Ecuatie cumparare masina noua

Discutii despre toti dealerii/service-urile din tara, mai putin cele de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Alexandru`
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Sâm 08-Noi-2008 22:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ecuatie cumparare masina noua

Mesajde Alexandru` » Dum 15-Mar-2009 08:51

Salutare,

Doresc sa imi cumpar o Xsara Picasso cu ajutorul programului REMAT.
Pana aici totul este in regula.

Problema este ca, se pare, nu exista Xsara Picasso cu ESP(musai) pe stoc.

Din discutiile cu cativa dealeri, am ajuns sa am cateva intrebari pentru voi, cei care, poate, ati mai trecut prin asta.

1. La momentul achitarii avansului se cunoaste valoarea masinii? Mi s-a spus, de exemplu, ca nu se pastreaza pretul promotiei din momentul comenzii, ci pentru achitarea restului de bani se va considera pretul valabil din perioada livrarii.

2. Daca masina pe comanda nu ajunge in tara pana la expirarea perioadei REMAT in care am dus masina la casat, pierd prima de la stat. Asa e? Se poate face ceva pentru a nu pierde prima, daca masina intarzie sa ajunga in tara?

P.S. Daca vreun dealer din tara are Xsara Picasso 1.6 HDI 92 hp cu ESP pe stoc si participa la programul REMAT, sa-mi dea un mesaj.

Alexandru`
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Sâm 08-Noi-2008 22:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Alexandru` » Dum 15-Mar-2009 13:40

Gandesc urmatoarea varianta:

1. Stabilire valoare masina cu discount-ul de rigoare.
2. Plata avans.
- Asteptare aprox 2-3 luni.
3. Sosirea masinii de pe comanda.
4. Eliberare nota acceptare din partea dealer-ului.
5. Reciclare automobil.
6. Plata rest la dealer - 3800 ron.

In felul asta ma gandesc ca nu sunt constrans sa dau masina la remat si sa si vina masina pe comanda in cadrul aceleiasi etape a programului REMAT.

P.S. Trebuie sa am noroc ca dealer-ul de la care iau sa dea din prima etapa macar 80% din locurile alocate REMAT.

Cum vi se pare?


Iata etapele:
* Etapa I: 6 martie - 29 mai;
* Etapa II: 1 iunie - 31 august;
* Etapa III: 1 septembrie - 11 decembrie.

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Dum 15-Mar-2009 14:07

Am sa incerc sa-ti raspund si eu pana vor rsspunde si alti colegi.
Eu am cumparat tot prin programul REMATin mai 2007.
Vorbesc acun din situatia pe care am avut-o eu.
Dupa ce te hotarasti asupra unei masini (preferabil ca ea sa fie pe stoc) in acel moment stii clar ce masina cumperi pt ca se face o comanda scrisa la dealer prin care se rezerva masina pe baza seriei de sasiu, seriei motor culoare etc.
In acest moment se stie clar valoarea masinii (pretul ei in Euro) dupa care va trebui sa dai un avans de 1500-2000 Euro iar in momentul in care vei fi instintat ca a venit masina la dealer va trebui sa achiti restul sumei ramase (in lei la cursul stabilit de dealer) din care se va scade si valoarea cuponului REMAT.
Intr-adevar o asteptare mai lunga poate duce la pierderea cuponului Remat si de aceea recomand ca masina sa fie deja fabricata (fie sa se afke la fabrica fie undeva pe traseul fabrica-dealer.
Mai multe poti vorbi cu cei de la Promotor Rm Valcea care sunt foarte amabili (Dl Mugurel Priscoveanu) si iti va spune exact cum sa faci.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

Alexandru`
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Sâm 08-Noi-2008 22:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Alexandru` » Dum 15-Mar-2009 19:12

Da, dar pot participa la etapa a II-a a programului REMAT daca am dat comanda masinii in timpul I-ei etape?
Adica sa duc masina la REMAT pe perioada unei alte etape decat cea in care eram cand am dat comanda?

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 16-Mar-2009 23:23

Poate nu e corect sa iti raspund tocmai eu pentru ca stiu toate discutiile purtate despre acel Picasso... dar incerc:
1. Promotiile au o periada de valabilitate restransa. Adica suna cam asa: "discount de ... 5500 euro pentru X model... pana la 31 martie"Cum s-ar traduce asta: avem 23 masini pe stoc, am putea sa mai scadem ceva si sa vindem macar 15 din astea 23. E ok asa in conditii normale de economie fara criza. adica: vindem repede stocul, platim facturile la constructor si comandam inca 15 masini k sa ne facem obiectivul.
ce se intampla astazi? nu se vinde decat una din 23. mai facem o data promotia. mai vindem una. trec uite asa 10 luni si vezi ca ai in continuare 17 pe stoc. le dai LA ORICE pret si... nu mai comanzi de loc.
de aceea, nu poti sa mentii o promotie un an sau mai mult.
ca idee... sa stii ca pentru mai si iunie SIGUR vor fi mai scumpe masinile si promotii cat mai mici. pentru ca deja nu mai sunt asa mult masini pe stoc si nu mai sunt presiuni de plata ale masinilor de la constructor. adica in locul unei luni in care se comandau in mod normal 500 de masini pentru romania, am ajuns sa comandam 50.
deci este chiar imposibil de estimat discountul pentru luna iunie sau iulie.
sau si mai bine: piererile sunt atat de mari incat s-a ajuns sa nu mai discountezi nicio masina si mai bine sa nu comanzi nimic in stoc. adica decat sa pierzi la o masina din productie mai, mai bine nu vinzi.
sa recapitulam: este absolut imperativ ESP-ul pe o Xsara Picasso. Pai eu stiu ca daca vrei ceva exclusiv si nu iti place ce e pe stoc, chestia asta iti da responsabilitatea sa iti asumi orice risc. daca vrei si pret si discount, si Remat... e cam greu de dus totul pe trei luni in fata. trebuie sa renunti la una din ele si ti se va parea totul mult mai simplu

Avatar utilizator
Andrei Anghel
pasionat
Mesaje: 425
Membru din: Lun 26-Mai-2008 08:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Andrei Anghel » Mar 17-Mar-2009 00:27

faci toata incurcatura ptr esp? inteleg ca te intereseaza siguranta, mai mult, optand spre o astfel de masina, aproape sigur ai si familie, insa ... nu e mai simplu si mai ieftin sa nu gonesti? esp-ul intra in situatii de urgenta extrema, situatii in care n-ar trebui sa ajungi oricum.

cat despre prima de casare, chiar daca o pierzi, poate vinzi totusi masina aia cu 20 de milioane(care ARE itp, ESTE inscrisa in .ro, si are si asigurare valabila... sper ca stii ca astea sunt conditii de acceptare in program), deci n-ar fi dracul chiar atat de negru.
WLD scrie:la 16v nici o problema nu e minora.

Alexandru`
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Sâm 08-Noi-2008 22:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Alexandru` » Sâm 06-Iun-2009 21:06

Ecuatia s-a rezolvat cu succes! :-)

Doresc sa adresez multumiri Pro Motor Ramnicu Valcea care prin doamna Camelia Maria m-a facut sa fiu fericitul posesor al unui Citroen Xsara Picasso pe gustul meu intortocheat.
A reusit imposibilul!! Adica ceea ce alti dealeri din Bucuresti nici nu au vrut sa discute, mai exact ceea ce descriam in primele mesaje ale acestui topic.
Ii multumesc pentru flexibilitate si mai ales pentru modul exemplar cu care s-a purtat cu mine.
Asadar vi-i recomand cu caldura!!!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Sâm 06-Iun-2009 21:10

am fost si eu incantat de atitudinea celor de la promotor si in special de cea a lui mugurel si a cameliei, oameni care stiu sa se poarte cu clientii...
din pacate, la mine nu s-a putut inca rezolva, gusturile mele fiind mai intortocheate decat ale tale:)))))...

Alexandru`
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Sâm 08-Noi-2008 22:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Alexandru` » Sâm 06-Iun-2009 22:30

Pot sa te intreb ce "avion" ti-ai configurat? :-)


Înapoi la “Dealeri si service-uri autorizate de importator”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos