Antigel

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Antigel

Mesajde esox » Lun 23-Feb-2009 17:23

Revin cu o intrebare mai ciudata :lol: :lol: :lol:


Nu stiu ce tip de antigel sa pun in masina din semnatura (Saxo 1.6 8V, 2001, cod motor NFT)

La un magazin de piese auto am intrebat si imi spuneau ca trebuie G12, dar dupa cum am vazut eu, nu mi se pare ca as avea G12 in masina. Pana acum nu am schimbat niciodata lichidul de racire si nici nu am avut nevoie sa adaug. Acum e cam pe minim si ma gandeam sa-l schimb pe tot.

G12 am in Golf si are culoare rosiatica. De fapt din cate stiu eu tot G12-le are o culoare rosiatica sau portocaliu-rosiatic. Dupa cum vad in Saxo ar fi antigel de acela galben-verzui (parca e G11).

Deci, oare sa golesc toata instalatia si sa bag G12, sau sa raman la antigelul clasic (daca nu e recomandat de Citroen, nu as baga G12 ca e cam mare diferenta de pret intre el si cel normal)
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!
Imagine

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 23-Feb-2009 17:28

Citroen recomanda Total, care are culoare rosiatica. Parerea mea este ca poti baga orice tip de antigel. Dar dak vrei ceva mai bun baga Total..este posibil daca cauti mai mult sa il gasesti chiar la niste preturi atractive. Pe un topic mai vechi pusesem chiar niste linkuri referitoare la tipuri de antigel.

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Lun 23-Feb-2009 17:48

Bine, stiu ca Citroen recomanda Total la ulei, la antigel nu stiam ca prefera o marca anume...

Insa pe mine nu marca ma intereseaza... la fel cum si ulei prefer sa bag altceva, nu neaparat o marca anume, cat e norma care trebuie: G11, sau G12 sau mai stiu e ce punct G tre' sa atinga :lol: :lol:

Stiu ca anumiti producatori spun sa pui doar antigel cu o anumita norma, de exemplu la Vw-Audi zic sa folosesti doar G12.

Posibil ca cei de la Citroen sa nu specifice o norma anume, da as prefera sa stiu din surse sigure daca e asa sau nu.

Iar Total e posibil sa produca antigel cu mai multe norme. Daca tu ai bagat in masina din cel rosiatic, ala din cate stiu eu e G12, care e un antigel fara silicati, un antigel organic. Stiu ca nu e recomandat sa fie amestecate normele de antigel intre ele, deci banuiesc ca ai golit toata instalatia inainte sa pui G12 sau daca ai adugat ai verificat sa fie de acelasi fel inainte.
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!

Imagine

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Lun 23-Feb-2009 18:25

stiu ca depinde de tipul blocului motor...si in functie de asta vezi ce tip de antigel pui...nu stiu de care..Nu scrie in cartea masinii??? Trebuie sa scrie.
chestia cu Total-ul e o chestiune de parteneriat a lor. De exemplu eu la toate uleiurile am pus numai Elf(pt ca e f bun raportul calitate/pret). nicidecum Total.
Si oricum, sunt foarte multe uleiuri pe piata peste Total.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Lun 23-Feb-2009 18:32

De acord... eu pana acum am folosit Valvoline, chiar foarte ok la pret.

Carte tehnica a masinii din pacate nu am, masina a fost adusa din Belgia, si oricum cartea era in flamanda. alta carte nu am reusit sa fac rost :cry: Am intrebat si la Citroen si din pacate nu mai au manualele la modele iesite din productie, iar pentru probleme tehnice m-au invitat sa merg la un service autorizat de ei.... ceea ce nu o sa o fac :lol: :lol: Prefer sa-mi bag singur manutele prin ea, macar la chestiile mai simple, pe unde mai am si eu habar.

Pana la urma cred ca o sa scot putin lichid din radiator si sa merg la un service, poate o sa-mi poata zice de ce norma este, si sa bag de acelasi fel.
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!

Imagine

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 23-Feb-2009 19:20

Ai dreptate, folosesti ce marca vrei. Chiar acu citesc specificatiile de pe antigelul total, astfel incat sa iti iei ce marca doresti dar in parametrii recomandati. Deci are monoetilenglicol si printre specificatii intalnesc VW Tl 774D (G12).
Acu m-am uitaat si pe cartea tehnica si ce este ciudat e ca nu spune nimic de Total :). Zice lichid specific Citroen 2 litri Ref:997970 sau 9979.72 sau 5litri 997971 sau 9979.73.
deci habar nu am ce inseamna. Oricum eu folosesc total, si pana acuma nu l-am schimbat, doar completez cand este cazul. Poate in primavara sa ii fac un schimb. Au trecut totusi 5 ani de cand e masina si banuiesc ca nu l-a schimbat nici fostul proprietar.


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib