Sistem Buy Back Citroen ?

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Oz
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Vin 16-Dec-2005 16:40
Localitate: Bucuresti

Sistem Buy Back Citroen ?

Mesajde Oz » Joi 19-Ian-2006 11:34

Stiu ca inca nici nu mi-a sosit masina dar chestia cu sistemul de tip "Buy Back" este o intrebare pe care vroiam sa o pun de mai multa vreme incoace.
Pe un alt topic Mugurel spunea ca ar fi in plan (?) ceva de genul asta pentru Romania, fapt care m-a determinat sa incep un topic nou (cred ca ar fi de interes)
Exista in acest moment asa ceva pt Citroen? Daca va exista asa ceva aveti ceva detalii??

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Joi 19-Ian-2006 11:52

Buy Back-ul functioneaza in occident numai la nivel de dealer. Adica nu iti va plati Citroen(ma refer la constructor) vreo masina veche.
Este sistemul prin care dealerul pentru a-si vinde o masina preia masina veche a clientului, o evalueaza la cota pietei si ii propune o suma ( de obicei cu 10% mai putin decat cota de piata). Iar banii pe care trebuie sa ii plateasca acel client ca avans la una noua, ii plateste delerul de fapt.

La noi in Romania functioneaza la fel, cel mai bun exemplu este marca Opel, unde fiecare dealer este si importator direct. Te duci cu o masina care in targ poti cere pe ea 10000 de euro, delerul iti ofera 9000 si acei 9000 reprezinta avansul pentru o alta masina noua.

Eu am facut chestia asta la vreo 5 masini pana acum, acolo unde m-am inteles cu acel client (de obicei au trecut de la Citroen tot la Citroen, si au schimbat o clasa inferioara cu una superioara). Citroen, sau ATS nu m-a ajutat cu nimic. Problema este ca majoritatea altor potentialai clienti nu inteleg de ce sa piarda ei 10%! EEE uite pentru ca este comod si pentru ca delerul aranjeaza masina SH pentru a o putea vinde cu o garantie minima.

Eu sunt convins ca pana nu se va schimba ceva in mentalitatea clientului roman, va functiona mai greu la noi.

Un alt exemplu este Bavaria care accepta la masina SH pretul pietei. De ce? pentru ca marja lor de castig la una noua este de peste 20%, deci are de unde.

In rest va las singuri sa judecati.

Oz
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Vin 16-Dec-2005 16:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oz » Joi 19-Ian-2006 11:58

Este interesant de stiut ca totusi exista variante. Eu inteleg avantajele sistemului de buy back si as fi bucuros sa beneficiez de el pt ca prefer sa conduc o masina noua, sa o schimb, sa incerc si altceva etc. chiar daca aceasta comoditate are un mic pret (si dealerul trebuie sa castige ceva iar o afacere este aceea in care castiga ambele parti).

Mi se pare foarte comod sistemul si voi apela cu incredere la el atunci cand va veni timpul si acolo unde va exista :wink:

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Joi 19-Ian-2006 12:12

@Mugurel: Masinile cumparate de Pro Motor in sistemul buy-back de la clienti ce an defabricatie aveau? (daca informatia este confidentiala e ok sa nu imi raspunzi :) ). Pana la ce an de fabricatie se poate merge pt masinile cumparate?
Fun Citroen

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Joi 19-Ian-2006 12:17

Pe site-ul www.citroen.ro deja au bagat si aceasta rubrica.
Cred ca in viitorul apropiat poate chiar anul acesta sa fac o schimbare de acest gen, la tanculet (aka Citroen Berlingo).
Daca tot veni vorba, cam ce oferta mi-ai face pe el Mugurel??? Citroen Berlingo Multispace 2.0 HDI, din sept 2002, fara facelift, fata de modelul de baza mai are A/C, km 65 000, i-am tras geamuri fumurii (ionizate 90%) la baietii din Pitesti si la geamurile de pe spate si luneta?Ahh am uitat, alarma Ungo pusa de ATS (mare teapa dupa mine) si inchidere centralizata pe fata?

Am putea sa mutam discutia pe PM daca deranjeaza pe cineva.
Multumesc!

P.S. Pana cand o voi da, o sa schimb comenzile la ventilator, nu mai merg pe direct cu el :P

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Joi 19-Ian-2006 13:40

tartorul scrie:@Mugurel: Masinile cumparate de Pro Motor in sistemul buy-back de la clienti ce an defabricatie aveau? (daca informatia este confidentiala e ok sa nu imi raspunzi :) ). Pana la ce an de fabricatie se poate merge pt masinile cumparate?


Am avut 2 Xsara care s-au dat in schimbul la C4, o Xsara care a trecut la un C5, un Saxo care a trecut la C4 si ... un Picasso care trece la Outback.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Joi 19-Ian-2006 14:28

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Este sistemul prin care dealerul pentru a-si vinde o masina preia masina veche a clientului, o evalueaza la cota pietei si ii propune o suma ( de obicei cu 10% mai putin decat cota de piata).


E cam ciudata aproximarea asta dupa "cota pietei". Cine o stabileste? Raportat la ce oras? Pt. ca intr-un oras o masina SH poate valora mai mult, iar in altul mai putin.
Nu ar fi mai simplu sa se faca la nivel de importatori niste marje de preturi in functie de vechime, nr. de km, stare tehnica...etc.?
Cam cum au si cei de la CASCO? Desi, si la ei sunt diferente destul de mari intre o companie fata de alta.
E de discutat pe subiectul asta.
:twisted:

Oz
simpatizant
Mesaje: 64
Membru din: Vin 16-Dec-2005 16:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oz » Joi 19-Ian-2006 14:32

adytzu scrie:
MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:Este sistemul prin care dealerul pentru a-si vinde o masina preia masina veche a clientului, o evalueaza la cota pietei si ii propune o suma ( de obicei cu 10% mai putin decat cota de piata).


E cam ciudata aproximarea asta dupa "cota pietei". Cine o stabileste? Raportat la ce oras? Pt. ca intr-un oras o masina SH poate valora mai mult, iar in altul mai putin.
Nu ar fi mai simplu sa se faca la nivel de importatori niste marje de preturi in functie de vechime, nr. de km, stare tehnica...etc.?
Cam cum au si cei de la CASCO? Desi, si la ei sunt diferente destul de mari intre o companie fata de alta.
E de discutat pe subiectul asta.
:twisted:


Da e de discutat, asta ma gandeam si eu acuma, dar totusi e admirabil ca cineva incearca chestia asta si la noi (sau si cu Citroen).
Sper sa nu fie diferentele pre mari... Eu am luat din Germania la pret de buy back de la cineva care lucra la dealer (nu citroen) masini foarte foarte bine intretinute si reconditionate exceptional (nu lovite).

maximus
pasionat
Mesaje: 151
Membru din: Mar 06-Sep-2005 14:21
Localitate: bucuresti

Mesajde maximus » Dum 05-Feb-2006 15:35

face-ti buy-back si la leasing?(PROMOTOR)
VA ROG SA RASPUNDE-TI PT CA AS VREA UN C4 IN LOC DE C3 MERCI
CITROEN C3 1.1i (vandut).
HYUNDAI ACCENT 1.5 CRDI 110CP.
OPEL COMBO 1.7 DTI 75 CP.

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Dum 05-Feb-2006 23:36

off topic
@administratori
nu s-ar putea "implementa" un indreptar ortografic ?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 07-Feb-2006 16:00

buna intrebare :twisted:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Mie 08-Feb-2006 11:36

off topic
nu cred ca ar fi important un indreptar.
mai importanta este ideea postata. =D>
hai sa iertam eventualele greseli :)

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Mie 08-Feb-2006 15:12

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie: Este sistemul prin care dealerul pentru a-si vinde o masina preia masina veche a clientului, o evalueaza la cota pietei si ii propune o suma ( de obicei cu 10% mai putin decat cota de piata).


asta e vraja. sunt curios daca mie imi da cineva 1500 euro pe masina mea. in conditiile in care pot sa o vand cu pana la 2000 euro.
am sunat si eu la aaaauto (care este o firma specializata in astfel de tranzactii) si mi-au spus ca imi ofera 500 euro pe ea.
bataie de joc! ei mai investesc 1-2 sute de euro sa o faca sa arate bine si apoi o vand cu 2000 euro, pretul pietei!
citroen - o pasiune permanenta

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mie 08-Feb-2006 16:58

Imi pare rau sa va dezamagesc, dar chiar astazi am incheiat un CTRCT de buy back.
Eu nu vreau sa-l aplic decat la masinile la care le cunosc istoricul si sa fie de max 3 ani.
Maximus: pt buy-back la c3 raspunsul este DA. Dar sunt convins ca nu o sa-ti convina.

maximus
pasionat
Mesaje: 151
Membru din: Mar 06-Sep-2005 14:21
Localitate: bucuresti

Mesajde maximus » Sâm 11-Feb-2006 00:21

HAI SA VEDEM CE NU O SA-MI CONVINA PT CA VREAU NEAPARAT UN C4 , NU MA UIT LA BANI.
UN NR DE TEL PE PM TE ROG


eventual si un c4 second-hand dar sa fie benzina (nu sufar diesel-ul)
CITROEN C3 1.1i (vandut).

HYUNDAI ACCENT 1.5 CRDI 110CP.

OPEL COMBO 1.7 DTI 75 CP.


Înapoi la “Pro Motor - Rm. Valcea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern