Lichid LDS + verificare corecta nivel

Forum de discutii generale despre Citroen C5 I-II (2001-2008). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Lichid LDS + verificare corecta nivel

Mesajde titzy » Mie 27-Mai-2009 11:30

Salutare,

Am si eu 2 intrebari.

1.Stiti cumva daca ai desfacut o sticla de lichid LDS, ai completat in rezervor si ti-a ramas ceva lichid in bidon, poti completa dupa 1 an de zile din acea sticla desfacuta(bineinteles ca i-am pus capacul la loc si l-am strans bine)?

2. Nivelul se verifica cu masina lasata cat mai jos si apoi dupa minim 10 min se desface capacul de la rezervorul LDS si se verifica, am dreptate sau nu?

Multumesc!

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Re: Lichid LDS + verificare corecta nivel

Mesajde C i t r o n e l » Mie 27-Mai-2009 13:42

1.
Nu este recomandat dar...
La cat costa 1L de LDS... nu prea iti vine sa arunci nici macar 1/2 sticla dupa ce ai desfacut-o.
Deci daca esti sigur ca LDS-ul nu a putut absorbi umezeala eu zic ca il poti refolosi daca nu i-a expirat valabilitatea;
stocheaza sticla bine inchisa intr-o punga sigilata in loc absolut uscat, ferit de umezeala, in casa undeva, nu in garaj.

2.
Cartea spune asa:
Pentru verificarea corecta a nivelului de LDS masina trebuie lasata in pozitia inferioara si apoi depresurizata instalatia cu LEXIA.
Dupa depresurizare nivelul de LDS trebuie sa fie intre minim b si maxim a

vezi poza:
Imagine

Daca instalatia nu este depresurizata nivelul de LDS din rezervor nu va fi vizibil asta daca nu cumva depaseste limita maxima a cand este depresurizata instalatia.

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde titzy » Joi 28-Mai-2009 06:50

Pai si daca nu intru cu Lexia pe ea nu o sa imi afiseze nivelul corect niciodata? Adica daca fac cu zice el acolo si ii completez pana ajunge la 10mm de pozitia b(la mine este modelul vechi de C5) risc sa pun prea mult?
Si daca pun prea mult are ceva, ii dauneaza cu ceva?

Ms

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Joi 28-Mai-2009 07:32

Daca pui foarte mult LDS problema poate aparea cand se depresurizeaza instalatia:
- daca este busonul strans etans pe rezervor, iti va iesi LDS-ul pe la conducta de retur de cauciuc, pe la coliere sau pe unde gaseste cel mai slab punct... cel mai rau caz ar fi sa ti se fisureze rezervorul de plastic.
- daca nu este busonul strans si este foarte mult LDS va iesi pe la buson.

Eu recomand sa slabesti busonul de la LDS inainte de depresurizare, altfel e mult mai greu sa-l desfaci.

Daca lasi masina pe cea mai joasa pozitie si nu este depresurizata instalatia dupa cum zic ei nu prea ai cum sa verifici corect nivelul LDS, asa ca dupa ochi maxim cred ca ar cam trebui sa fie pe la imbinarea rezervorului cum te uiti din lateral; in cel mai rau caz pui pana incepe sa apara LDS la pct b, ar trebui sa fie OK.

p.s.
Iti recomand sa incerci sa depresurizezi intalatia din cand in cand, la mine am sesizat pe cele 2 masini ca suspensia a devenit mai comoda...

titzy
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 02-Oct-2007 08:32
Localitate: Bucuresti

Mesajde titzy » Joi 28-Mai-2009 09:25

Salut

Suspensia in acest moment este foarte comoda(poate prea comoda), doar ca mi s-a rupt acum ceva un furtunas de retur si l-am prins cu un colier ca sa nu mai am probleme, ca de gasit reperul ala nu am reusit sa mi-l spuna nici cei de la ATS nici cei de le Promotor. Am completat la momentul respectiv cam jumatate de bidon si mai am jumatate si nu imi aduc aminte daca a ajuns la nivelul cel mai de jos si vroiam sa verific maine sa vad daca este OK.

PS: De asemenea masina are un delay de 10-15 secunde pana incepe sa se ridice si nu stiu exact in cat timp este normal sa se ridice. Si inca o chestie mi se pare ca motorasul de ridicare face un zgomot ceva mai mare fata de un altul care l-am mai auzit in trecut.

Multumesc mult pt tot,
Numai bine!


Înapoi la “Citroen C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187668
    Total subiecte 18616
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11703
    Cel mai nou membru Vertu