Noul c1

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: :)

Mesajde aximisu » Mie 21-Iul-2010 10:03

Am fost incantat de urmatoarele doua lucruri:

1. luneta spate protejeaza de razele soarelui cand mergi cu soarele in spate
De exemplu: Cand mergi in amurg, catre Est iar soarele bate din spate bineinteles, soarele nu-ti bate in oglinda pentru ca e obturat de marginea de sus a lunetei.

2. al doilea fapt mai interesant decat primul este acela ca la plecarea de pe loc, atunci cand ridici piciorul de pe ambreiaj nu este necesar sa accelerezi (asta presupune sa fii bine obisnuit cu ambreiajul), deoarece motrorul cand intra in sarcina se acce;lereaza singur.

La voi face la fel sau mai bine zis (fiindca sunt la fel motoarele) ati observat acest lucru?
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.

Imagine

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: C1 facelift

Mesajde aximisu » Mie 21-Iul-2010 10:04

Am achizitionat un set de presuri de la reprezentanta-163 ron, insa se potrivesc de minune
Dealerul spune ca sunt de Peugeot 107- insa nu scrie nimic.

Astazi schimb numerele rosii cu cele definitive.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: C1 facelift

Mesajde aximisu » Mie 21-Iul-2010 15:03

Gata am schimbat si numerele:
IS-07-YJA

Acum, ca am si numerele as dori sa atasez o poza la avatar insa nu stiu cum se face din imaginea atasata se
observa faptul ca am doar posibilitatea de a sterge o imagine anterioara..... si cam atat.

Imagine
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: C1 facelift

Mesajde aximisu » Joi 22-Iul-2010 16:29

Exista cumva un meniu ascuns ce se poate activa printr-o succesiune de comenzi (ex: invartit cheia intr-o
anumita pozitie +apasarea pedalei de acceleratie sau a butonului de resetare trip)?

La Logan exista un meniu "secret" ce indica un cod al softului si litri de combustibil din rezervor.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

Lucian77
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Lun 05-Mai-2008 16:11
Localitate: Iasi
Masina: Peugeot 301 1.2 PureTech 82CP

Mesajde Lucian77 » Joi 22-Iul-2010 18:34

Nu cred ca masina are un meniu ascuns.S-ar fi descoperit deja daca era ceva :) Pentru mai multe informatii ti-ar trebui un scangauge
http://www.clubcitroen.ro/forum/about5220-0-asc-0.html

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Re: C1 facelift

Mesajde aximisu » Mar 10-Aug-2010 18:32

Scaunele de la C1 sunt totusi incomode.

Am mers azi cu cu cealalta masina a familiei, Logan dupa mai bine de o luna in care nu am mai pus piciorul in ea.
Nu m-am putut obisnui din nou decat dupa aproape jumatate de ora de condus.

Ce lejer se sta in Logan, schimbatorul vine exact sub podul palmei, frana de mana nu e prea jos ca la C1, si alte chestii, am zis ca e o superlimuzina, ca sa nu mai zic de suspensii.

Totusi ce se poate face sa fie mai comoda masina asta, C1 asta al nostru?
E anosta rau.
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

Crisskro
pasionat
Mesaje: 227
Membru din: Mie 16-Apr-2008 16:12
Localitate: Timisoara

Mesajde Crisskro » Mie 11-Aug-2010 10:14

Bagi un cd cu rammstein, dai volumul la 40, si incepi sa schimbi vitezele la 5000 rpm. Nu se poate imbunatati comfortul.

ax3landru
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 16-Sep-2010 23:47
Localitate: Iasi

salut baieti

Mesajde ax3landru » Joi 16-Sep-2010 23:55

salut baieti!
sunt membru nou si cred ca in urmatoarele 2 luni voi fi mandrul proprietar al unui c1.acuma sper sa ma puteti ajuta in legatura cu zgomotul din interior,daca stiti cumva la modelele noi cele cu facelift s-a lucrat la antifonare pentru ca tot citesc pe forum de cateva zile si am observat ca cel putin modelele mai vechi sunt mai galagioase sa zic asa:D.astest raspuns si multumesc din suflet

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Vin 17-Sep-2010 09:14

redandrei scuze ca asa intarziere.. dar am uitat. uite aici poza cu spate albastru

Imagine
Cateva imbunatatiri:
- jante MAK Fever-5R (vara);
- jante MAK Audace Mirror (iarna);
- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

rtrd_dud
pasionat
Mesaje: 297
Membru din: Joi 02-Mar-2006 01:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde rtrd_dud » Mar 18-Ian-2011 21:39

salut . din 2011 sau 2012 se pregonizeaza noua generatie de mini frati :) .sursa http://www.autolatest.com/ro/detalii-st ... -aygo-2012

Avatar utilizator
Keket
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mie 11-Noi-2009 10:42
Localitate: Galati,Romania
Contact:

Mesajde Keket » Mar 01-Feb-2011 08:29

Lucian77 scrie:Nu cred ca masina are un meniu ascuns.S-ar fi descoperit deja daca era ceva :) Pentru mai multe informatii ti-ar trebui un scangauge
http://www.clubcitroen.ro/forum/about5220-0-asc-0.html


Ala nu e meniu secret :) e mod de calibrare ceasuri de bord! La logan daca se arde ceva la vitezometru /turometru trebuie scoase acele si se decalibreaza....la montaj se acceseaza acel mod si le calibrezi. E adevarat arata exact cati litri mai sunt in rezervor si mai face un test de functionare al ecranului.

aximisu
simpatizant
Mesaje: 71
Membru din: Dum 27-Iun-2010 10:21
Localitate: Iasi

Mesajde aximisu » Sâm 05-Feb-2011 22:36

Keket scrie:
Lucian77 scrie:Nu cred ca masina are un meniu ascuns.S-ar fi descoperit deja daca era ceva :) Pentru mai multe informatii ti-ar trebui un scangauge
http://www.clubcitroen.ro/forum/about5220-0-asc-0.html


Ala nu e meniu secret :) e mod de calibrare ceasuri de bord! La logan daca se arde ceva la vitezometru /turometru trebuie scoase acele si se decalibreaza....la montaj se acceseaza acel mod si le calibrezi. E adevarat arata exact cati litri mai sunt in rezervor si mai face un test de functionare al ecranului.


Adica ar trebui si Citroenul sa aiba posibiltatea asta? Cum trebuie facut?
Renunta si nu vei sti niciodata cat de aproape ai fost de reusita.



Imagine

Avatar utilizator
Keket
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mie 11-Noi-2009 10:42
Localitate: Galati,Romania
Contact:

Mesajde Keket » Sâm 05-Feb-2011 22:57

Nu neaparat. BMW are si el un astfel de meniu din ce stiu eu dar la alte masini nu stiu.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS