saxo vts 1.6 16v. ce pot modifica?

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 01-Apr-2008 23:12

uite, inainte sa scriu, m-am documentat putin. in ciuda unor site-uri care dau pt. Saxo VTS acceleratii de genul" 7.7, 7.2 etc. ACCELERATIA REALA DATA DE PRODUCATOR (care de multe ori e chiar prea optimista :D ) este 8.7. de ce nu intelegi tu (si te rog sa nu te superi) ca nu poti scoate un timp cu 1,5s mai bun (7.2) decat cel dat de Citroen cu o masina VECHE si FARA ALTE MODIFICARI? cum poti sa crezi ca e la fel ca un GTI? :lol:
pe bune, 120cp sunt 120cp si 200 sunt 200. daca chiar te-ai tinut "umar la umar" cu GTI-ul inseamna ca soferul GTI-ului era de-a dreptul tembel, ori pur si simplu ii era mila de masina ori masina avea o defectiune. deci, linisteste-te, Saxo VTS tot "warm hatch" ramane. acel 7.2 scos de tine a fost ori eroarea vitezometrului, ori ai masurat tu prost, ori ambele. e ABSOLUT IMPOSIBIL.

P.S.: tocmai am vazut un filmulet cu un SAXO VTS cu ceva modificari (ambreiaj sport, kit inductie, evacuare etc.) si reusise 7.6. deci 7.2-ul tau fara modificari.... :lol:

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 02-Apr-2008 10:38

NU e chiar greu sa se tina pana la un anumit punct de GolfV GTI. Masina e usoara, raportul CP/Greutate e bun..
7.2 o fi masuratoarea facuta pt 100km/h pe bord care nu sunt reali asa se explica.
1.5 secunde inseamna enorm de mult, si cu masina stock e greu sa dovedesti chiar in halul asta timpul dat de fabrica!

alinneagoe
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Mar 28-Feb-2006 01:00
Localitate: bucuresti

Mesajde alinneagoe » Mie 02-Apr-2008 13:46

patrick scrie:si stapanitul e doar din picior la o masina ca asta. din pacate diferentiale blocante gasesti la masini serioase cu puteri serioase.

sunt de acord ca trebuie sa stapanesti masina si din picior :wink: dar e vb de acceleratii talpa, sprint, cum vrei tu...masina trage stanga si in momentul cand calc ambreiajul ca sa schimb viteza trage dreapta, apoi cand dau drumul la ambreiaj (brusc, tot ca sa fug mai departe) in treapta urmatoare trage iar stanga. deci ori e torque steer pt ca masina e usoara si motorul mare pt ea, ori e ceva defect pe la directie, bascule sau mai stiu eu ce...si nu prea vad cum as putea sa stapanesc treaba asta din picior decat sa nu mai accelerez asa tare in momentul schimbarii treptelor dar asta nu mai e sprint... ori am avut eu bafta sa nimeresc denivelari in drum de fiecare data cand m-am dat cu masina...?..sper ca m-am facut inteles de data asta :?

alinneagoe
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Mar 28-Feb-2006 01:00
Localitate: bucuresti

Mesajde alinneagoe » Mie 02-Apr-2008 13:53

XENON scrie:sa fim seriosi, ti se pare f. agresiva, pt. ca ai consus 1.1 pana acum :wink: . Saxo VTS, ca si C2 VTS, Lupo GTI, Swift Sport, sunt considerate "warm hatch", nu chiar hot hatch, daca era vorba de un Golf GTI, Clio Sport, Astra GSI (veche) sau OPC atunci da, se punea problema supravirarii sau a altor probleme. totusi o putere in jurul a 120cp nu e chiar asa de monstruoasa. :lol:


nu mi se pare foarte agresiva ci foarte distractiva. e o MINI bomba pe roti care face toti banii pe care i-am dat pe ea :wink: m-a dat cineva si cu un m3, aia da e agresiva, de acord, iar cand m-am suit in a mea si am calcat-o...era degeaba :) de acord si ca 120cp sunt totusi 120, nu 200 sau mai mult. totusi masina e usoara, nu are control al tractiunii sau alte nebunii din astea deci e chiar asa imposibil ca ce spun eu aici sa fie adevarat, ca e greu de tinut dreapta cand o calc?

alinneagoe
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Mar 28-Feb-2006 01:00
Localitate: bucuresti

Mesajde alinneagoe » Mie 02-Apr-2008 13:56

si va rog sa nu va luati la cearta pe aici :) din cate stiu eu (de la el) masina lui GYM nu e stock ;)

GYM
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Dum 23-Sep-2007 11:39
Localitate: Hunedoara

Mesajde GYM » Mie 02-Apr-2008 15:53

Vad ca nu am cu cine aici :) Nu are rost, nu vreau sa mai continui discutia ...si XENON, daca vrei te astept cu un GTI peste 2 saptamani,sa pun si eu rotile de vara, ia si ceva banuti la tine ;) Si nu, nu e eroare de vitezometru, masuratorile s0au facut cu GTech
Apropo, masina are soft si admisie :)

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Mie 02-Apr-2008 17:18

alinneagoe scrie:
XENON scrie:sa fim seriosi, ti se pare f. agresiva, pt. ca ai consus 1.1 pana acum :wink: . Saxo VTS, ca si C2 VTS, Lupo GTI, Swift Sport, sunt considerate "warm hatch", nu chiar hot hatch, daca era vorba de un Golf GTI, Clio Sport, Astra GSI (veche) sau OPC atunci da, se punea problema supravirarii sau a altor probleme. totusi o putere in jurul a 120cp nu e chiar asa de monstruoasa. :lol:


nu mi se pare foarte agresiva ci foarte distractiva. e o MINI bomba pe roti care face toti banii pe care i-am dat pe ea :wink: m-a dat cineva si cu un m3, aia da e agresiva, de acord, iar cand m-am suit in a mea si am calcat-o...era degeaba :) de acord si ca 120cp sunt totusi 120, nu 200 sau mai mult. totusi masina e usoara, nu are control al tractiunii sau alte nebunii din astea deci e chiar asa imposibil ca ce spun eu aici sa fie adevarat, ca e greu de tinut dreapta cand o calc?
am patit eu cu un 206 cc acest lucru la accelerari. vezi la directie sa nu iaba ceva

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Mie 02-Apr-2008 17:19

scuze,era pt alinneagoe

alinneagoe
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Mar 28-Feb-2006 01:00
Localitate: bucuresti

Mesajde alinneagoe » Mie 02-Apr-2008 17:24

am pus acum rotile de vara, cu jantele de aliaj originale ale masinii. din pacate acolo unde m-am dus eu nu puteau sa mi le si echilibreze ca astea n-au gaura in mijloc si n-aveau aia ce le trebuia. asa ca doar presiune am verificat... :x maine sper sa am timp sa gasesc o vulcanizare unse se pot si echilibra. nu am observat decat ca acum trage stanga oricum as merge.... :( deci dupa ce le echilibrez va trebui sa reglez si unghiul de fuga....asa ca mai discutam dupa aia :) daca nici atunci nu merge bine ma duc cu ea in service... :roll:

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Mie 02-Apr-2008 17:26

nu cred sa fie asa mare influenta cauciucurilor, dar cine stie. oricum sa de-a domnu sa fie din cauciucuri. ca e mai ieftin

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 02-Apr-2008 17:34

@GYM: ce bine era daca aveam eu bani de un GTI.... :lol: cred ca deja ne-am fi intalnit de mult pe strazi. :wink: la toamna, daca vrei, facem o liniuta. (eu cu un Swift Sport 1.6i 125cp., ca de la egal la egal :wink: ). pana atunci mai pun 2-3 cai langa cei 68 de pe puricele meu. :lol:

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mie 02-Apr-2008 17:42

GYM, chiar nu vreau sa te superi sau ceva de genul asta, dar pur si simplu "bunul meu simt mecanic" :D imi spune ca saltul de la 8.7 la 7.2 e imposibil. cat puteai sa castigi dintr-un kit de admisie si un chip pe un motor aspirat? ma gandesc numai la un Colt CZT 1.5 T sau o fiesta ST 2.0i, ambele cu 150 de cai scot 8s si respectiv 7.9s.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 02-Apr-2008 18:42

eu, cu un reno 19 1.8 16V de 102KW, i-am dat la un saxo vts destul de binisor, dar, mi-am furat-o de la un gti cu ceasul de la gara... so... trageti concluziile. (toate cele 3 maisni erau stock)
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

GYM
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Dum 23-Sep-2007 11:39
Localitate: Hunedoara

Mesajde GYM » Mie 02-Apr-2008 20:06

Sa nu mai batem campii aiurea... putem oare sa ne intalnim ?? Eu, XENON, dj01fad ? Ce ziceti ? Vorbesc serios. nu fac misto. dj vine cu renaultul, eu cu saxo, si daca nu aveti GTI aduc eu un tovaras a caruia este stock si vedem ce si cum, si va dati voi cu el ca omu nu stie :)). Care pierde plateste deplasarea. Repet, GTI nush sigur daca il bat, e diferenta de 2-3 sutimi care nush daca le scot din rotile de vara (respectiv aderenta), dar renaultul ... Apropo, timpul dat de fabricant e eronat rau, chestie valabila si la motorul de 1.4 la care este dat 13s...uite va zic sigur ca face 10 si ceva :) Daca mai stiti masini gen 2.5TDI quattro(180cp) , golf 3 vr6 stock toate, va astept :)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 02-Apr-2008 20:17

eu as veni doar de plimbare, dar am vandut reno-ul de ceva vreme :lol: . acum, poate io nu am stiut sa ii dau cand m-a facut gti-ul, poate ala cu saxo nu a stiut sa ii dea, dreaq stie... v-am spus o experienta proprie. ia totusi in considerare si ca si acel reno 19 era destul de usor, motorul se tura pana la 7800 in 1,2,3,4... in 5 nu am reusit pt ca deja la 230 sau ceva de genul parca nu mai statea pe drum, deci sincer tragea de rupea. cine a condus clio sau 19 16V stie ce si cum. sunt sigur ca si cu un BX 16V bati un saxo vts, sau ma rog... cine poate, sa puna bot in bot masinile si sa vedem rezultatele.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib