O nOUA DEFECTIUNE DINTR-UN LUNG SIR...

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

O nOUA DEFECTIUNE DINTR-UN LUNG SIR...

Mesajde XENON » Dum 26-Sep-2010 18:23

Am ajuns la defectiunea cu numarul "n" :? , nu le mai tin de mult sirul. Cand mut roata din dreapta de la climatizare, cea care comuta intre rece si cald, in jos, la maximum, masina inca baga cald. Am transpirat fleasca astazi si nu stiam de ce. Credeam ca asa este aerul de afara. Mai pe seara
mi-am dat seama care e problema. Ceva foarte complicat nu e, avand in vedere ca e vorba de o comanda mecanica, pe cablu, deci s-ar putea rezolva. DIN PACATE, m-am uitat pe manualul de reparatii si am vazut ca trebuie dat jos bordul IN TOTALITATE ca sa pot umbla acolo. E oribil, e de munca 2 zile. Daca s-ar da 1500 de euro in loc de 800 pe un cupon de remat, jur ca as da-o si maine, numai sa o vad la bagata presa. JUR! La masina asta pur si simplu defectiunile se tin lant-lant-lant. O urasc :evil: :evil: :evil: ...

gosogoso
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 02-Mai-2010 15:03
Localitate: Austria

Mesajde gosogoso » Mie 29-Sep-2010 16:28

Cei care posteaza pe acest forum,cred,dupa parerea mea, ca tin la buburuzele lor si incearca cat de cat sa le protejeze.Daca tu urasti aceasta masinuta ,am rugamintea sa parasesti acest forum si sa ne lasi sa discutam despre ceea ce ne place.Cel mai simplu este sa o vinzi si sa-ti cumperi orice altceva ,numai Citroen nu.Ai deranjat pe foarte multi cu atitudinea aceasta.Poti sa transmiti tuturor ca aceste"defectiuni" sunt cauzate si de stilul de mers, stil pe care am auzit ca il ai ff. sportiv. Daca urasti, inca o data te rog,lasa-ne !!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 29-Sep-2010 16:40

Scuza-ma, dar esti pe langa subiectul "masini" rau de tot. Dupa ce aberezi aici, banuiesc ca singurul lucru pe care stii sa il faci singur la masina ta este sa-ti umpli rezervorul de stropgel (adica de lichid de parbriz...traduc). Ai idee cum se putea strica o pompa de apa de la "stilul de condus"? Ai idee cum se putea rupe sigurana unui rulment de presiune ( daca ai habar ce-i ala?!?) de la "stilul de condus"? Nu mai spun ca discul de ambreiaj avea uzura 25-30% dupa 50.000km (masurat cu shublerul, daca stii ce-i ala !?!), deci era perfect. Stii cumva de ce baga masina cald in loc de rece? O fi ca am alergat-o prea tare? Sunt satul de romanisme de-astea tipice, toti habarnistii care vin sa dea lectii cand ei poate nu sunt in stare sa faca singuri o pana... mi-e sila... Cum naiba se face ca la zdrentele astea de masini aia care au un pic habar de mecanica si si-au bagat mana in ele au numai pareri proaste si in schimb le apreciaza doar astia care asteapta la benzinarie sa le faca plinul baiatul de la pompa ca sa nu se murdareasca pe manutze? Probabil tu daca erai in locul meu mergeai cu ea pana ramaneai in drum cu motorul calat si te lua masina de tractare pe rampa la cat de priceput esti. Mai documenteaza-te, mai citeste posturile altora, fa diferenta intre defecte de fabricatie si exploatare necorespunzatoare si abia dupa aia vino sa-ti dai cu parerea... Ai urmarit macar vreo statistica a defectiunilor ca sa fi vazut ca aprope APROAPE TOATE au ACELEASI probleme? Apropo, mi s-a crapat butonul de avarii RAU, de la un cap la altul, la fel ca la APROAPE TOATE. O fi pt. ca am apasat pe el prea tare? :lol: :lol: :lol: Hai ma....

gosogoso
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 02-Mai-2010 15:03
Localitate: Austria

Mesajde gosogoso » Mie 29-Sep-2010 21:52

Ma expertule in shubler(corect-subler),daca vrei mecanica,te duci la service !buburuza nu se repara de un destept ca tine ,pe forum.Tu nu esti decat un tipic "schimbator de piese" bai baiatule!Ce pana mea faci tu in drum cand se "rupe siguranta unui rulment de presiune",dai jos cutia pe A1 si schimbi ambreiajul?Aiurea!! Tinere novice, pe acest forum exista pasionati de marca Citroen,sunt oameni care iubesc aceasta masina,poarta discutii inteligente,insa vine un "habarnist" ca tine si spune ca uraste Citroen !! Ce mai cauta "oameni" ca tine aici si sa-si spuna parerea despre diverse probleme ! Asta inseamna pasiunea despre Citroen,despre masini in general; sa sti sa le apreciezi si cand au probleme(fierul este fier-este o vorba a mecanicilor adevarati),sa poti pune suflet in reparatie pana o aduci din nou cu rotile pe sosea, nu sa o blamezi in fata unei comunitati intregi de iubitori de Citroen.Rusine sa-ti fie!!
Ai posibilitatea sa alegi !Parerea mea ,alege alta marca de masina ! Marca Citroen nu o meriti !
Nu te mai obosi sa raspunzi!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 30-Sep-2010 00:48

Uite, ti-o zic direct: esti PROST-PROST!!! Un C1 nu are nicio legatura cu marca Citroen. E o Toyota! O Toyota, si inca una de kkt. Atat! Imi vorbesti mie de service? Tu crezi ca e normal ca pentru un inlocuit de ambreiaj sa platesc la reprezentanta aproape un sfert din valoarea actuala a masinii? Vorbesti asa doar ca sa nu taci. Crezi ca daca ai scris "Austria" la locatie impresionezi pe cineva? Tot roman prost de Cuca Macaii esti, asa ca pe loc repaus...

Sper ca adminii sa stearga tot ce-ai vomitat pe aici, si imi cer scuze fata de ei si ceilalti colegi de forum ca mi-am iesit din fire pentru un distrus oparit ca tine... Sa-ti de Dumnezeu numai de pseudo "Citroen-uri" de-astea sa ai parte toata viata! Da' te rog eu mult, du-te doar la service sa le repari, ca singur nu esti in stare sa schimbi niciun bec. Hai Pa! :butthead:

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Joi 30-Sep-2010 02:13

hey pustiu' ... vad ca scrie 39 dar tot pusti esti ptr mine...

gosogoso scrie:... pe acest forum exista pasionati de marca Citroen,sunt oameni care iubesc aceasta masina,poarta discutii inteligente...


... ia uite-te la poza asta...

Imagine

...ASA.. acum .. du-te tu mata pe forum.. si citeste tot ceea ce a scris omu asta despre C1 si dupa aia vino si fa-l de kko ca uraste aceasta buburuza.

Avem masina de 4 ani, si eu si el, eu de exemplu am 65600 km ... si nu sunt multumit de ce a ajuns ea in timp. Are prea multe probleme ptr o masina asa mica. O alta masina la km astia nu are la fel de multe probleme. Daca imi zici in schimb ca asta inseamna CITROEN ... probleme peste probleme .. atunci iti dau dreptate si nu mai deschid gura.. dar pana atunci ... ciocu' mic si joc de glezne.

Cat despre condusul sport sau nu. Fiecare conduce cum vrea. Daca imi trec Citroen-ul printr-un service de tuning inseamna ca nu sunt pasionat? ca-mi stric frumusetea citroenului si il personific? Avem pareri foarte diferite atat despre masini cat si despre viata. Asta e bine.. forumurile sunt facute pentru a se discuta in contradictoriu in majoritatea cazurilor, dar sa-mi spui ca esti pasionat si ca nu pui mana deloc pe o scula.. ma faci sa rad..

Imi aduc aminte.. de acum vreo 10 ani sau mai mult.. cand existau doar 1310 o tona.. un vecin pasionat statea zilnic si mesterea cate ceva la ea.. ptr ca era pasionat.. nu se ducea la service ca tine.. :)) dar poate tu intelegi pasiunea doar prin comoditatea de a conduce la 40km/h.. daca asa e... cu dedicatie ptr tine.. BUG MAFIA - 40km/h

...am terminat cu tine.. trecem la XENON:

XENON scrie:Apropo, mi s-a crapat butonul de avarii RAU, de la un cap la altul, la fel ca la APROAPE TOATE. O fi pt. ca am apasat pe el prea tare?


Ce sa faci tata .. eu ti-am zis sa nu mai opresti pe avarii in fata fiecarui magazin sa-ti iei CORNULET CU LAPTE ca pustiu' de mai sus.. da' tu nu ca batman-batman... vezi acum ti s-a crapat.. :) :) :)
Cateva imbunatatiri:
- jante MAK Fever-5R (vara);
- jante MAK Audace Mirror (iarna);
- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 30-Sep-2010 10:30

:lol: :lol: :lol:

gosogoso
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Dum 02-Mai-2010 15:03
Localitate: Austria

Mesajde gosogoso » Joi 30-Sep-2010 12:31

Ce stupizi ! Generatia Pro !! Ha !

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Joi 30-Sep-2010 15:18

pacat ca s-a ajuns la jigniri din nimic.din nefericire masinile mai noi sunt facute relativ prost,vindute ieftin iar apoi firma recupereaza banii din servis.
@xenon , eu sunt convins ca de fapt iti iubesti masina dar citeodata te mai lasa nervii.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 30-Sep-2010 16:14

Asa este... inca mai am momente in care imi pune zambetul pe buze motorasul asta nebunatic de 1 litru... :)

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 30-Sep-2010 21:47

e vreun moderator pe aici? ce dracu sunt balariile astea?
nu aveti mesaje private?

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 30-Sep-2010 23:05

Eu nu am facut decat sa expun o (noua) problema care aparut la masina mea, lucru care vad ca l-a deranjat foarte tare pe colegul nostru din... Austria :---) .

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 01-Oct-2010 06:45

am citit si am inteles...
ce nu am inteles eu, e limbajul pe care amandoi l-ati folosit si care e inutil.
cand ai o alta idee fata de altcineva, ai 3 variante: incerci sa-l convingi prin argumente, incerci sa intelegi argumentatia lui, iar daca nu se poate il lasi in pace si-ti vezi de drum.
nu e mai elegant asa?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 01-Oct-2010 09:15

XENON scrie:Uite, ti-o zic direct: esti PROST-PROST!!!


Ai un avertisment de la mine :!:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: :)

Mesajde nicum » Vin 01-Oct-2010 09:22

xbrother scrie:Ce sa faci tata .. eu ti-am zis sa nu mai opresti pe avarii in fata fiecarui magazin sa-ti iei CORNULET CU LAPTE ca pustiu' de mai sus.. da' tu nu ca batman-batman... vezi acum ti s-a crapat.. :) :) :)


Ai si tu un avertisment. Masina mea are 27 de ani, si butonul de avarie inca nu s-a crapat si inca functioneaza.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos