Achizitie C5 II - Prima masina pe care o cumpar!

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Achizitie C5 II - Prima masina pe care o cumpar!

Mesajde dragosbej » Dum 15-Mai-2016 13:49

Va salut !

Este prima oara cand ma inscriu pe un forum auto, am facut acest lucru pentru ca zilele acestea doresc sa cumpar un citroen c5 automat pe benzina de 2L ( nu altceva ).

Masina gasita este, oarecum, a unui cunoscut mai indeparatat si are 87.000 km, 2007, singur proprietar de noua, cu motorizarea de mai sus. Pretul este de 4000E. Ce parere aveti ?

Doresc cateva lucruri concrete fix despre aceasta motorizare.

1)La ce sa fiu atent cand o cumpar, ce verificari sa fac suplimentar ?
2)Nivelul de echipare este cel standard si doresc sa-i fac cateva imbunatatiri cum ar fi : sa montez sistem de navigatie original pentru acest model si sa mai adaug sistemul audio JBL, Se pot face aceste modificari, sunt complicate din punct de vedere al montajului ?
3)Se pot monta faruri cu functia corrnering daca le cumpar de la un alt cunoscut si evident daca se pot monta destul de usor. ( acest model are faruri standard ) ?
4)Masina are suspensie Hydra. dar sunt un pic confuz care e diferenta intre Hydra si Hydra 3 +, la confort ma refer. Nu sunt un sofer sportiv !

Va multumesc si astept parerile voastre concrete !
Cu drag !

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Lun 16-Mai-2016 13:28

Salut si bun venit.
Masina suna foarte bine ca si exemplar. Insa sa fii atent ce faci cu taxa de inmatriculare care cel mai probabil nu e platita si prespune vreo 1200-1500 euro in plus daca are intre 190-210 g Co2/km.

In legatura cu punctele tale de interes:
1) Verifica etanseitatea motorului ca sa nu aibe pete de ulei pe nicaieri dar mai ales la capetele arborelui cotit. La varsta asta, motorul ar trebui sa fie uscat si plin de praf. Apoi verifica functionarea cutiei care ar trebui sa schimbe lin poate nici sa nu se simta in anumite momente. Verifica sa functioneze modul sport si snow la fel fara smucituri la mers normal.

2) E foarte greu de pus navigatie pentru ca-ti trebuie alta plansa de bord pe langa navigatia in sine. S-ar putea sa ajungi la 1000 lei piesele si 500-1000 lei manopera pentru o navigatie oricum invechita si pentru care nu cred ca mai sunt harti la zi. Ca idee am mers recent cu o masina cu navigatie veche de 10 ani cu hartile la zi chipurile dar nu avea centura Budapestei. Detaliile hartilor iarasi lipsesc cu desavarsire. Mai degraba iti iei un modul bluetooth si faci streaming de muzica, navigatie si convorbiri de pe telefon care e mai tot timpul la zi sau cel putin il poti actualiza mult mai usor.

3) xenoanene trebuie luate cu tot montajul aferent. Nu stiu daca ai tot ce-ti trebuie pe masina cu faruri normale din fabrica. Iarasi e ceva munca + e nevoie de o interfata de diagnoza.

4) masina probabil are suspensie Hydractive 3.
H3+-ul ca idee e mai confortabila dar se poate rigidiza un pic apasand butonul Sport la nevoie. (asta-i o explicatie sumara)
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Lun 16-Mai-2016 14:17

Hei,

Iti multumesc pentru raspunsul tau. Am nevoie de cat mai multe opinii.
Masina e fabricata in 2007.11 si inmatriculata in 2008.05 ( parca ). Din cate stiu eu dupa anul 2007 se platea taxa obligatoriu fiind cumparata de la reprezentanta RO.
Am aflat ca are faruri cornerring...si ca nu merge AC ( cica e posibil sa nu mai aibe freon...)
**Fara taxa nu o cumpar sau ii dau mai putin.

Cum ti se pare pretul ?

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Lun 16-Mai-2016 16:55

Clarifica intai cu propritarul situatia taxei. A fost o confuzie totala prin 2007-2008 in ce priveste taxa. Pe anumite intervale de timp Euro 4 nu a platit taxa. Ai mare grija la faza asta si nu initia nici un demers pana nu clarifici cum sta intr-adevar cu taxa.
Daca nu are taxa platita, pretul e mare, daca are taxa platita pretul e bun. Daca taxa nu e platita e mult loc de negociere pentru ca ceea ce vinde el (c5, benzina, automata 4 trepte) nu e la mare cautare si are toate sansele sa stea cu ea la vanzare 6-12 luni.

Trebuie sa mai vezi si masina, cum arata estetic si dotarile mai complete. Faptul ca are xenon si cutie automata ma duce cu gandul la o echipare buna dar nu e intotdeauna asa
Problema cu AC-ul poate fi simpla (doar freonul) sau dureroasa (probleme de etansare, conducte sparte sau radiatoare fisurate). El iti va zice ca e freonul dar daca era doar freonul singura problema, umplea el instalatia pana acum ca doar costa 150 lei nu mai mult.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Mar 17-Mai-2016 21:41

Iti multumesc iulian.
Maine ma duc sa vad masina va tin la curent sa va spun ce peripetii am.
Am apelat la o firma specializata care asta face si va face mai multe "diagnosticari" sa-mi spun daca e in stare buna sau o epava.

Am si eu emotii....

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Joi 19-Mai-2016 11:59

Vin cu UPDATE!

Am fost am vazut masina, corespunde cum a spus proprietarul, nu a avut nici un accident ( verificata la serv si la fata locului vopseaua ).
Testarul a dat cateva errori !!!
Am mai multe erori la cutie de viteza automata ( Se pare ca e din cauza ca nu a fost serisata cutia la timp si trebuie schimbat uleiul ) plus alte erori. Imi poate spune cineva despre ce e vb in erorile astea ?

Permanent Faults:
F905 Auxiliary audio inputs no. 1
F995 Air conditioning compressor volume control
U2005 AUDIO REAR INTEGRATED CONTROL PANEL UNIT IS NOT RESPONDING

Temorarry Fault:
U1118 No Communication with the built_in systems interface no signal
U1205 No comunication with the steering wheel angle sensor incorrect value received
Cutia automata:
2006
2282
2085
2086
2087
P0562 Battery voltage lower limit

Siti ceva, sa imi fac griji si la care din ele.
Masina la drum se cimporta bine, motor, cutie, suspensie....

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde james kilowatt » Joi 19-Mai-2016 12:18

Trebuie sterse toate intai, si apoi refacuta un scan dupa ce a fost folosita cateva ore si vazut daca si care au revenit.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Joi 19-Mai-2016 13:58

Vis-a-vis de orice problema la cutie, toti iti vor spune ca un schimb de ulei rezolva toate problemele dar daca era asa de simplu ei de ce nu l-au facut?
Eu treaba asta n-o cred niciodata si-ti recomand si tie sa n-o crezi.

Trebuie sterse toate erorile si facut un schimb de ulei la cutie apoi facut cateva zeci sau sute de km urban si extraurban apoi rescanat pentru erori. Altfel e loterie, poti fie sa n-ai nici o problema cu ea sau sa fie o lunga durere de cap. La reparatii cutii automate sunt vreo 5 mesteri in Romania si manopera e scumpa chiar daca piesa poate fi ieftina.

La fel si cu aerul conditionat. Fa-i o servisare completa a etanseizarii si freonului si vezi care-i problema mai exact.

Fa operatiunile astea pe cheltuiala ta chiar cu riscul de a pierde niste bani in cazul in care ajungi sa nu cumperi masina.

Cu taxa care e situatia? E o chestie de 1200-1500 euro pe care trebuie sau nu sa-i dai.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Joi 19-Mai-2016 15:50

Masina fost cumparata de o familie care ulterior a divortat iar in urma partajului masina a ajuns sotiei. Pana la momentul divortului masina a fost intretinuta corespunzator ( din cartea service ) iar dupa si-a bagat picioarele in ea...si nu i-a mai facut mare lucru. Nu mai stia sigur daca a fost schimbata uleiul in cutie.

Cred ca imi e greu sa gasesc un c5 cu km putini, adevarati, nebusit, la 3800 E, benzina si automat! Voi nu credeti ?.
Astept dovada de la ANAF sapatamana viitoare.

Pe langa certiicatul fiscal mai am nevoie si de fisa de imatriculara vizata de la finante adusa de ea stampilata ???

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Joi 19-Mai-2016 18:34

E adevarat ca e greu de gasit un C5 cu km putini si dotari bune dar e si mai greu de adus la liman o masina daca are o carca de probleme. Uleiul in cutie mai mult ca sigur nu a fost schimbat pana acum dar macar vezi uleiul motor sa nu fie neschimbat de 40-50 mii km
Daca e asa trebuie investigatii serioase sa vezi in ce stadiu e motorul.
Ai verificat uleiul?
Mai are ulei? (Nu sunt sarcastic)
Motorul cum se aude?
A fost un coleg pe forum cu un C4 cumparat la 60 mii km fara nici o servisare si care a avut nevoie de segmentare imediat dupa ce l-a cumparat. Avea doar 60 mii km!
Nu vreau sa te sperii dar afla exact cand a avut ultima revizie pentru ca e cel mai important lucru in momentul de fata.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde james kilowatt » Joi 19-Mai-2016 19:41

La 87.000km chiar daca n-a fost schimbat niciodata uleiul din cutie n-ar trebui sa fie chiar atat de grav, mai ales daca n-a fost birjarita cu remorci si tras de ea ca de un cal mort.
La motor totusi mi-e greu sa cred ca cineva e atat de dus cu pluta incat sa nu schimbe un amarat de ulei....

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Joi 19-Mai-2016 21:46

Asta as fi vrut si eu sa sugerez, ca intretinerea la cutie nu e depasita, e la limita dar inca ok.
La motor trebuie vazut exact care e situatia. Service a avut dar nu se stie pana cand si cat.
Si daca ultimul serice a fost facut 50 de mii km si pana la 87 mii a mers zilnic numai in Bucuresti, e o problema.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Vin 20-Mai-2016 10:40

Va salut dragilor si va M U L T U M E S C !!!

Primul lucru verificat a fost luleiul, avea ulei cat trebuie, culoare buna, nu a avea scurgeri, motorul merge rotund si frumos, trage ( asa mi se pare - nu am vazut cum trage altul ). S-au facut "cerculete cu ea"- nu bate suspensia sau articulatiile.
Va rog sa imi confirmati : s-a apasat butonul pentru a regla suspensia dar nu s-a miscat pana cand nu s-a accelerat masina. Este ok ?

Va tin la curent cu tot.

dragosbej
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Dum 15-Mai-2016 13:23
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen c5

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde dragosbej » Vin 20-Mai-2016 10:42

S-a depasit termenul reviziei cu 5.000KM si a fost la un service oarecare ( nu l-a astea mari )

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Re: Achizitie C5 II - PRIMA MASINA CARE O CUMPAR !

Mesajde iulian.arg » Vin 20-Mai-2016 11:51

Daca a mai avut un ulei schimbat inseamna ca n-a fost chiar ignorata total.
Suspensia la comenzile de ridicare/coborare reactioneaza intai pe spate si apoi pe fata. Ceva latente sunt percepute. Probabil ti s-a parut ca nu reactioneaza si ai accelerat-o, si in acelasi moment a devenit vizibila miscarea.
Probabil este ok suspensia dar ca sa fii linistit coboara masian pe treaba cea mai de jos si apoi da-i 3 comenzi de urcare. In cam 30 secunde trebuie sa termine actiunea de urcare.
C5 III break 2.0i 2009 H3+ man5; GPL Prins VSI 2.0

Citroen ServiceBox download link: http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?f=16&t=24814


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187751
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024