placutele de frana pt Saxo

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

placutele de frana pt Saxo

Mesajde christistanciu » Sâm 19-Aug-2006 01:10

:?: placutele de frana de la saxo au sensor care sa arate pe bord ca trebuie schimbate? sau daca ai destui kilometri facuti te uiti pur si simplu la etrier si vezi daca s-au terminat? daca cineva a schimbat deja placutele de frana de la saxo si stie cum sta treaba il rog foarte frumos daca vrea sa dea niste raspunsuri aici poate mai sunt si altii in situatia mea. multumesc!
Visez la un C4 WRC...Imagine

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Sâm 19-Aug-2006 08:55

Din cultura mea generalã uzura completã a plãcuÞelor de frânã se detecteazã "auditiv", prin persistenÞa unor zgomote metal-pe-metal la fiecare frânã. Becul de pe bord se aprinde În cazul unor probleme legate de lichidul de frânã. Dar s-ar putea sã mã ºi Înºel - experÞi, ceva, pe aici?

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Sâm 19-Aug-2006 11:34

Exista modele care la care se pot pune placute cu "contacte" (insertii de cupru, care o data cu tocirea placutei, in contact cu discul de frana inchid un circuit si iti aprind un martor in bord. Multe modele noi din clasa mica sau compacte de oras nu mai au acest sistem din motive de economie. Producatorii au considerat ca nu mai e nevoie de ele si au mai facut economie cu 3 lei la pretul masinii. :)
Fun Citroen

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Sâm 19-Aug-2006 14:59

Daca au existat asemenea indicatoare, cu siguranta sint doar pentru rotile din fata. BX-ul seria I are asa ceva. Indicatorul e de culoare portocalie si e un cerc care are niste arce de cerc concentrice intrerupte la exterior. Se aprind in momentul frinarii, daca placutele sint uzate. Oricum uzura placutelor e usor de constatat atit auditiv, cit si vizual.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Sâm 19-Aug-2006 19:53

multumesc frumos pentru raspunsurile promte,ca intotdeauna. sunt convins ca si alti useri ai portalului vor fi multumiti de acestea si le vor fi utile. :D
Visez la un C4 WRC...Imagine

tux
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 15-Aug-2006 14:20
Localitate: Targu Jiu

Mesajde tux » Lun 21-Aug-2006 20:56

Salut. Si eu am schimbat de curand placutele, iar astazi si discurile (din cauza uzurii) pe un Citroen Saxo 1.5D 2001. Placutele si discurile sunt produse de firma Lucas, care mi-a fost recomandata ca fiind cea mai buna alternativa (pareri pro/contra??). Placutele aveau si senzori in cutie, dar pentru modelul Saxo 1.5D nu exista posibilitatea sa fie montati senzorii sau cel putin asa mi s-a spus. Nici in cartea masinii nu am gasit nimic despre senzori. Uzura placutelor se poate constata si vizual la o verificare sau daca nu o verifici des, o sa auzi sunete de frecat metal pe metal (cum spunea cineva mai devreme).
Becul din bord ((!)) indica actionarea franei de mana sau nivelul lichidului de frana (pe care eu nu l-am schimbat in cei 3 ani de folosinta a masinii, dar cartea spune sa fie schimbat la 2 ani - astept pareri din partea unor persoane cu experienta).

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Lun 21-Aug-2006 22:31

se poate sa aflam si un pretz la placutze si la discuri, asa aproximativ ca sa avem o idee pentru ce ne asteapta? multumesc!
Visez la un C4 WRC...Imagine

tux
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 15-Aug-2006 14:20
Localitate: Targu Jiu

Mesajde tux » Lun 21-Aug-2006 22:54

Placute: 75RON. Discuri: 140RON. Ambele sunt produse de Lucas. Nu stiu cat sunt cele originale Citroen.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 21-Aug-2006 23:03

De regula discurile si placutele se schimba impreuna. Daca pe spate mai poti sa faci compriomisuri, pe fata e mai nasol ca trebuie sa treaca ceva vreme pina se aseaza placutele pe discuri, interval in care frinarea va fi ineficienta.
Lucas sint ok, u sint nici proaste, nici de top.
De urgenta schimba lichidul de frina cu unul conform specificatiilor.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

tux
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 15-Aug-2006 14:20
Localitate: Targu Jiu

Mesajde tux » Lun 21-Aug-2006 23:13

Chiar asta am de gand: sa schimb si lichidul de frana. Multumesc pentru raspuns.

dacomsa
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Vin 01-Sep-2006 08:42
Localitate: Sibiu

Mesajde dacomsa » Vin 01-Sep-2006 09:30

Iarna trecuta cand franam se auzea ceva ca un scartait. Am presupus ca sunt uzate placutele si am cumparat un set sa le schimb. Am cumparat tot Lucas (79 RON), dar cand am fost la mecanic mi-a spus ca nu trebuie sa schimb placutele pentru ca sunt aproape noi. Bineinteles ca l-am intrebat de ce scartaia si mi-a spus ca e din cauza nisipului pe care il arunca pt deszapezire (e posibil sa fi intrat intre placute si disc). Dupa un drum in afara orasului nu s-a mai auzit nimic. Nici eu nu am schimbat lichidul de frana, desi ar fi trebuit. Imi poate spune cineva ce fel de lichid trebuie? Dupa schimb trebuie aerisite circuitele, ceva in genul lucrarilor care se fac pt dacie, sau se aerisesc automat?


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern