Vopsea "ciupitĂŁ" de criblurĂŁ (masina de 6 luni)

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mie 30-Ian-2008 11:04

Oricum, din ce am inteles, chiar daca nu e rugina, s-a luat vopseaua. Ceea ce oricum nu e normal. Vopseaua nu are si ea garantie?
citroen - o pasiune permanenta

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 11:58

are garantie degeaba... in conditiile de garantie scrie negru pe alb, Garantiile Anticoroziune si Vopsea Citroen nu acopera daunele generate de un factor exterior, cu m ar fi : proiectare de criblura sau pietre, [...].
desi "infloriturile sunt perfect Anormale, totusi se vede clar ca au aparut fix in zona bombardata de criblura etc.
ORICUM, AM MAI SPUS, CE AR PUTEA SA FACA IN GARANTIE IN AFARA DE VOPSIRE COMPLETA? treaba cu inlocuirea capotei nu intra in discutie in Romania.

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Mie 30-Ian-2008 13:07

XENON scrie:in ce sens dezamagit? (oricum, cred ca eu sunt cel mai dezamagit fiindca eu am patit-o...)

Eu as spune asa: ca e important sa vedem daca este doar un caz izolat sau e o treaba generalizata (ceea ce ar fi grav, dar nu cred sa fie). Atunci, ca sa nu mai "dezamagim" cu astfel de mesaje, mai ales pe cei ce sunt in perioada de incantare de dupa achizitie, as propune ca cei ce au masina de peste un an sa verifice si ei cu atentie daca au astfel de puncte, umflaturi, etc.
Eu recunosc ca am facut-o si nu am gasit nimic. Am masina de 1 an si 32.000km marea majoritate in afara localitatilor ... deci am incasat la criblura cat sa-mi fac o casa din ea. ;-)
Stiu ca madlex456 e mai "batran"... asa ca asteptam o interventie pe aceasta tema.
Inca odata.. sper ca in final sa concluzionam ca Xenon e, din nefericire pt. el, un caz izolat. :(
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Mie 30-Ian-2008 14:21

Eu unu n-am puncte de rugina pe caroserie.....poate doar un pic la prag dreapta in spate de tot unde e acel deflector de plastic, dar n-as numi rugina ci mai degraba o oxidare sau ceva de genu'-->>Consider un caz izolat !!!! Si apoi toata instalatia de evacuare (toba si teava de esapement) are un aspect de rugina.....da' nu cred ca este insa o problema grava desi acesta e un caz general
In cazul lui XENON nu pot sa zic decat ca este un caz nefericit care se poate intampla oricui si din pacate remedierea acestei inflorituri trebuie suportata pe propiul buzunar. Imi pare rau pt el....dar nu e singurul cu probleme de genu, dupa ce am plecat de la o spalatorie auto....am constatat pe bara fata o "pata" cu diametru de 1.5 cm, vopseaua nu mai avea lac.....ii sarise pur si simplu acel strat, acum cauza poate fi si ca am zgariat usor bara in urma unei tamponari cu o dacie la care nu-i mergeau stopurile de frana, plus criblura, pietricele aruncate de tiruri pe valea Oltului si autostrada.
Offtopic: Acuma adistefan oi fi yo mai "batran" :wink: dar masina are doar 27800 km ca de juma de an nu mai fac naveta Sibiu-Bucuresti....asa ca m-ai depasit :D
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 30-Ian-2008 18:49

la <6 luni dupa ce am luat masina mi-au aparut ciobituri la vopseaua de pe capota... dupa 8 luni am facut praf toata partea fata a masinii si mi-a fost schimbata integral (capota noua, vopsita la ATS "profi" etc...)
la alte cateva luni au reaparut ciobiturile, mai mari si mai multe, ca deh, nu mai era piesa originala...
concluzia? am decis sa ignor ciobiturile, in primul rand sunt de vina drumurile infecte din romania si ce se toarna pe ele, maniera de condus (distanta fata de vehiculul din fata dar nu numai) si abia in ultimul rand calitatea slaba a finisajului...
insa la vectra nu am asa de multe ciobituri :? din pacate, deci e vorba si de calitate.
Cosmin
high energy music expression

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 30-Ian-2008 18:52

acum incep sa vad functionalitatea capotei de fibra de sticla de la bx. m-am uitat de mai multe ori si nu am ciobituri, banuiesc ca fibra de sticla reactioneaza diferit la cioburi (de orice fel ar fi)
"If in doubt, flat out!"

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 20:22

ati vazut la unele masini, mai ales americane ca botul masinii e imbracat cu o husa neagra de piele? este exact pt. chestia cu criblura.
mai exista varianta mult mai estetica a foliei de protectie pt. capota. la capota mea "enorma" costa 7mil. oare cat o fi la un logan?

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 30-Ian-2008 20:29

misto :twisted: vroiam sa-i pun folie dar acum mi se pare enorm pretul si in plus e deja ciuruita :cry:
we need some kind of shield 8)
Cosmin

high energy music expression

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 20:32

apropo, cum dau jos emblema de citroen de pe capota? este lipita cu banda dublu-adeziva cred. oare un uscator de par ajuta? sau sa cumpar un pistol cu aer cald?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 30-Ian-2008 20:34

XENON scrie:apropo, cum dau jos emblema de citroen de pe capota?

Cu mai multĂŁ criblurĂŁ :lol:
Scuze! :prayer:

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 20:38

bezz scrie:we need some kind of shield 8)

cred ca ar merge folosita o folie transparenta, in genul autocolantului cu care se fac colantarile pe masinile de firma. (daca exista si transparenta).
cred ca eu o sa o fac cu autocolant negru mat, sau chiar alb, sa incerc un joc de culori impreuna cu plafonul. nu sunt inca sigur. o sa intreb la PIN daca exista folie transparenta.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 20:40

MARIAN scrie:Cu mai multĂŁ criblurĂŁ :lol:

:lol: :lol: :lol:

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 30-Ian-2008 21:01

imbracatul in ceva piele / musama etc e mult mai ok decat folia. de ce? mi-e greu sa cred ca o folie transparenta ajuta prea mult. ti se va zgaria si folia, pentru ca intampina rezistenta tablei.
"If in doubt, flat out!"

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 30-Ian-2008 21:11

mbc scrie:imbracatul in ceva piele / musama etc e mult mai ok decat folia. de ce? mi-e greu sa cred ca o folie transparenta ajuta prea mult. ti se va zgaria si folia, pentru ca intampina rezistenta tablei.

daca ar fi folie speciala pt. asa ceva, aceea scumpa, :D care e garantata 7 ani, cred ca alta ar fi situatia. :wink:

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Mie 30-Ian-2008 21:34

Adistefan, cand am spus ca sunt dezamagit de aceste comentarii, am avut in vedere o multitudine de alte discutii pe care am vazut ca le postati, si credeti-ma sunt copilarii, cat priveste perioada de incantare de dupa achizitie cred ca iti apartine, ti se potriveste perfect, mie in mod sigur nu. Poate o sa ajungem sa ne cunoastem. Deci un sfat pentru voi mari citroenisti de C1, maturizativa! :)
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41