si eu o punga de supermarket si un tub de silicon rosu, si am improvizat un capac


Imagine

iar la usa din dreapta am dat cu silicon peste punga pusa de ATS

Imagine


Ps: sunt si mai usor cu 350 RON cat m-a costat schimbarea degeaba a chederelor de la ambele usi.

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Mar 06-Mar-2012 21:32

Multumim dj01fad ! Intr-adevar pe acolo intra apa. Am captusit si eu gaurile decupate de pe interiorul portierelor dupa modelul aplicat de dionescux. Am folosit un tub de mastic (negru) luat cu 10 lei de la magazin de piese auto si punga de protectie (din aceea cu pernite de aer).

Imagine Imagine

Din pacate nu am facut poze in timpul lucrarii ca sa va arat. Dar important este rezultatul. Am spalat masina cu jet de apa (curatator cu presiune Karcher/Black&Decker), masina fiind parcata pe loc inclinat. Dupa mai multe spalari, din luna decembrie de cand am efectutat etansarea pana in luna martie, nici macar o picatura de apa in masina. Mentionez ca de fiecare data masina a fost parcata in diferite pozitii inclinate, terenul fiind in panta (inainte imi intra apa).
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Mie 31-Oct-2012 14:18

MosBabacu scrie:Same here...intra apa cand pe-o parte cand pe alta, pana mucegaise mocheta anul trecut. Pana sa incerc cu chedere suplimentare, am gasit un loc de parcare unde nu imi mai intra apa. Plus de asta a fost seceta si nu spal masina f des, asa ca problema n-a mai fost atat de stringenta :lol:

Cred ca in sfarsit am rezolvat si eu problema asta cu apa.
Identificare "sursa de apa" : in vara am stat in masina si cineva a pus furtunul pe ea. Initial nu se vedea nimic, dar cand pasla de sub mocheta a baut destul, s-a umezit si mocheta (in spate la picioare, in ambele parti). Cu masina inclinata spre spate, o parte din apa se scurgea in portbagaj, deci balta si acolo. Apa intra INTRE CHEDER SI MUCHIA DE TABLA.
Solutie temporara: strans mai tare chederul pe toata lungimea lui - n-a rezistat foarte mult.
Solutie finala: silicon bison rezistent la umezeala si inghet pus intre cheder si muchia de tabla.

Concluzie: dupa ploile din ultimele zile este uscat in spate si-n portbagaj, indiferent de cum e parcata masina.
Posibil dezavantaj: dc vreau vreodata sa desfac chederul s-ar putea sa fiu nevoit sa cumpar altul - deocamdata nu vreau sa incerc :D

In alta ordine de idei, in urma testului masina a stat peste 24 de ore cu usile deschise si mocheta partial desfacuta si pasla to nu era complet uscata! A intrat atata apa ca mirosul de mucegai a persistat 1 saptamana.
Sper sa tina rezolvarea asta si sa confirme si Adistefan rezultatul pozitiv, mai ales ca el a lucrat in ploaie si si-a sacrificat si o geaca in procesul de etansare :lol:

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Joi 08-Noi-2012 12:26

Da, confirm si eu rezolvarea definitiva a aceleiasi probleme mentionata mai sus de MosBabacu, prin exact aceiasi metoda.
Rezultat: placut curat-uscat, senzatie de prospetime... daca vreau, acum pot sa urc si canapeaua :-)
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Joi 08-Noi-2012 23:21

Pana sa urc io canapeaua a urcat nevastĂŁ-mea bordura cu pragul din dreapta :-(

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Lun 10-Dec-2012 13:52

Pai vezi daca nu i-ai luat Panda 4X4 cum ai vrut initial?... asa poate trecea peste ea :-)
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP

_________

Foste:

- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP

- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP

- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Mar 11-Dec-2012 13:26

da, nu-mi mai aminti...mai ales dupa ce am dat juma de ora la lopata aseara sa-i scot masina din parcare.
Partea buna e ca acum nu mai intra niciun pic de apa...e totul BOCNA :lol:


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187664
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel