Service

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Service

Mesajde paga » Mie 23-Noi-2005 09:10

Buna ziua.
Pentru ca posesorii de masini mai vechi (unii de voie, altii de nevoie) au fost uneori blamati pentru ca incearca sa-si repare singuri masinile si nu merg in service-uri as dori sa pun intrebarea urmatoare: in service-ul Pro Motor se pot face reparatii de mecanica si la sistemul hidraulic pentru modelele Citroen din anii '80-'90 ( BX, CX, etc.)?

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mie 23-Noi-2005 13:42

La noi se pot repara astfel de masini.
In mod curent avem clientii nostri de multi ani din mai multe zone care nu vor sa renunte la service-ul nostru desi costurile sunt mult mai mari decat la un service care nu este al unui concesionar.

Avem clienti de BX, Xantia, Xm.
Recunosc faptul ca la CX nu prea s-a lucrat intrucat noi nu avem decat 2 masini in oras, iar acestia prefera sa si le faca singuri.

Eu sfatuiam colegii de pe forum sa mearga la un service, nu neaparat la noi, sau la ATS. De exemplu service-ul de la LUDUS este foarte bun pentru asa ceva si acesta are si foarte multe piese din dezmembrari. Sa nu ma intrebati de costuri pentru ca chiar nu stiu.

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mie 23-Noi-2005 17:08

Multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 25-Noi-2005 18:10

Daca ar veni unul cu CX-ul la voi in service sa-si schimbe o-ringurile si teflon-ringurile cilindrilor spate il puteti ajuta?De fapt ma intereseaza daca puteti aduce chestii ca cele de sus marunte si care se gasesc destul de greu.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Vin 25-Noi-2005 22:40

In principiu se pot aduce orice repere pentru Citroen. Chiar si pentru Traction AVANT.
Doar ca sunt mai scumpe cele aduse prin reteaua Citroen decat cele furnizate de alti distribuitori din Franta.

Putem discuta duminica aspectul acesta?

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Sâm 26-Noi-2005 08:51

Da.Merci.

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Lun 09-Ian-2006 12:41

Situatie - poveste.
Eram in deplasare la Rm Valcea, deh indatorir de nasit. Din senin ma trezesc ca nu imi mai functioneaza ventilatorul, nici macar nu imi fac probleme, ca ii dau tel lui Mugurel si sunt convins ca el ma va ajuta. OOOPS nu aveam telefonul lui Mugurel la mine, dar salvarea mea a fost ca finul meu avea o cunostinta care este prieten (cred) cu fratele lui Mugurel si am luat nr de tel al acestuia.
Sambata (sf Ion) la ora 08:30 era in fata showroomului si serviceului Pro Motor, desigur ca batea vantul pe acolo cu o idee de ninsoare. Pun mana pe tel si il sun pe fratele lui Mugurel, desigur ca l-am trezit din somn. Explic cum am reusit sa ajung acolo si cam ce are masina si vine raspunsul foarte politicos si foarte normal,de altfel: "Nu am nici un mecanic acolo, si nu cred ca baiartul de la piese de schimb te poate ajuta!" Ma urc in masina si ma car din fata portii. Mentionez ca programul la service sambata era de la 8:30 sau 9:00 (nu mai stiu exact) pana la ce ora nu mai stiu, dar nu mai conteaza.

Partea frumoasa este ca inainte de a ajunge la service Pro Motor cu 500m incepuse sa-mi functioneze ventilatorul, dar cand am ajuns in fata s-a suparat din nou. Plec frumos si duminica dimineata am desfacut eu bordul si l-am montat pe direct, la viteza exorbitanta, dar trb sa-mi meraga dezaburirea si incalzirea in masina ca altfel picam cu drumul care l-am avut de facut.

Problema era la Berlingo!

Va multumesc pentru atentie!

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 09-Ian-2006 12:53

Am avut inchis pana in data de 09.01.2005.

Dar cred ca daca ai fi intrat, paznicul te-ar fi indrumat catre magazin unde era sigur cineva care facea inventar la piese.
Service-ul nu a lucrat de loc sambata 07.01.2006.

imi pare rau ca nu ai putut fi servit.
Oricum am avut o saptamana foarte grea pentru ca am stat pana la 12 noaptea la firma. Implementam un soft inune si a trebuit sa modificam toata forma gestiunii.

In alta ordine de idei, cred ca problema era de la modulul ventilatorului, pe care oricum nu il aveam pe stoc. Ceea ce am fi putut face ar fi fost sa il punem pe turatie maxima, adica ce ai facut si tu.

Avatar utilizator
prafuit
pasionat
Mesaje: 764
Membru din: Lun 04-Iul-2005 15:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde prafuit » Lun 09-Ian-2006 14:54

Multumesc!!!
O sa am nevoie de nr tau de tel sa il bag in memorie sa nu il mai deranjez pe Bogdan ;)

Am invatat sa demontez si bordul, si acum cand o sa fac rost de piesa cred ca o sa il montez singur!!!!

Cam nasol cu softurile astea :P


Înapoi la “Pro Motor - Rm. Valcea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern