Kit inductie aer

Forum de discutii generale despre Citroen Saxo. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Kit inductie aer

Mesajde esox » Mar 20-Ian-2009 19:36

ma intereseaza un kit inductie aer pentru un Saxo VTS 1.6 8v din 2001. Din pacate nu mai am traseul original si filtru de aer e pus direct fara kit de inductie in spatele motorului, motiv pentru care cand da caldura si daca masina nu ruleaza se incalzeste destul de tare motorul. Ma gandeam la un kit de inductie care sa-mi aduca filtrul de aer mai in fata. Am vazut ceva pe la K&N insa mai sap, as vrea sa vad mai multe oferte.

Deci, daca stiti ceva magazine on-line care au in oferta ceva de genul pentru Saxo si de o calitate cat de cat ar fi binevenit.

motorsport_2005
simpatizant
Mesaje: 91
Membru din: Lun 10-Dec-2007 10:17
Localitate: bucuresti

Mesajde motorsport_2005 » Mie 04-Feb-2009 16:14

sunt tot feluri de kituri. am inteles ca se potrivesc si de la peugeot 106 aceiasi motorizare.
filtrul de aer poate fi conic sau plat (ca cel de serie). eu am unul nemontat, conic cu tot cu o tulumba mai lata, decat cea de serie, care se prinde in spatele grilei fata.
fostul proprietar mi-a spus ca se aude diferit...
pentru mai multe informatii referitoare la saxo si 106 consulta gmc motorsport. gasesti acolo multe nebunii.

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Joi 05-Feb-2009 15:54

Pai pe mine ma intereseaza tot kitul de inductie, nu doar filtrul sport. Filtru este, dar nu imi place si as vrea un kit intreg de inductie. Am gasit pe la diferiti producatori, insa din pacate pretul e cam piperat. Ma gandeam ca are habar careva de un magazin on-line cu piese decante si la preturi mai omenesti :lol: :lol:

Ceva de genul asta m-ar coafa :lol: :lol:


Imagine
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!
Imagine

motorsport_2005
simpatizant
Mesaje: 91
Membru din: Lun 10-Dec-2007 10:17
Localitate: bucuresti

Mesajde motorsport_2005 » Joi 05-Feb-2009 16:14

daca nu iti convin preturile, ia un filtru sport si construieste tu un traseu de admisie aer din 2 tuburi, un cot si ceva fibra de sticla sau asemanator :D

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Joi 05-Feb-2009 19:30

Filtru sport este deja, numa' ca e montat direct in spatele motorului.

De exemplu, ceva asemanator cu cel de mai sus nici nu am gasit la vre-un magazin on-line de la Romanica :lol:

Am gasit alte modele care nu ma coafau atat. Pe asta probabil ca as da destul de mult.

Ma batea si gandul sa fac doar o galerie si sa mut filtrul care il am acum din spatele motorului in laterala, insa parca i-ar sta mai bine cu unul facut de altii care se pricep mai bine :D :D
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!

Imagine

motorsport_2005
simpatizant
Mesaje: 91
Membru din: Lun 10-Dec-2007 10:17
Localitate: bucuresti

Mesajde motorsport_2005 » Vin 06-Feb-2009 10:18

ideea cu priceputul este relativa :)
filtrul vine in cutie, cel putin ala pe care il am eu. la tulumba care se prinde pe grila din fata, singura diferenta este latinea si inca o prindere facuta artizanal. tevile au practic dimensiuni similare. nu vad rostul unor sume de bani cheltuite suplimentar, cu efecte indoielnice.
daca la tine filtrul vine direct in clapeta de aer, acest lucru dauneaza motorului care trage aer cald, ideea cu priza aplicata sub grila, tocmai asta este sa aspire aer rece din exteriorul motorului.

Avatar utilizator
esox
simpatizant
Mesaje: 77
Membru din: Mar 16-Sep-2008 21:23
Localitate: Deva

Mesajde esox » Vin 06-Feb-2009 19:43

Pai tocmai aia era problema, ca trage aerul cald si de aceea as fi vrut un kit care sa-mi aduca ori filtrul in laterala motorului, sau mai bine sa traga de din fata pe la grila. Din pacate tubulatura originala nu o am, asa ca imi ramane ori sa iau un kit gata facut ori sa pun doar ceva conducte si sa mut filtrul actual in laterala motorului.
A BAD DAY OF FISHING IS BETTER THAN A GREAT DAY AT WORK !!

Imagine


Înapoi la “Citroen Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib