Cati litrii de benzina mai sunt in rezervor la ... "pe

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Cati litrii de benzina mai sunt in rezervor la ... "pe

Mesajde Florin&David » Mar 30-Mar-2010 08:20

Scuze daca am deschis aiurea acest nou Topic dar nu am gasit nicaieri raspunsul la intrebarea mea.
Suntem posesorii unui C1 de 2 saptamani si deja am facut 1500 km cu "gargarita". Suntem la al 3 lea plin si nu reusesc sa imi dau seama cati litri de benzina mai am in momentul in care incepe sa clipoceasca ultima liniuta care indica nivelui carburantului.
Si anume: din momentul in care a inceput sa clipoceasca, la primul full am bagat 35,24 litrii de benzina, la al doilea 34,06 litrii iar la cel de al treilea 35,66.
Toata lumea mi-a spus ca "garga" are capatitate de 35 de litrii. Adica cum? A mea este mai speciala? Sau cum este?
Cum sunt ale voastre si cine imi poate raspunde?
Ce mai ramane si cat mai poti merge din acel moment. Daca iesim cu ea afara din oras si se intampla "nenorocirea" de a ajunge "pe rosu" la niste coclauri pe undeva, cat mai pot merge?
Din experienta stiu ca exista un minim de benzina care iti asigura un cel putin 50-70 km din mementul in care ajungi "pe rosu".
Multumesc anticipat.
Imagine

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Mar 30-Mar-2010 11:52

Capacitatea rezervorului buburuzelor este de aproximativ 35 de litri. Eu am reusit la un plin sa bag chiar 37 l, asta mai fortat.
Liniuta de benzina reprezinta circa 5-6 litri de benzina. Eu am patit sa merg pe rezerva pana cand am ramas fara benzina, si in oras am parcurs fix 57 km. Noroc ca mi-a murit motorul chiar in fata benzinariei, chiar vroiam sa alimentez, si asa ca am impins masina 50 m pana in pompa. In exterior (afara orasului) s-a intamplat sa intru pe rezerva si am parcurs 60km cu liniuta clipacind pana am gasit o benzinarie in drum, si poate mai mergeam dar am alimentat la prima benzinarie. Intamplarea aceasta am patit-o pe valea Oltului, unde viteza de croaziera este de 80-90 km/h.
Acum stii bine ca depinde si stilul de condus in ceea ce priveste consumul, dar ca date de referinta cred ca ti-am fost de ajutor.
Numai bine.
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Re: Cati litrii de benzina mai sunt in rezervor la ... "

Mesajde mbc » Mar 30-Mar-2010 12:05

Florin&David scrie:Ce mai ramane si cat mai poti merge din acel moment. Daca iesim cu ea afara din oras si se intampla "nenorocirea" de a ajunge "pe rosu" la niste coclauri pe undeva, cat mai pot merge?


mi se pare logic cand iesi la un drum mai lung sa verifici INAINTE cantitatea de combustibil, iar daca e drumul mai lung si masina nu are suficienta autonomie, nu mergi cu masina pana ajungi "pe rosu" ci alimentezi inainte
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Mar 30-Mar-2010 12:28

1. un litru - doi litri.
2. Orice rezervor e un pic mai mare decat capacitatea nominala.
3. Nu e bine sa umpli rezervorul pana la buza. Pentru ca asa cum ti se intinde tie stomacul cand bei un litru de apa dintr-o data de iti vine sa te urci pe pereti de senzatie nasoala ce ai, tot asa este stresat si rezervorul la intindere prin expansiunea vaporilor de benzina. Rezervorul se umple pana sare pistolul prima data si gata.
4. Nu e bine sa stai cu rezervorul mai mult gol decat plin, mai ales pe timp rece ca se produce condens si urlati ca benzina romaneasca e proasta si are apa in ea.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Mar 30-Mar-2010 12:42

Aproximativ 5 litri mai ai cand ajungi pe rosu, cam la orice masina.
Rezervorul de benzina, ca oricare rezervor are o "zona de expansiune" si nu se umple pana da peste el; se baga 35l sau cat scrie in carte ca are capacitatea. Cum zicea si SPF in carte ai capacitatea nominala de 35l, capacitatea lui maxima e alta dar nu te intereseaza cat este. Daca il umpli pana in buza o sa ai probleme cu canistra de carbon care nu o sa mai poata functiona in parametri normali si o sa pierzi ceva vreme pe la service-uri pana depistezi de unde vin problemele.
Nu este vorba de stresul rezervorului cum zice SPF pentru ca eventuali vapori sub presiune sunt eliminati prin canistra de carbon, nu cu supapa la buson cum era la masinile mai vechi.

Apropo, sa corecteze cineva titlul ca nu inteleg faza cu ...pe".

Florin&David
simpatizant
Mesaje: 59
Membru din: Lun 23-Noi-2009 16:20
Localitate: Constanta

Mesajde Florin&David » Mar 30-Mar-2010 19:39

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
M-am mai linistit acum. Sotia poate sa stea linistita sa nu intre in panica in momentul in care clipoceste ultima liniuta. 50 de km sunt arhi suficienti pentru a gasi o benzinarie si a a limenta

silviu_79: scuze ca a iesit asa dar nu mai apre si cuvantul ROSU in titlul topicului. Nu stiu de ce. Iti dai seama ca nu am scris doar jumatate din ceea ce doream sa spun.

yoz13
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 21-Mar-2009 22:18
Localitate: Galati

Mesajde yoz13 » Mar 30-Mar-2010 20:08

pompele din romania nu sunt calibrate chiar foarte bine, de unde si aceste diferente. am testat in belgia, unde in rezervorul de c4 nu a intrat niciodata mai mult de 58-59 litri, in conditiile in care mai aveam cel mult 2 litri de motorina in rezervor, si am umplut pana sus. aici mi s-a intamplat sa intre si 62l.

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Joi 01-Apr-2010 20:47

pana nu ti se strica indicatorul de benzina.. cam 7 litri maxim are ultima.. dar daca ajungi ca in cazul meu.. cand vreo 3 luni a stat full.. dupa reparat de ATS 3 luni a stat GOL.. iar acum.. cand e plin e FULL cand e aproape gol e JUMATE.. atunci nu mai stii :D
Cateva imbunatatiri:
- jante MAK Fever-5R (vara);
- jante MAK Audace Mirror (iarna);
- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 30 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos