Dupa 4 ani si 55000 KM

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Dupa 4 ani si 55000 KM

Mesajde DeeJayU » Dum 11-Feb-2007 16:44

Salutari la toata lumea !

Am de 4 ani un Saxo 1.1i si as vrea sa va impartasesc experinta mea cu aceasta masina, cat si cu cei de la ATS.

Masina :
1. Masina e super ok pentru oras.
2. In cei 4 ani nu am avut probleme majore.
3. Din cand in cand pierde din turatie la relanti.
4. Daca la inceput atingea relativ usor 145 KM/H, acum deja 120 KM/H e un vis.


ATS:
Vara trecuta am facut revizia de 40000 KM (ceea ce a implicat si schimbul de ulei), ca sa ma trezesc in iarna ca mi se aprinde avertizorul de ulei. Am completat cu 2.5 l. Am sunat la Citroen si cu greu am reusit sa obtin o programare in 2 sp. Dupa o zi de stat in service mi-au zis ca e imperativ sa schimb amortizoare,bucse samd. Bine, bine....dar cum de am ramas fara ulei..."Aaaa, pentru asta nu avem nici o explicatie, am verifcat, am analizat" bla,bla,bla...Sunt convins ca la revizie nu au pus cei 4l. Cam asta este stilul ATS.
Daca ai vreo treaba de tinichigerie fugi de ATS. Sta martora capota mea, cat si suruburile pe care au uitat sa le mai prinda.
Manopera este mai mare decat piesele in sine...dar cel putin se misca repede.
In rest numai de bine....


Intrebari:
1. Ce ulei folositi (dupa ce am cautat o zi intreaga ulei Total prin Bucuresti am descoperit cat de popular este acest producator in RO) ?
2. As vrea sa-mi schimb cauciucurile, imi puteri recomanda ceva ?
Din ce am gasit pe net cam astea ar fi cele mai des recomandate optiuni:
- Pirelli 165/65 R14 P2500 (all seasons)
- Pirelli 165/65 R14 P3000
- Bridgestone 165/65 R14 B 250

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Dum 11-Feb-2007 18:04

pt oscilatia turatiei.... mergi la tester (mai nou toate serviceurile au costa cam 500 de mii)...daca nu da nici o eroare, regulator de relanti curatat in baie de diluant si suflat cu compresorul... cureti si clapeta de acceleratie si da toate contactele cu spray contatc... daca persista problema ar trebui schimbat regulatorul respectiv.... e boala lor....

pneuri 175/60/14 merg... sunt super ok... acum ca e pirelli sau bridgestone e decizia ta.... depinde de buget.

4. Daca la inceput atingea relativ usor 145 KM/H, acum deja 120 KM/H e un vis

fii mai explicit te rog ! ... chiar dupa 4 ani si 55 de mii de km tre sa atingi 170km/h fara prea mari batai de cap.

Ce ulei folositi (dupa ce am cautat o zi intreaga ulei Total prin Bucuresti am descoperit cat de popular este acest producator in RO) ?

merge ESSO in loc de total... acelasi lucru in alt ambajal... respecta parametrii care ti da cartea tehnica....

lipsa uleiului in cutie.... ori nu ti-au bagat aia suficient ulei, poate trebuia schimbat uleiul si la masina personala.... ori garnitura la baia de ulei e dusa.... pe viitor.... dupa fiecare schimb de ulei verifica si tu nivelul ca doar de aia ai joja omule !

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde DeeJayU » Dum 11-Feb-2007 23:05

Legat de oscilatie problema a aprut la putin timp dupa ce am cumparat-o. Inititial am pus-o pe seama benzinei proaste, iar intre timp m-am obisnuit. Am discutat cu cei de la ATS, au verificat-o si mi-au zis ca masina nu are nimic.
Legat de viteza am facut un experiment relativ recent pt Bucuresti-Targoviste si deja la 120 KM/H motorul ziceai ca mai are un pic si bubuie.
dupa fiecare schimb de ulei verifica si tu nivelul ca doar de aia ai joja omule !
Nu aveam nici un motiv sa-i banui de asa ceva. Masina nu pierde ulei (in ultimile trei luni nu s-a miscat un mm) asa ca singura explicatie logica ramane ca au "uitat" sa-l puna.
Ultima oară modificat Lun 12-Feb-2007 00:39 de către DeeJayU, modificat 1 dată în total.

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde DeeJayU » Lun 12-Feb-2007 00:38

BTW Care sunt avantejele si dezavantajele cauciucurilor 175/60 fata de cele 165/65?

Are cineva idee daca exista cotiera centrala pentru SAXO ?

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Lun 12-Feb-2007 08:08

Inititial am pus-o pe seama benzinei proaste, iar intre timp m-am obisnuit. Am discutat cu cei de la ATS, au verificat-o si mi-au zis ca masina nu are nimic.

nu are nimic cand masina merge impecabil.... ti-am zis care e problema... la tester nu apare nici o eroare... bine, piesa respectiva e defecta, dar nu suficient.

Legat de viteza am facut un experiment relativ recent pt Bucuresti-Targoviste si deja la 120 KM/H motorul ziceai ca mai are un pic si bubuie.

again, fii mai explicit.... simti ca nu mai trage ? suna ? geme ? :twisted:

Nu aveam nici un motiv sa-i banui de asa ceva. Masina nu pierde ulei (in ultimile trei luni nu s-a miscat un mm) asa ca singura explicatie logica ramane ca au "uitat" sa-l puna.

eu sincer m-am obisnuit sa verific cam la 2 saptamani masina... adica in weekend imi rapesc cam o ora si verific cam tot ce se poate... cand am posibilitatea o urc pe o groapa sa ma uit sub ea...
sant psihopat ce mai :oops:
cat timp sau mai bine zis cati km ai mers fara ulei ?
:idea: unul din motivele pentru care "la 120km/h motorul zice ca mai are un pic si bubuie" poate fii asta :!:



BTW Care sunt avantejele si dezavantajele cauciucurilor 175/60 fata de cele 165/65?

un look mai sportiv si stabilitate putin mai sporita la viteza mare (nu si cazul lui DeeJayU) :twisted: :twisted: :twisted:
distranta de franare in conditii meteo favorabile ar putea fii mai mica, dar nu pot sa bag mana-n foc pentru asta.
iar ca dezavantaje pe dyno o sa-ti zica ca 0-100km/h o sa-i faci mai greu, teoretic tu ca sofer nu trebuie sa simti diferenta asta.

Are cineva idee daca exista cotiera centrala pentru SAXO ?

4 usi ma gandesc ca ar trebui sa fie, dar nu ceva deosebit... avand in vedere ca la 2 usi scaunele sunt rabatabile probabil se produce o chestie caragioasa dar care nu o poti numi cotiera....lata de vreo maxim 10 cm ! :D

daca gasiti careva cotiera lasatimi un pm. mersi frumos

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 12-Feb-2007 12:43

Total nu e acelasi lucru cu Esso ci cu Elf. oricum, daca vrei Total am eu, 0723592793
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Lun 12-Feb-2007 12:52

tot acelasi drak e.... bag mana-n foc ca nu e nici o diferenta intre ele, mai putin brandul

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 12-Feb-2007 13:26

pai atunci pune de floare, dublu rafinat ca e mai bun :lol: :lol: :lol:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

DeeJayU
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Dum 11-Feb-2007 14:26
Localitate: Bucuresti

Mesajde DeeJayU » Mar 13-Feb-2007 01:36

Cotiera am gasit in Cora insa era infecta.
In we am vrut sa-mi schimb si capacele. Am fost la Augsburg insa cele care aratau cat de cat erau in 5 suruburi. :( .
BTW Cei de la ATS mi-au recomandat Castrol 10W-40 :lol:

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Mar 13-Feb-2007 11:03

pai cum capace in 5 suruburi ? :)
erau turnate si suruburile pe capac ? asta a fost piedica shopingului ? :twisted:


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos