accident C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 23-Dec-2009 03:18

joe: ba poti sa o salvezi si pe gheata, dar asta tine de soferie mai mult, nu de abilitatile masinii sau de roti; conteaza destul de mult si ce cauciucuri ai, dar daca nu ai prezenta de spirit sa mai faci ceva cand simti ca o scapi, orice ai avea pe masina, esti afara in secunda 2... nu ma leg de calitatile nimanui de soferie, dar cum ai spus si tu mai sus, trecerea brusca de la uscat la zapada ii fura pe multi;
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Mie 23-Dec-2009 11:06

evident... conteaza enorm cat esti tu pe faza, si cata experienta ai, dc tii volanul cu doua maine si reusesti sa-l sucesti in directia care trebuie sau ti-a fugit volanul din mana deoarece tii cu 2 degete, daca reusesti sa accelerezi, franezi la fractiunea de secunde corecta... daca te panichezi sau daca ai sange rece in astfel de situatii... dar fara aceste minim de la tine, sistemele mai sus amintite pe gheata (parerea mea) nu prea te scapa.
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

Crisskro
pasionat
Mesaje: 227
Membru din: Mie 16-Apr-2008 16:12
Localitate: Timisoara

Mesajde Crisskro » Joi 24-Dec-2009 11:07

Hmz.. am un deja-vu fata de anul trecut cand eram eu in situatia asta, dar alta masina. Toate cele bune, ai scapat usor, la mine a trebuit spitalizare + stat la pat.
Sanatate si noroc sa fie ca in rest vin toate...

In alta ordine de idei, oare se potriveste aripa fata de la c1 la aygo? M-ar interesa, asta in caz ce nu imi fac timp sa o fac pe casco (a mea e putin indoita din cauza unei incepatoare care nu a vazut-o parcata)

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Joi 24-Dec-2009 11:48

daca incepatoarea.. avea vreun jeep.. logic ca nu te vedea in spate.. nici pe luneta.. nici oglinda:P
Cateva imbunatatiri:
- jante MAK Fever-5R (vara);
- jante MAK Audace Mirror (iarna);
- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

veruska
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mar 01-Iun-2010 09:40
Localitate: Buburesti

Re: accident C1, Geam dreapt spate usa C1,urgent! 723506363

Mesajde veruska » Mar 01-Iun-2010 10:33

CoolAir scrie:Pe 15 decembrie 2009, pe un drum cu gheata, desi aveam cauciucuri noi Nokian de iarna si care si-au dovedit calitatile pe zapada, am derapat cu micutul C1 in afara carosabilului. Am lovit cu roata stanga un cap de pod jos, apoi am zburat peste un sant adanc de 4-5 metri si cam tot atat de lat. M-am rasturnat in aer, m-am lovit de pamant cu plafonul masinii si iar m-am rostogolit in aer ca in final sa aterizez,afara din carosabil, perpendicular pe sosea, pe roti (ma rog, pe 2 roti ca cele de pe stanga au fost distruse). S-au declansat airbagurile si capsulele pirotehnice ale centurilor. Nu am fost absolut deloc ranit, Glorie lui Dumnezeu pentru asta, dar masina a fost distrusa: 2 usi, o oglinda, o anvelopa, luneta, parbrizul, pilonii A si B, plafonul masinii, motorul sarit de pe suporti, 2 roti distruse cu toate angrenajele aferente. Masina a fost categorisita de catre BCR Asigurari drept dauna totala.

Daca cineva are nevoie de un far stanga, aripa stanga, bara fata, bara spate, stop stanga, capota motor, scaune, usi, geamuri usi, etc, poate sa ma contacteze. La motor mi-ar fi mai greu sa demontez ceva.

Cunoscutii se mira ce bine s-a comportat C1 la asa un impact si ce bine m-a protejat cusca de otel a masinii in urma impactului. Dupa accident am fost preventiv la spital si mi-am facut diverse investigatii medicale, inclusiv radiografie - totul este OK. Au fost niste dureri post -accident, dar mai multi doctori mi-au spus ca ar fi din cauza faptului ca in timpul tumbelor prin aer organele interne s-au lovit unele de altele, iar creierul s-a lovit de cutia craniana.

Crisskro
pasionat
Mesaje: 227
Membru din: Mie 16-Apr-2008 16:12
Localitate: Timisoara

Re: :)

Mesajde Crisskro » Mar 01-Iun-2010 13:38

xbrother scrie:daca incepatoarea.. avea vreun jeep.. logic ca nu te vedea in spate.. nici pe luneta.. nici oglinda:P

Logan chel.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos