Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 luni)

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 21:43

chiar nu inteleg ce vrei sa spui... ti se pare ciudat ca ma deranjaza ca mi s-a umflat vopseaua sau ce anume? fii putin mai explicit ca sa intelegem si noi ceva. poate in Targoviste nu sar pietricele, cine stie..., poate la masina ta s-a facut o mica exceptie si au vopsit-o cum trebuie,... :lol:.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 22:10

bebe scrie:am avut in vedere o multitudine de alte discutii pe care am vazut ca le postati, si credeti-ma sunt copilarii, cat priveste perioada de incantare de dupa achizitie cred ca iti apartine

1. da exemple de astfl de discutii;
2. daca tu nu ai avut o perioada de incantare dupa ce ai cumparat C1, atunci nu stiu pt. ce ai mai dat banii pe ea. eu am cumparat-o dupa ce am vazut review-urile gen TopGear, care m-au convins ca e fun to drive, sprintena sau cum vrei sa ii spui. daca as fi facut alegerea doar din proprile mele constatari, dupa ce am vazut tabla si plasticul de la interior, dupa ce am vazut cutia de viteze care la masinile de showroom e efectiv blocata, vopseaua data la misto, garda extrem de joasa, antifonarea inexistenta, lipsa scutului si muuuulte alte lipsuri n-as fi dat in ruptul capului banii pe ea.
dar din fericire TopGear-ul a avut dreptate, ma distreaza la MAXIM sa- dau 6000RPM si sa fac de rusine Loganuri si Symboluri cu folii pe geamuri, jante de 17' si capete de toba supradimensionate. asta nu ma face insa sa inchid ochii in fata unor probleme grave, pe care nici un matiz/logan nu le-ar avea. lipsurile sunt una(m-am impacat cu ele), iar defectiunile cu totul altceva.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 30-Ian-2008 22:24

XENON scrie:apropo, cum dau jos emblema de citroen de pe capota? este lipita cu banda dublu-adeziva cred. oare un uscator de par ajuta? sau sa cumpar un pistol cu aer cald?


cu o sarma otelita dar totusi subtire sau cu o lama fina...
vezi ca adrian (C4) si-a curatat toate emblemele de pe masina, cere-i si lui un sfat.

Loganuri si Symboluri cu folii pe geamuri, jante de 17' si capete de toba supradimensionate
omfg that's freaky!
am mai auzit eu ca puricii ar fi foarte periculosi :wink: way to go!
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Joi 31-Ian-2008 10:13

@bebe :cam OFFTOPIC dar trebuie sa rasund.
Sa sti ca nu m-am referit la tine personal, ci doar am folosit ca citat o exprimare de-a ta. Cred ca in general toti posesorii de C1 ar trebui sa fim putin "dezamagiti" cand citim astfel de review-uri negative pe acest forum si tocmai de aceea incercam sa sugerez sa nu ne avantam in astfel de postari alarmiste pana nu suntem convinsi in totalitate ca masina are intr-adevar o problema si nu noi.
Cat despre partea cu incantarea, aici e problema fiecaruia cat a fost/este/va mai fi de incantat referitor la aceasta masina. Din nou, IN NICI UN CAZ nu ma refeream la tine. Eu recunosc, am fost si inca mai sunt. Daca te uiti cu atentie in semnatura, o sa vezi ca mai am o masina as zice destul de buna pe care am scos-o tot noua din reprezentanta, dar fata de care incantarea mi-a trecut mult mai repede (chiar daca a costat mai mult)... ceva e la masinutza asta care iti mentine o anumita doza de "incantare", cu toate problemele pe care le are.
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Joi 31-Ian-2008 11:44

Sa nu care cumva sa pui lama pe masina, ca sa dai jos emblemele.Se duce dracu vopseaua, pentru ca ele sunt lipite.
Iei aparatusul de uscat parul si incalzesti usor zona, pana incep sa se miste!
Spor la treaba!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 31-Ian-2008 12:07

ms bogdan :)

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 31-Ian-2008 17:11

e bine de stiut, pentru ca incerc sa imi dau jos chestiile de pe masina mea de ceva timp si nu prea am succes
"If in doubt, flat out!"

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 31-Ian-2008 23:58

cel mai bun este un pistol cu aer cald. uscatorul de par, ca sa nu iti distruga parul, nu produce temperaturi prea mari. pistolul in schimb, concentreaza mult mai bine caldura.

Avatar utilizator
CanArcon
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mar 25-Sep-2007 11:51
Localitate: Brasov

Re: Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 lu

Mesajde CanArcon » Dum 03-Feb-2008 23:05

XENON scrie:astazi dupa ce am spalat bine masina am constatat ca am aproximativ 6-7 puncte in fata, cam de 1/2 mm i

titlul editat de: MARIAN


Puncte (vopsea ciobita) vezi si la audi si opel. Traiesti :D in Romania e normal .
Zi mersi ca nu a fost o pietricica de 100 - 200 g.(eu stiu cum e) :D :D

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 04-Feb-2008 02:19

nu cred ca la audi sau opel daca ai fi spalat masina cu aparatul cu presiune ti-ar fi inflorit vopseaua a doua zi in jurul ciupiturilor de criblura. de fapt sunt sigur. am avut un Golf IV plin de ciupituri, unele chiar pana la tabla si NICIODATA nu am intampinat astfel de probleme. in momentul de fata capota mea trebuie revopsita.

Apropo, 1.in caz ca nu o revopsesc, unde gasesc autocolant care imita fibra de carbon?
2. emblemele se pot da jos cu succes cu ajutorul unui uscator de par si al atei dentare (in locul sarmei care ar provoca eventuale zgarieturi)
3. pt. repararea zgarieturilor folositi cu cea mai mare incredere polishul 3M, este absolut INCOMPARABIL cu tot ce se gaseste pe piata. (nu degeaba costa 150ron cutia de 1kg, dar se poate lua si la gramaj mai mic, varsat)

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 04-Feb-2008 08:21

Xenon, ne poti spune si noua de unde se poate cumpara polish 3M?

Multumim :wink:

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 04-Feb-2008 11:54

in Baneasa, pe B-dul Aerogarii, se afla o piata (probabil piata Baneasa). intre aceasta piata si intrarea de la Romaero (unde se tinea pe vremuri SIAB-ul) se afla floraria IRIS. exact vizavi de aceasta florarie, este un magazin de vopseluri, se poate face vopsea pt. pensula, se fac si sprayuri, dupa codul de culoare al maisinii, si se gasesc absolut toate produsele necesare intretinerii sau repararii vopselei, inclusiv polish 3M. are preturi bune. :D

Avatar utilizator
borstefan
pasionat
Mesaje: 100
Membru din: Dum 20-Ian-2008 19:48
Localitate: Bucuresti

Mesajde borstefan » Lun 04-Feb-2008 13:47

Super tare bebe, prin comentarii si aciditatea dialogului... :roll:

Avatar utilizator
borstefan
pasionat
Mesaje: 100
Membru din: Dum 20-Ian-2008 19:48
Localitate: Bucuresti

Mesajde borstefan » Lun 04-Feb-2008 18:21

XENON scrie:in Baneasa, pe B-dul Aerogarii, se afla o piata (probabil piata Baneasa). intre aceasta piata si intrarea de la Romaero (unde se tinea pe vremuri SIAB-ul) se afla floraria IRIS. exact vizavi de aceasta florarie, este un magazin de vopseluri, se poate face vopsea pt. pensula, se fac si sprayuri, dupa codul de culoare al maisinii, si se gasesc absolut toate produsele necesare intretinerii sau repararii vopselei, inclusiv polish 3M. are preturi bune. :D


Si tot acolo repara si instalatii de aer conditionat, tot la preturi ok. :D

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 04-Feb-2008 21:11

am pus autocolant imitatie fibra de carbon aici: www.colantari.ro , arata f. tare, este folie de calitate marca Oracal, nu turcisme de vitan, facuta chiar usor in relief, ce sa mai, arata mai mult decat OK, dar totusi nu am inteles de ce eu am platit la fel de mult ca pt. orice alta masina, gen Logan, la care capota e de 2x mai mare dacat a mea. 150 ron cu montaj inclus + TVA (doar daca vrei factura).


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41