Claxoneaza cand aprind pozitiile ?!?!?!

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
taviciobanu
pasionat
Mesaje: 375
Membru din: Lun 27-Feb-2012 12:47
Localitate: Tg-Jiu
Masina: Citroen C5/2003 var.I 2.0i 16v benzina NEW! +GPL
2: Golf V 2004 1.4 16v benzina

Claxoneaza cand aprind pozitiile ?!?!?!

Mesajde taviciobanu » Mar 06-Dec-2022 18:21

Cu ceva timp in urma deschisesem un post in legatura cu maneta de semnalizare care facea figuri. Semnaliza de 2-3 ori apoi se oprea din semnalizat. Timp in care nu mai aveam claxon. Extrem de enervant. Pana la urma am gasit sa cumpar o maneta noua after-market (100 lei) si dupa vreo luna de meditatii transcedentale mi-am facut curaj s-o schimb. Nu-i mult de lucru, dar e extrem de incomod si enervant. Pozitie de lucru incomoda, stat cu capul intors in jos, degete julite, etc. Pana la urma am schimbat-o (la COM-ul ala trebuie sa fii chinez batran sa-l desfaci si sa-i pui la loc manetele) si chiar a functionat perfect. Nema figuri, functiona tot, si lumini, si flash-uri, si proiectoare, faza lunga, faza scurta, faza auto, tot. Atat doar ca eu nu merg niciodata pe pozitii. Ori pe faza scurta/lunga ori deloc. Pe pozitii niciodata. Azi nu stiu ce mi-a venit sa merg pe pozitii. Nu ma-ntrebati de ce, habar n-am, pur si simplu asa mi-a venit. Moment in care a-nceput sa claxoneze ca nebuna.
Hm, cred c-am apasat si pe volan din greseala, zic. Opresc, iau mainile de pe volan, aprind pozitiile. Moment in care incepe sa claxoneze, de se uitau toti la mine....
E clar zic, maneta after-market, firma de rahat, ia stai c-o pun la loc pe-a veche, originala. Mai curat un pic pe-acolo, sigur era de la ceva praf, n-are cum sa nu mearga, ma-nbarbatam eu!
Si da-i si demonteaza iar tot, desfa COM-ul, asambleaza totul la loc, airbag, mufe, capace, etc si etc. Pun bornele la loc si proba de microfon. Aprind pozitiile si-ncepe sa urle claxonul, sa mor!
Dau totul jos, ma mai uit o data, mai verific o data, desfa COM-ul, refa COM-ul,pun la loc maneta noua, airbag, volan, mufe, iar proba de microfon. Pun pozitiile, urla claxonul....
Acum m-am lasat pagubas, asta e, trebuie sa am grija sa nu aprind pozitiile, merg asa si gata.
Dar ma roade chestia asta. Plus ca in timpul asta mi-am sunat toti cunoscutii mecanici auto, nici unul n-a mai auzit de asa ceva...Dati-mi si mie va rog un hint dac-ati auzit sau patit :-k . Multumiri!
Trust Me I’m An Engineer

Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos