Probleme incalzire habitaclu

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
urzica
pasionat
Mesaje: 797
Membru din: Mie 10-Oct-2007 15:39
Localitate: Medgidia
Masina: CITROEN C5 II HDI 1997 cc 2007

Mesajde urzica » Sâm 05-Mar-2011 14:16

sabinpop scrie:Multumesc pentru raspuns. Deci in primul rand ar trebui sa verific acest motoras pe partea dreapta. Cum pot sa ajung la el ?
In primul rand ar trebui sa-l verifici cu Lexia sa vezi daca se mai misca si sa excluzi toate posibilitatile de defect pana a ajunge la el (sigurante conexiuni, blocaje etc). Succes.
Al meu nu merge pe partea soferului si sincer mi-e lehamite sa demontez bordul acum pe frigul asta :(

sabinpop
simpatizant
Mesaje: 51
Membru din: Vin 04-Mar-2011 19:59
Localitate: TarguJiu
Masina: Citroen C5 2.0 Hdi 2006 Exclusive
2: Citroen C5 2.2 Hdi 2012 "Serie noire"

Mesajde sabinpop » Sâm 05-Mar-2011 14:24

Multumesc pentru incurajare ... :) As incerca totusi intai sa repar/modific axul pentru ca am unde sa fac treaba asta ...

sabinpop
simpatizant
Mesaje: 51
Membru din: Vin 04-Mar-2011 19:59
Localitate: TarguJiu
Masina: Citroen C5 2.0 Hdi 2006 Exclusive
2: Citroen C5 2.2 Hdi 2012 "Serie noire"

Mesajde sabinpop » Sâm 05-Mar-2011 14:28

Nici eu nu m-as apuca de reparat pe frigul asta, sincer eu nu am nici o problema - la mine e cald ... Problema e ca la ultimul drum mi-a racit sotia si mai avem de facut ceva drumuri mai lungi cat de curand ...

daniel.sabine
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Dum 03-Iul-2011 17:25
Localitate: Medias

Mesajde daniel.sabine » Vin 15-Iul-2011 17:45

am si eu aceasta problema cine ma poate ajuta am descoperit la masina caci mi sa uzat locasu acela unde vine motorasul
unde gasesc motoras cu acel acs mai lung dac stie cineva astept raspuns .....mss

daniel.sabine
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Dum 03-Iul-2011 17:25
Localitate: Medias

hallo

Mesajde daniel.sabine » Sâm 16-Iul-2011 13:28

unde gasesc de cumparat acel motoras cu ax de agrenare mai lung ??..

sorin2010
pasionat
Mesaje: 456
Membru din: Vin 05-Mar-2010 17:37
Localitate: Romania

Mesajde sorin2010 » Sâm 16-Iul-2011 14:41

reprezentanta.

sabinpop
simpatizant
Mesaje: 51
Membru din: Vin 04-Mar-2011 19:59
Localitate: TarguJiu
Masina: Citroen C5 2.0 Hdi 2006 Exclusive
2: Citroen C5 2.2 Hdi 2012 "Serie noire"

Mesajde sabinpop » Sâm 16-Iul-2011 21:26

Am rezolvat problema la reprezentanta. La mine era rupt axul de plastic care vine de la motoras la clapeta pe partea dreapta. Am fost nevoit sa schimb ambele clapete. Pe ce parte ai problema ? Am ambele clapete inlocuite - partea stanga buna si dreapta cu axul rupt - dar cred ca se poate lipi cu lipici mai bun. Locasul unde intra axul de la motoras este neuzat. Te ajuta cu ceva ?

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Joi 28-Iul-2011 15:09

Prieteni ,acum am demontat motorasul acela si am constatat ca nu este nimic uzat...l/am montat inapoi si am dereglat un pic setarile adica cand pe display imi arata sageata la picioare nu/mi da aer numai la picioare imi da si la mijlocul bordului ,dar cred ca o pot remedia ,motorasul acela nu are rolul de a distribui aerul cald-rece la picioare la mijlocul bordului sau sus la parbriz?problema la masina mea este ca in partea stanga a ramas blocat ,imi da doar aer cald si in partea dreapta functioneaza si aerul rece si aerul cald...

george13
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Sâm 04-Iul-2009 23:28
Localitate: romania,Galati

Mesajde george13 » Vin 29-Iul-2011 15:23

Inseamna ca ai verificat alt motoras(de distributie a aerului nu de amestec aer cald-rece).Daca vrei sa stii ca este motorasul corect actioneaza comenzile de la panoul de clima cu motorasul scos si vezi daca se invarte.Adica pentru reglaj cald-rece ar trebui sa se invarta atunci cand incerci sa reglezi temperatura.Cel mai probabil la tine trebuie inlocuit clapetul de amestec de pe partea soferului.Asta daca nu ai norocul sa fie doar o problema electrica,motoras ars sau varianta cu axul mai lung al motorasului.La mine au fost schimbati clapetii de pe ambele parti si acostat cam 10milioane toata lucrarea la reprezentanta Citroen Galati .Chitul de reparatie poti sa-l comanzi si de la Peugeot-Braila si chiar intreaga reparatie poti sa o faci acolo pentru ca Citroen Galati nu mai exista.Sper ca am fost de folos!

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Vin 29-Iul-2011 19:51

Da eu am demontat motorasul de distributie al aerului...e singurul care se vede.Cel de reglaj cald/rece nu stiu unde este...stiti cumva pe unde vine?
Da ,stiam ca reprezentanta din galati s/a inchis...

george13
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Sâm 04-Iul-2009 23:28
Localitate: romania,Galati

Mesajde george13 » Vin 29-Iul-2011 22:14

Eu am avut probleme pe partea dreapta si ai acces dupa demontarea torpedoului.Nu stiu cum arata la sofer dar presupun ca sunt cumva simetrice.Pe partea pasagerului, daca imi aduc bine aminte se vad doua motorase si cel mai de jos este pentru amestec.Nu stiu cum poti avea acces pe partea soferului,dar sigur mai este un motoras.Prin comparatie,cred ca poti afla pozitia celui din stanga.Lasati un nr de telefon daca se poate si incerc sa va ajut mai mult.

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Sâm 30-Iul-2011 10:33

george13 scrie:Lasati un nr de telefon daca se poate si incerc sa va ajut mai mult.


0756305312
Eugen
Multumesc mult

Vortex
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 03-Feb-2009 03:00
Localitate: Constanta

Mesajde Vortex » Vin 30-Sep-2011 14:12

urzica scrie:De obicei se uzeaza angrenajul din plastic al voletului de amestec aer cald- rece care se cupleaza pe motorasul pas cu pas. Solutia aleasa de Citroen este un motoras cu un ax de angrena re mai lung care sa treaca de zona uzata a voletului.
Imagine

Sau chiar motorasul nu mai functioneaza, oricum ar fi este o reparatie destul de greu de facut avand in vedere ca motorasele se afla chiar sub bord pe mijloc. La cel de pe dreapta se poate ajunge prin compartimentul de depozitare manusi.

Imagine
Imagine cu motorasul din stanga (partea soferului)

Imagine
Imagine cu locasul uzat in care intra axul motorasului


Salut.Sunt din Ct si am problema pe partea stanga care-mi da temperatura de afara (cald vara, rece acum).Cum ajung la buba, ma poti ajuta cumva?

Vortex
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 03-Feb-2009 03:00
Localitate: Constanta

Mesajde Vortex » Mar 18-Oct-2011 15:33

Salut din nou.Am desfacut motorasul si surpriza: nu se vede orificiul clapetei, cel in care intra roata zimtata a motorasului.Este gol.Oare am clapeta sarita?!

Eugen Chiriac
pasionat
Mesaje: 165
Membru din: Vin 22-Iul-2011 18:32
Localitate: Galati

Mesajde Eugen Chiriac » Mar 18-Oct-2011 19:28

pai orificiul clapetei este gol prin interior ,este patrat sau hexagonal nu-mi mai aduc aminte bine
Baga degetul si incearca sa-l rotesti stanga- dreapta


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024