Parbriz ciobit

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 01-Iun-2009 12:28

periculos sau nu, eu n-as putea merge cu asa ceva pe parbriz. m-ar enerva la culme.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Lun 01-Iun-2009 12:36

Evident ca e enervant uneori(m-am obisnuit), insa eu de ex am preferat sa bag banii in altceva(gen 4+4 cauciucuri noi..etc..) decat sa ii iau parbriz.

Mai e o problema.Daca te opreste garcea e posibil sa iti dea amenda sau sa iti retina certificatul. NU ai voie sa circuli cu parbriz ciobit/fisurat. Dar ii spui si tu ca acum s-a spart de la o piatra si erai in drum spre firma de casco sa faci constatarea :wink: Totusi cel mai bine e sa il schimbi.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

PEDROS69
pasionat
Mesaje: 457
Membru din: Sâm 11-Oct-2008 17:51
Localitate: BUCURESTI S4
Masina: C5 2.0 HDi 100kw FAP 2007
2: Peugeot 307 1.6 benzina 110 cp
3: Fiat Doblo Panorama 1.3 jtd 75 cp 2007

Mesajde PEDROS69 » Lun 01-Iun-2009 12:41

Sigur nu merge lipit, o sa plece oricum razele chiar daca il lipesti, schimba-l pe casco daca poti.
MESERIAS

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 01-Iun-2009 16:03

Pentru garcea, clar ii spui ca abia s-a spart. ITP nu il poate da, nici daca de cunoaste pt ca tre facuta poza. Cei de la AGER spun ca ciobiturile cu fisuri pana in 2cm prezentate imediat ce apar la ei se repara sigur 99%, cu lipire prin injectie cu un soi de rasina. Daca trece prea mult timp cica intra aer si apape fisuri si nu se mai poate.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

owystyle
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Mie 15-Aug-2007 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde owystyle » Mar 02-Iun-2009 10:21

ITP-ul imi expira in 2 luni .. deci trebuie schimbat pana atunci ? :?

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 02-Iun-2009 10:47

sau dai spaga, dar e cam greu, pt. ca se fac poze. eu stiu un loc, dar s-a facut poza la masina dintr-un anumit unghi, de unde nu se vedea spartura (care era in lateral). la tine, fiind centrala, nu stiu daca se poate "manari". cel mai bine intrebi inainte pe cel la care vei face ITP-ul. :D

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 02-Iun-2009 12:18

Fiind centrala se cam vede in poza din nefericire :cry:
Poate totusi ai noroc si face o poza mai intunecata sa nu se vada :wink:
Da...e problema la ITP din cauza acelei poze.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 02-Iun-2009 21:16

Ai sanse mari sa nu iei itp-ul. Singura solutie ar fi sa pui o ventuza de suport de gps eventual una mai mare si poate mascheaza spartura-poate ai o sansa. Abia daca se prinde inspectorul, poti incerca si alte metode :).
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 02-Iun-2009 21:33

nu, nu, nu, FARA SPAGA SIGUR nu va merge, ca ala nu e tampit sau chior, si nu e nici prima masina cu parbrizul spart care vine la el. e buna ideea cu ventuza, dar ca sa iasa poza bine (cu participarea inspectorului).

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mie 03-Iun-2009 05:59

E, dupa o zi de munca obositoare, ma gandesc si eu ca singurlel lucruri la care este atent, sunt seriile de motor si caroserie si rezultatele pe tester la franare. In rest sunt amanunte si hartogaraie de completat....dar spar putea sa ai dreptate xenon, totusi incercarea nu costa nimic :).
In plus mai sunt genul de oameni corecti care nu accepta mita dar pot trece cu vederea niste amanunte de acest gen. Uimitor dar eu am mai intalnit si chiar intre politisti.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Vin 05-Iun-2009 21:08

Am avut si eu parbrizul ciobit (atentie, asta patesti in special daca mergi aproape de masini cu tractiune pe spate sau integrala pe drumuri cu pietris!). Am gasit un anunt despre cineva care repara parbrize cu un aparat american. Am dat 25 ron si toata povestea a durat 30 minute. Acum parbrizul este ca nou. Se injecteaza in parbriz o rasina. Asta este tot. Sigur, mai ramane un mic semn, dar este practic neinsemnat.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 05-Iun-2009 21:34

Sau daca se gaseste un prost sa te depaseasca cu viteza pe drum forestier. Este bine de stiut ca exista si pretrui mai mici pentru acest tip de reparatie. Poate poti lasa un numar de telefon pe forum.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

owystyle
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Mie 15-Aug-2007 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde owystyle » Mie 10-Iun-2009 14:10

la mine nu a fost nici una nici alta.. nu era nimeni in lateral sau in fata.. habar nu am ce s-a intamplat..

Poate poti lasa un numar de telefon pe forum.


mersi

owystyle
simpatizant
Mesaje: 90
Membru din: Mie 15-Aug-2007 11:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde owystyle » Lun 27-Iul-2009 19:03

se pare ca parbrizul vrea sa fie schimbat.. in weekend pe autostrada am avut ghinionul sa imi sara o piatra din nou.. de data asta cred ca de la cel din fata. initial am crezut ca nu s-a intamplat nimic, dar dupa ce am continuat sa merg cu 150km/h la vreo 3 minute am auzit sunet de crapatura. piatra a lovit mult in dreapta chiar pe partea negra a parbrizului dar din pacate s-a crapat cam 10cm in sus in diagonala..

itp-ul l-am facut la un vecin a fost totul ok, dar ma gandesc totusi sa nu stau asa cu el. aveti idee cat e un parbriz? l-as schimba pe casco dar nu vreau sa imi mareasca taxa ptr cateva sute de lei..

offtopic: din cauza unu idiot de vecin care a incercat sa imi intoarca stergatorul din fata si nu a reusit, pe langa ca mi-a dat peste cap stergatorul, o parte din cauciuc a iesit in afara iar in timp de la frecare s-a rupt, deci trebuie sa imi cumpar unul nou.. stiu ca era un post despre unul bosh dar nu il mai gasesc.. aveti idee?

mersi

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 27-Iul-2009 23:28

am comandat Bosch Aero Retrofit la Augsburg.

in legatura cu vecinul, ai 2 variante:
1. daca esti absolut sigur ca e el fa rost de un martor care "a vazut" toata scena si fa-i plangere penala pentru distrugere (depune-o direct la parchet, sari peste sectia de politie fiindca e mai rapid). o sa se invete minte sa mai faca vreodata in viata de-astea, posibil dosar penal sau cel mai probabil o amenda penala de 1000lei iar tu o sa iei si niste bani ca daune interese, in plus pe langa pretul reparatiei.
2. daca chiar nu a fost niciun martor, nu l-ai vazut nici tu dar esti absolut convins ca el e autorul, te rog, in numele bunului simt, fa-i ceva urat la masina (dar ai grija sa nu vada nimeni nimic, sa nu ajunga el la punctul 1. :lol: )


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41