Superservice Champions

Pentru cei cu maşini ieşite din garantie

Moderator: Echipa Tehnica

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Superservice Champions

Mesajde videosuzy » Mar 20-Noi-2007 20:20

Am reusit sa intru in dizgratiile tov. Dumitrescu, omul-minune al Citroenului. Am avut "nesimtirea" sa-l rog sa-mi schimbe discurile pe fata insa cu rugamintea sa le monteze pe cele pe care le luasem cu doar 45$ nu 4,5 milioane cat imi cerea domnia sa. A zis OK si mi-a cerut 1 milion...
Toate pareau la locul lor...
Am solicitat programare pentru revizia de 80.000 si...m-a programat.Mi-a spus ca ma costa cu absolut tot 6.500.000.
A sosit data cu pricina insa din pacate eu eram in misiune la Roma si s-a dus sotia cu masina.
A ajuns acolo si cand a intrat in masina sa o "introduca" pe rampa a vazut pe bancheta din spate filtrul de polen (acesta luat cu 12$ in conditiile in care la Champion e 1.800.000).In acel moment s-a dezlantuit taifunul..."Nu va mai suport (striga la sotie)...am acceptat electroventilatorul dumneavoastra (va precizez ca el nu avea pe stoc si dura 2 saptamani si EL a spus ca daca ma grabesc, ceea ce era normal, si gasesc in alta parte el il monteaza) apoi discurile (pe care nu-l oprea nimeni sa ma refuze) si acum veniti cu astea ("astea" pentru ca erau 2 filtre, fiind la set luate)...In conditiile astea eu refuz sa va mai fac service-ul la masina, ca sunteti numai dupa castig"...zbieara ca un nebun...
Sotia a ramas blocata...si ma suna...
Il sun si-l intreb ce se intampla cu domnia sa...imi spune la fel, rastit, ceea ce am zis mai sus...si ii dau replicile pe care le-am scris ca precizare intre paranteze...Intrebandu-l...cum adica EU sunt dupa castig cand el fie ca a fost electroventilatorul sau un banal filtru, manopera a fost invariabil 1 milion...
" Va duceti unde vreti, la ATS,. oriunde, e afacerea mea si castig cat vreau pe piesele pe care le pun..."

Si m-am dus....si cu toate incluse (chiar si filtrul de polen) m-a costa revizia de 80.000 5.500.000...adica cu 1 milion mai putin decat imi cerea "nea Dumi" pentru aceeasi operatiune...
Cam astea sunt si am tinut sa va impartasesc si voua pentru ca e mai mukt japca in afacerea Champion ca peste tot de altfel...
Ca picanterie, pot spune ca discurile aveau mele aveau acelasi producator, asta afland in momentul in care (solicitand schimbarea acestora pe motiv ca am 3 mii km de parcurs pana in revizie) mecanicul s-a dus repede in magazie sa le aduca, neasteptand sa spun ca le am in portbagaj...si cand le-am scos, intrebat fiind de catre acesta, cam cu cat le-am luat, ca la ei e cel mai mic pret, i-a picat fata cum se spune cand a aflat ca 45$ doua discuri in conditiile in care la ei erau 4 mil juma fara manopera ce o treceau la sfarsit...
Aaaa...si la asta se adauga stergatoarele lamela elastica (cele moderne) pe care "nea Dumi" mile oferea la minusculul pret de 1 milion BUCATA in conditiile in care ele sunt 1 milion AMBELE...
AFACERE DE FAMILIE LA CHAMPION...

bafta si...grija cum va alegeti service-ul

Cata

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 21-Noi-2007 00:34

spune-mi pls de unde ai achizitionat piesele.
Cat despre Champion, ce mai pot sa zic, tziganie romaneasca, bine ca exista aceste forumuri ca sa stim de ce "ateliere" sa ne ferim. asteptam si replica cuiva de acolo, dar ma indoiesc ca va veni...

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: Superservice Champions

Mesajde nicum » Mie 21-Noi-2007 11:15

videosuzy scrie:Am reusit sa intru in dizgratiile tov. Dumitrescu, omul-minune al Citroenului. Am avut "nesimtirea" sa-l rog sa-mi schimbe discurile pe fata insa cu rugamintea sa le monteze pe cele pe care le luasem cu doar 45$ nu 4,5 milioane cat imi cerea domnia sa. A zis OK si mi-a cerut 1 milion...
In conditiile astea eu refuz sa va mai fac service-ul la masina, ca sunteti numai dupa castig"...zbieara ca un nebun...
Sotia a ramas blocata...si ma suna...
Il sun si-l intreb ce se intampla cu domnia sa...imi spune la fel, rastit, ceea ce am zis mai sus...si ii dau replicile pe care le-am scris ca precizare intre paranteze...Intrebandu-l...cum adica EU sunt dupa castig cand el fie ca a fost electroventilatorul sau un banal filtru, manopera a fost invariabil 1 milion...


Asta nu dovedeste decit un singur lucru: ca service-urile din Romania au atit de multi clienti incit isi permit sa-i refuze. Normal ca te-a refuzat, ca daca schimba discurile la masina ta cistiga mai putin decit daca le schimba la o masina care nu a avut "nesimtirea" sa vina si cu piesele in service si sa plateasca doar manopera.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Mie 21-Noi-2007 21:27

XENON scrie:spune-mi pls de unde ai achizitionat piesele.
Cat despre Champion, ce mai pot sa zic, tziganie romaneasca, bine ca exista aceste forumuri ca sa stim de ce "ateliere" sa ne ferim. asteptam si replica cuiva de acolo, dar ma indoiesc ca va veni...


Discurile, farurile xenon si filtrele polen le-am adus din Turcia de la OTO FAHRI (www.otofahri.com). Electroventilatorul si stergatoarele lamela de la www.autokarma.ro.

Cu stima,

Cata

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Mie 21-Noi-2007 21:34

Cataline, cred a din cauza mustatii nu a vrut d-nul Dumi sa te serveasca... :lol:

Nu fi surprins...ne cunoastem de pe alt forum. :P

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Mie 21-Noi-2007 22:13

adytzu scrie:Cataline, cred a din cauza mustatii nu a vrut d-nul Dumi sa te serveasca... :lol:

Nu fi surprins...ne cunoastem de pe alt forum. :P


Nu te contrazic...:P

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Mie 21-Noi-2007 22:14

videosuzy scrie:
adytzu scrie:Cataline, cred a din cauza mustatii nu a vrut d-nul Dumi sa te serveasca... :lol:

Nu fi surprins...ne cunoastem de pe alt forum. :P


Nu te contrazic...:P


De fapt singurul forum unde am poza e cel ne navigatie (asta ca sa nu fac reclama... :lol: )

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 22-Noi-2007 11:43

Sa revenim la subiect.
Sa va spun ce a patit un coleg care a avut meciuri cu PBN la garantie. I-au zis "ne pare rau ca v-am acceptat de client" :!: :!: :!:
Nu cred ca mai e nevoie de comentarii.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Joi 22-Noi-2007 15:50

nicum scrie:Sa revenim la subiect.
Sa va spun ce a patit un coleg care a avut meciuri cu PBN la garantie. I-au zis "ne pare rau ca v-am acceptat de client" :!: :!: :!:
Nu cred ca mai e nevoie de comentarii.



Sa revenim la subiect??? Dar PBN ce legatura are cu Champions? :lol: :twisted:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 22-Noi-2007 17:10

Probabil ca isi trateaza la fel clientii :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
ALEXX
pasionat
Mesaje: 181
Membru din: Mie 20-Oct-2004 21:59
Localitate: bucuresti

Mesajde ALEXX » Joi 22-Noi-2007 20:44

pai eu zic ca in conditiile date nu mai merita sa iti iei masina noua in .ro la modul in care esti tratat de service-urile importatorilor mai bine iti cumperi masina sh si o repari si intretii la service-urile in care ai incredere. unde mai pui ca mai faci si economie de bani, bani cu care poti sa mai achizitionezi un sh in caz de nevoie... :twisted: eu mi-am intretinut si reparat toate masinile pe care le-am avut pe mana la acelasi service si nu am regretat niciodata

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 22-Noi-2007 21:05

alexx, tu omiti ceva: se uita altfel lumea la tine cand ai o masina noua. chestia asta este cea mai importanta pentru multi dintre cei care isi cumpara masina noua, fie ca sunt constienti fie ca nu. eu cand voi ajunge un pic mai sus de acum, aveti cuvantul meu ca ma vedeti cu cx gti turbo. :) Oricum viitorul suna bine. Ce vroiam sa zic e ca masina arata si statutul social, iar romanul nu e prea educat in legatura cu aceasta.
PS: nu sariti toti la mine acum ca nu am acuzat pe nimeni. era doar parerea mea.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
ALEXX
pasionat
Mesaje: 181
Membru din: Mie 20-Oct-2004 21:59
Localitate: bucuresti

Mesajde ALEXX » Joi 22-Noi-2007 21:13

daca vrei sa se uite lumea la tine altfel, asuma-ti si neplacerile cauzate de achizitia unei masini noi in .ro. acum chiar ca mi-am pus forumistii in cap.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 22-Noi-2007 21:27

mbc, gresesti enorm. tu la cine crezi ca se uita lumea mai admirativ? la mine care am dat 9500 euro pe un C1 sau la altii care la banii astia si-au luat Passat? La taica-meu care a dat 29.000 de euro acum 2 ani pe un Freelander NOU, cu plastice in interior ca la Logan sau la altul care la banii astia isi cumpara vreun ML sau X5 la mana a 14-a???
noi am vrut masini noi pt. ca ai muuult mai putine batai de cap, si mai ales atunci cand se va invechi si vor parea problemele o sa pot sa o repar klumea, fara sa dau de carpeli facute de cine stie ce prost inaintea mea. mie imi plac lucrurile facute ca la carte, si un sh cu intretinere si reparatii ca la carte e aproape imposibil e gasit.

spre exemplu eu am renuntat la o fabia cu 3000km (trei mii CURATI)si suficiente optiuni, garantie etc. am ales ceva mai modest dar macar dorm linistit.
la fel si Dacia Logan. felicitari celor care cumpara un Logan NOU in detrimentul masinilor SH.
Respect si celor care au grija de vreo rabla ca de una noua, dar lucru nou e lucru nou.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Joi 22-Noi-2007 21:47

eu as impartii cumparatorii in 4 categorii (treaba subiectiva):

1. Cumparatorul de masina noua care nu vrea batai de cap cu o vechitura.
2. Ciobanul care isi cumpara un SH de 4-5 ani sa le arate el dusmanilor ce smecher e el (a se citi "dujman" si respectiv "jmecher" :lol: ), merge cu ea 6-7luni pana pica ceva si pe urma o vinde, eventual schimba uleiul la interval de 30.000 km...(se intalneste cu precadere in zonele urbane periferice, si asculta de obicei manele, preferabil cu geamuri negre sau coborate toate.
3. Pasionatul care are o vechitura de care are grija ca de vreun Mercedes, si isi iubeste masina, si sta toata ziua pe forumuri, discuta etc...(aici ma incadrez desi deocamdata e noua dar oricum sunt obisnuit si cu harburile :D )
4.Ciobanul Nr.2 care ii cumpara masina noua sa bage invidia in vecini. aceasta specie de cioban se gaseste mai ales in zonele rurale, deci la tara, unde a avea masina noua e un semn clar de bunastare. acest gen de cioban cumpara de obicei in rate, desi in realitate e la limita subzistentei, mai exact tine post, preferabil LOGAN sau daca omul nostru e chiar instarit MEGANE SEDAN FULL


Înapoi la “Service-uri independente”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024