Despre Citroen C1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 11-Iul-2006 18:20

Si nu doar francezii...majoritatea care au orase aglomerate au cel putin 2 masini.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 11-Iul-2006 19:46

Stiu, fratilor, dar sa ai bani de 407 si sa-ti iei 107 (adica, sa cobori patru trepte!), numai pentru ca in Vest sunt si multe masini mici...mi se pare straniu.
Cu 107-le asta poti sa mergi in afara orasului? Eu cred ca la o vijelie cum sunt acum fenomenele meteo extreme, te arunca de pe sosea, fara gluma.
Si nu vad de ce ar fi mai buna pe Magheru, unde si-asa se merge bara la bara, n-ai unde evada, ca te calca aia cu Jeep-urile in picioare.
Parerea mea...

Sa nu mai spun ca pretul e cat un 607 SH superb. Nu inteleg... :roll:

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Mar 11-Iul-2006 20:08

paco, tu, ca si cei mai multi de aici (printre care ma numar si eu), traim in romania, o tara cu puternica mentalitate comunisto-megalomanica. spre deosebire de noi, baietii din vest sunt practici si apreciaza corect banii (pt ca muncesc pt ei, nu ii fura si nu iau spaga). din cauza asta oamenii isi cumpara masini ca sa le foloseasca, sa mearga cu ele la munca nu sa se sparga in figuri (vezi papagali care desi sunt morti de foame isi cumpara cate un autobuz S Klasse ca asa da bine la CV, ca asa e frumos, sa moara dusmanii lor de ciuda). masinile mici au incetat sa fie un moft in marile aglomerari urbane din europa, din motive practice (consum mic, taxe mici, pret simtitor mai mic fata de modelele mai mari, intretinere ieftina, parcare usoara). noua ni se par scumpe doar datorita faptului ca suntem vai de noi, atat ca venit mediu cat si ca mentalitate. in alta ordine de idei, atatia amatori de chilipiruri ca in romania nu o sa vezi prin multe parti, daca nu inventau altii conceptul de second-hand il inventam noi cu siguranta. tot asa, atatia distrusi care in loc sa isi repare masina second hand, indiferent de vechime, o vand si isi cumpara altceva, intepand un credul, vezi in cantitati masive tot pe la noi.
Fun Citroen

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Mar 11-Iul-2006 22:12

La banii pt. o masina din clasa mica, eu unul mi-as lua mai degraba un "motor".Intr-un an-doi,cel putin in Bucuresti,cred ca nu prea o sa mai ai ce face cu masina,oricat de mica ar fi ea :twisted:

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 12-Iul-2006 07:16

Stiu, fratilor, dar sa ai bani de 407 si sa-ti iei 107 (adica, sa cobori patru trepte!), numai pentru ca in Vest sunt si multe masini mici...mi se pare straniu.

Paco, acest "gandacel" ar fi a treia masina pentru mine. Daca vreau musai, mai am de ales intre inca doua masini, fie un Citroen C4 fie un Ford Focus.

Cu 107-le asta poti sa mergi in afara orasului? Eu cred ca la o vijelie cum sunt acum fenomenele meteo extreme, te arunca de pe sosea, fara gluma.

Da, daca insisti, poti merge in fara orasului fara nici un fel de probleme. :)
Nu te zboara nici un vant si nici nu simti ceva cand treci pe langa camioane mari.
Si daca chiar nu iti place sa te aventurezi in afara cu un triplet, poti oricand apela la un C4 sau Focus. :twisted:

Si nu vad de ce ar fi mai buna pe Magheru, unde si-asa se merge bara la bara, n-ai unde evada, ca te calca aia cu Jeep-urile in picioare.

No problem... faci ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=pZ-6NTMGVag

Sa nu mai spun ca pretul e cat un 607 SH superb. Nu inteleg...

Eu nu cumpar SH-uri...

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 08:18

Nu e vorba de mentalitate comunista, nici megalomanica. Preferi un occidental meschin cu milioane de euro in banca si in pantaloni scurti pe bicicleta? 8)

Averile sunt facute sa fie etalate/date/puse la lucru, nu tinute in seif.

Cand spun ce spun, am si o experienta de familie: fratiorul meu si-a luat la firma Tico. De ce? Pai, e bun in oras, consuma f putin, nu e chiar asa nefiabil cum se zice etc. Sunt multe motive. Acum regreta. Masina e al naibii de mica, daca vrea sa plece in afara cu ea, nu poate (n-are portbagaj nici pentru un pachet de tigari!), nu consuma chiar asa putin (afara consuma mai multa benzina decat consum eu motorina), e cumplit de rigida (fiind mica, suspensia n-are cum sa fie confortabila, cred ca ati mers in Tico) etc. Un esec. Nu cred ca Matiz-ul (care e comparabil la dimensiuni cu tripletii) e mult departe de Tico...

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 12-Iul-2006 10:07

paco, eu nu am treaba cu Tico si Matiz. Ca masini mie mi se par ok.

Ca suspensii, Aygo si C1 (am facut drivetest cu ele si am dat in gropi) sunt clar mai de bun simt decat C4-ul.
Daca in C4 la gropi iti reamintesti ce ai mancat in urma cu 3 ore, la Aygo si C1 nu sunt probleme.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 12-Iul-2006 10:19

Parca v-am mai povestit de mafiotul ala mexican, milionar in dolari dar care se plimba cu o rabla de VW broasca? Si tot asa v-am mai spus ca in Germania statul te plateste daca te duci cu bicicleta la servici.
Romanii, primul lucru care il fac cind dau de bani, e sa isi cumpere masina. Cit mai multa...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 12:47

Azi am cercetat mai de aproape un Peugeot 107.
Mi s-a parut meschin, scuzati-ma!
Usile din spate se inchid chiar langa stopuri, portbagajul e nul cred, iar tetierele banchetei aproape ating luneta. Cred ca la un impact din spate, cei care stau acolo vor da cu capul de geam fara probleme. Tico e superior la acest capitol...
Scaunele (SCAUNELELE, adica) sunt f subtirele, ca niste strapontine de tren, iar bordul e ca la Trabant, cu un singur ceas mare (disproportionat de mare) in fata volanului si inca unul sau doua mai mici, lateral. Mi s-au parut urate ca design, dar e chestie de gust, cine stie, poate luminate, noaptea, arata bine.
Masina are roti mititele, numai bune pt gropile de la noi, farurile exagerate, cu bulbul ala scos in fata (mai rau ca la Nissan Micra), vorba lui alexd, par niste broscoi sub imperiul poftei de imperechere.
Masina n-ar fi urata daca n-ar avea acele faruri exagerate, design-ul e in linia Peugeot din ultima vreme, dar, per total, lasa impresia de masinuta de jucarie, pentru doamne subtirele, eleve, studente si alte categorii sociale...fara "greutate".
In fata acelui 107 trona, imperial, un Logan. 8) ..care chiar arata a masina, dincolo de ce zic unii si altii.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 12:50

Arise:
@Ca suspensii, Aygo si C1 (am facut drivetest cu ele si am dat in gropi) sunt clar mai de bun simt decat C4-ul.
Daca in C4 la gropi iti reamintesti ce ai mancat in urma cu 3 ore, la Aygo si C1 nu sunt probleme.@

Am mers si eu intr-un C4 (al lui nero) si mi s-a parut f fain. In C1 etc. n-as incapea, dar mi-e greu sa cred ca au suspensii mai bune. Banuiesc ca un drum cu tripletii va fi mult mai obositor decat unul cu C4. Ma indoiesc oare?

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 12-Iul-2006 13:11

Am studiat si eu un C1. Eram in targ in Vitan si mi-am zis "Ce masinuta simpatica cu doua usi !"
A doua zi am revenit (cautam un Matiz pt cineva...) si din nou m-am dus la C1. Tipa cu care eram, observa ca de fapt masina avea 4 usi :shock: :D
Eu desi cu o zi inainte am stat vreun sfert de ora pe langa masina, nu am bagat de seama :D
Oricum, felicitarile mele designerilor care au inghesuit 4 usi pe asa o "buburuza". Am facut si eu ceva design auto (ca amator) si nu mi-a dat prin cap asa ceva

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mie 12-Iul-2006 13:18

Exact, cand te apropii de ea, crezi ca are 2 usi (asa ar fi logic). De fapt, au inghesuit patru. Raman la parerea ca e sub nivelul unui 407... :D :D :D

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mie 12-Iul-2006 13:47

Exact, cand te apropii de ea, crezi ca are 2 usi (asa ar fi logic). De fapt, au inghesuit patru.


Omule, tu nu esti pe treaba ta. :lol:

Masina este in 2 versiuni cu 2 sau cu 4 usi. (Ei le spun in 3 sau 5). Daca nu iti place cu 4 usi, alegi varianta cu 2 usi.

Nu pot sa comentez chestii de genul dat cu capul in geamul din spate.

Cat despre design, daca C1 si Peugeot se aseamana destul de mult (ranjet, forma farurilor) la Aygo situatia este total invers. Daca designul ar fi singurul criteriu dupa care as alege un triplet, atunci sigur as alege Aygo.

--------

Exact paco, masina este o jucarie. Care ranjeste. :D

Oricum, sa stii ca si mie mi s-a parut meschin in dimineata asta cand obosit, nervos, stresat si transpirat am "navigat" cu C4-ul prin parcarea facultatii cautand un loc. Si daca ai sti cate locuri pentru tripleti erau acolo...

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 12-Iul-2006 14:39

Pentru noi masina inca este un lux, de multe ori un lux necesar. Pentru vestici, nordici nu este un lux, chiar daca masinile sunt de cel putin 2 ori mai scumpe ca la noi(aici in Finlanda asa e). Ideea de masina mica este din ce in ce mai raspandita, in marile orase, unde e o chestie de bun simt poate sa mergi cu ceva de 3 m decat cu ceva de 6m, sau cand parchezi sa ocupi 3 locuri de parcare.
Am un vecin are 3 copii, cel mai mare are vreo 13 ani parca, au 4 masini. Nu sunt cine stie ce milionari sau etc, oameni de rand care au un salariu bun, la ora 17:30 sunt in casa langa copii. L-am intrebat la un gratar in spatele blocului ce face cu cele 4 masini(un Mercedes Vito, un Volvo S60, un Seat arosa de prin 2000, si un Ford Ka ). Raspunsul a fost clar, am 4 masini pentur ca am mai multe necesitati decat un om obisnuit,sau burlac asa cum esti tu, imi place sa merg peste tot cu familia si in deplina siguranta .
Cu Vito merg in concediu cu familia unde vreau eu si iau jumatate de casa
Cu S60 merg cu familia in week-enduri la lacuri, sau mai stiu eu unde, pe autostrazi, imi trebuie o masina sigura pentru mine si familia mea, nu as putea sa imi incarc familia in arosa si sa merg cu 130 pe autostrada.
Cu Seatul si Fordul, atat eu cat si sotia mergem la servici, prin aglomeratia infernala din oras(care nu este nici cat un sfert din Bucuresti), mai mergem la cumparaturi, dar cu copiii niciodata in masinile mici!! Si mi-a mai zis ca nu va renunta niciodata la masinile mici pentur mers in oras, chiar daca are bani sa isi cumpere elicopter.

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Mie 12-Iul-2006 16:24

De cateva zile m-am intors din vacanta petrecuta la Roma. 90 % din masinile cu care se circula erau de mic litraj :Smart ,Matiz,Fiat.Ambulante pt interventie rapida sunt Smart, paramedicul este si sofer.Sa deschid dicutia despre scutere...sunt ca furniciile.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib