Mici modificari C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Joi 12-Mai-2011 16:06

Eu le-am facut electrice, nu am luat nimic de pe ebay.Tot ce am cumparat sant componentele de la oglinzile electrice de logan: butonul,motorasele si instalatia electrica.Daca vrei le cumperi si le montez eu daca nu te descurci.Deci nu e vorba de incercat,eu deja ma pot lauda ca am oglinzi electrice pe C1.Partea mai nasoala,e ca o sa ramana gaura in plasticul ala pe unde iesea maneta de reglaj.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Joi 12-Mai-2011 16:08

m0Fo vezi pozele mele,sant chiar de pe masina mea. Intr-una din poze e oglinda cu motorasele pe ea.

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Joi 12-Mai-2011 18:28

adistefan scrie: Unde mai pui ca tinuta de drum inclina sa fie usor sportiva,



Sportiv la masinuta asta e doar zgaltaiala (zdruncinaturile) si zgomotul (datorita insonorizarii slabe).
In rest nu prea vad ce poate fi sportiv la ea. Smile

adistefan scrie:La modelele noi (facelift) au pus asa ceva?


Eu am model cu facelift din 2010 si nu are manere.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.

Imagine

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Joi 12-Mai-2011 19:00

adistefan scrie:Hai sa rup eu tacerea, ca oricum nu am mai scris pe forum de un car de ani.
Dupa parerea mea (si nu numai), una dintre cele mai enervante lipsuri pe care le are masinuta asta sunt manerele de sustinere pentru pasageri. Unde mai pui ca tinuta de drum inclina sa fie usor sportiva, este jenant uneori sa vezi cum la curbe pasagerii tai incearca sa se agate cu disperare de ceva. Am tot incercat sa gasesc pe net ceva legat de asta, o modificare/adaptare cumva, macar pt pasagerul din fata. Din pacate nu am gasit nimic. I-a trecut cuiva prin cap sa incerce sa mestereasca ceva de genul asta? Recunosc ca eu personal, in afara de a ma enerva si de a-mi zice mereu ca "tre' sa fac ceva", nu am dat jos nici macar plafonul sau invelisul stalpului sa vad ce e in spate si cum s-ar puitea adapta ceva... Daca dintr-un motiv sau altul ati vazut cam cum si unde ar fi tabla dubla si groasa pe acolo... ce ziceti?.. ar fi posibil un sistem de prindere ceve?.. eventual facut niste gauri,saibe filetate si cu niste holsuruburi .
La modelele noi (facelift) au pus asa ceva?

Hai noroc si sa auzim de bine !



M-am uitat eu.Iti trebuie manerele si suruburile.Piulitele sant sudate pe tabla. Deci prin alte tari exista optiunea asta.O sa masor distanta intre suruburi sa vad daca se potrivesc manerele de Logan sau Opel astra .De Astra ar fi mai ok ca se ridica in sus.

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Joi 12-Mai-2011 22:17

@aximisu Evident ca la "zgaltaiala" si la suspensile rigide ma refeream si eu cand ziceam de tinuta de drum sportiva... Zici ca nu le ai nici tu pe modelul facelift .. ok.. asa se explica de ce nu e nici urma de asa ceva de cumparat pe net...

@alin2007 M-ai facut curios... sper sa fi inteles eu bine.. zici tu ca piulitele ar exista deja sudate acolo?... pai ar fi super atunci... trebuie sa arunc si eu o privire intr-o zi.

@MosBabacu : Numai la "tripleti" iti sta gandul :) ... vezi ca o sa-ti trebuiasca MPV pe urma :)
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Joi 12-Mai-2011 23:04

Da sant acolo,piulitele.Eu am desfacut pe spate stanga si am vazut piulitele,defapt filetul lor.

MosBabacu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Sâm 21-Noi-2009 19:42
Localitate: Sibiu

Mesajde MosBabacu » Sâm 14-Mai-2011 21:47

Stie cineva dc pe aygo sau 107 exista manerele astea (macar optional)?
@adistefan: o sa trebuiasca sa vand din casa, nu MPV in caz de tripleti :D . Da pan' la urma nu poti merge la o intalnire a alora pe-acolo sa vezi ce-au mai modificat si dc si-a schimbat vreunu scaunele?

m0Fo
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mar 27-Apr-2010 02:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde m0Fo » Lun 16-Mai-2011 13:20

@alin2007, imi cer scuze, vroiam sa spun daca crezi ca putem sa facem un experiment si sa montam si cu incalzire :)

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

Mesajde alin2007 » Lun 16-Mai-2011 17:17

Posibil sa mearga.Am inteles ca s-ar gasi in Vitan o folie cu rezistentele de incalzire pentru oglinzile de Logan.Eu stau in Militari si nu am dispozitia necesara sa traversez Bucurestiul ca sa ma uit de ele.Daca gasesc pe net ceva am sa scriu aici.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos