Despre Citroen C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mie 12-Iul-2006 18:16

Am vĂŁzut azi un C1 "ÂşcoalĂŁ" - pentru cunoscĂŁtori e vorba de Âşcoala de Âşoferi Rodell :roll: Probabil cĂŁ au ĂŽn plan ĂŽnlocuirea ĂŽntregului lot de Matiz.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 12-Iul-2006 20:21

ce frumos! coroborat cu faptul ca am vazut n citroen c3 de scoala, nu numai in bucuresti (ct si bv) inseamna ca-s niste masini simpatice...nu?
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 15-Iul-2006 19:41

Spuneati ca C1 este cam acelasi lucru cu Toyota Aygo, nu?

Ia uitati aici:

http://www.youtube.com/watch?v=rz5TgiHEERM

trainspot
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Mie 12-Iul-2006 11:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde trainspot » Sâm 15-Iul-2006 19:51

bai, eu am c1, si-s extrem de multumit de el. designul turometrului imi place mult de tot. intr-adevar intrarea in portbagaj este mai greoaie. insa restul minusurilor nu mi se par decisive. defapt nici asta cu portbagajul nu e decisiva.

daca vrei sa vezi parere despre c1 plimba-te un pic pe forum sa si vezi impresiile pe care mi le-a lasat mie.

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 15-Iul-2006 20:25

Daca mie mi te-ai adresat cu "bai", sa stii ca nu m-am suparat. Pentru restul forumistilor nu garantez...
Clipul gasit de mine nu este decat un filmulet cu un meci de fotbal in care jucatorii dintr-o echipa sunt...Aygo-uri. Asta este un lucru bun, inseamna ca masina ta este una versatila cu care poti juca si fotbal (nu ma vad pe mine in v6 jucand fotbal....)

Oricum, revenind la "bai", nu vreau sa te jignesc, dar mi-e teama ca asta este targetul acestor masini (pe linie masculina) : pustani indecisi, cu o doza destul de elevata de obraznicie badaraneasca. Parerea mea!

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Sâm 15-Iul-2006 20:41

alexd, tocmai m-ai facut un pustan obraznic si indecis. :)
Da nu ma supar... ca stiu ca in oras motorasul ala in 3 pistoane de pe Aygo va face varza V6-le tau. :)

In alta ordine de idei, C1 cred ca este cel mai sportiv dintre modele.
Citroen C1 are se pare 800kg. Comparativ Peugeot 107 are 900kg. Toyota Aygo... inca nu am aflat. :)
In plus sunt ceva zvonuri ca C1 ar avea o cutie mai scurta.

Deci sunt mari sanse ca C1 sa fie "sportivu" intre tripleti.

Habar nu am cum este Foxul, cert este ca inainte lui a fost Lupo, si ala avea in dotarea cea mai suparata un motorul de 1.8 "imprumutat" de la Audi.
Oricum importatorul nu aduce Fox, so forget about. :lol:

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 15-Iul-2006 20:49

Arise, faci bine ca nu te superi pentru ca statisticile se fac pe "specimene" deja existente, nu in devenire. Este ca si cand ai face un recensamant acum anticipand cifrele de peste 10 ani. In momentul in care vei avea in "curte" o tripleta, chiama-ma sa modific "target-ul"

Chiar te incurajez sa imi faci varza v6-le in oras. Ca sa vad si eu cum :shock: . Poate ca eu voi merge 100 metri si tu 2 km cu aceeasi benzina, dar altfel....fizic nu vad solutia.

P.S. - uitati review-ul complet al celor de la Top Gear

http://www.youtube.com/watch?v=gaeGMqXJq28

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Sâm 15-Iul-2006 21:18

Mda... e clar ca pe tine te pasioneaza statistica si te sacaie evolutia demografica a pustanilor obraznici si indecisi.

alexd eu zic sa mergi si sa faci un drive test cu una dintre masini. Sa te concentrezi pe manevrabilitate si versatilitate in trafic.
Pentru ca daca te vei uita dupa lux, spatiu pentru bagaje si viteza maxima pe care o atinge pe autostrada sigur nu vei vedea targetul acestei masini. :)

Oricum, tu din spatele celor 180 CP oferiti de V6-le tau, te vei "holba" admirativ (si inciudat as adauga eu :) ) cum te voi depasi iar tu, probabil dintr-o lipsa acuta de testosteron dar, in contrapartida, din belsug asezonata cu neuroni - vei inghiti in sec si ma vei include in statisticile tale. :)

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 15-Iul-2006 21:54

Uuf, lucru mare marketingul asta...Arise, C1 e o masinuta, totusi...La fel Aygo si 107. Sunt perfecte, dar lasa si timpul sa vorbeasca...

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 15-Iul-2006 22:53

Arise scrie:Mda... e clar ca pe tine te pasioneaza statistica si te sacaie evolutia demografica a pustanilor obraznici si indecisi.

Oricum, tu din spatele celor 180 CP oferiti de V6-le tau, te vei "holba" admirativ (si inciudat as adauga eu :) ) cum te voi depasi iar tu, probabil dintr-o lipsa acuta de testosteron dar, in contrapartida, din belsug asezonata cu neuroni - vei inghiti in sec si ma vei include in statisticile tale. :)


Nu inteleg ce ai vrut sa spui. Ti-a placut atat de tare ce am scris eu incat ai simtit nevoia sa rescrii, or what?
Hai totusi sa nu cadem in derizoriu facand comparatii si invitatii la curse dezechilibrate si nefondate, dar de dragul de a ne intepa.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 16-Iul-2006 06:37

Cand aveam BX-ul sport, am fost provocat si eu de un amic la o liniuta. El avea Peugeot 205, cu motor de 956 cmc. Dar i se parea fasnet in oras (ca si C1) si ce-a zis el, ia sa-l facem noi de ras pe monstrul asta...Eram undeva la Iancului, mi-aduc aminte ca am plecat de la stop, am ajuns la urmatorul si Pejotelul lui abia daca se urnise, ca si celelalte masini. "Bai, dar te duceai...", a fost reactia amicului, sincer derutat de demarajul meu si de neputinta micutului lui. De-atunci nu mi-a vorbit decat de consumul mic al masinii...dar, culmea, consumul lui afara, la 90 la ora, era cu doar 1/2 litri mai mic decat al meu: asadar, la 956 cmc, el consuma 5,4-5,5, iar eu, la 1905 cmc (si 125 cai) consumam 6. Unde e avantajul motorului mic...?

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Dum 16-Iul-2006 07:38

Chiar ma gandeam daca voi plati rovigneta aia... Nu de alta dar este posibil sa nu iasa din oras masinuta. :)

Uuf, lucru mare marketingul asta...Arise, C1 e o masinuta, totusi...La fel Aygo si 107. Sunt perfecte, dar lasa si timpul sa vorbeasca...

Pai am zis eu undeva ca le voi lasa prin testament la stranepoti? :lol:

Cand conduci un triplet, ar trebui sa ai si ceva prostie in tine sa incerci sa faci liniuĂže cu masini altele decat Tico, Matiz, Dacii leÂşinate Âşi Fabia 1.2. :lol:

Oricum, in pliante tripletii ating suta in 13.7sec - 14.2sec. Iar cutia de viteze este lungaaaaaaaa... de nu se mai termina. :lol:
Ii dai a I-a, a II -a ... si ai ajuns la 100. :roll:

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 16-Iul-2006 08:06

Cat costa cu toate taxele, totusi?

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Dum 16-Iul-2006 08:43

Depinde de ce iti pui pe masina...

C1 este undeva pe la 9600-9700-9800€. (Asta in promotia actuala Cool Air, pretu variaza din cauza vopselei metalizate si a nu mai stiu ce chestie)
107 este undeva pe la 9400€. (Asta in promotia actuala de 5%)
Aygo are un infiorator pret de aproape 11000€. :lol:

C1 si 107 pot fi comandate insa fara Radio CD (Mai scazi aproximativ 200€). Optiune care avantajeaza clar pe cei care vor sa isi puna altceva.

M-am referit STRICT la dotarile maxime. (Tot ce am spus mai sus include aer conditionat, servodirectie, al doilea tip de tapiterie interioara, turometru, etc.)
La Aygo primesti in plus garantie TOTALA si care este de 3 ani si ti se baga pe gat casetofonul.

Peugeot iti da trusa, triunghi si chiar si extinctor! :)
Toyota doar trusa si triunghi.
Citroen iti da mumu.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Dum 16-Iul-2006 09:18

Citroen iti da mumu.

Numai celor care isi vor achizitiona un C1 :twisted:
Atentie la limbaj [-X


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib