Conditii generale de vanzare

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

quentin
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:02
Localitate: Bucuresti

Conditii generale de vanzare

Mesajde quentin » Sâm 17-Feb-2007 16:37

Salutare !

Am si eu cateva nelamuriri privind "Conditiile Generale de Vanzare" pentru autoturismele Citroen.

Iata cateva puncte :

4. Livrarea
4.1 Livrarea se va face catre Cumparator numai dupa intrarea in contul Vanzatorului a pretului integral al autovehiculului.
Livrarea se va face la sediul Vanzatorului indicat in Contract prin simpla avizare de punere la dispozitie a Autovehiculului.
......................................................................
4.4 Receptia
In Fisa de livrare se vor inscrie remarci cu privire la orice lipsuri, defectiuni, daune partiale sau totale sau orice alte obiectii la starea autovehiculului si care sunt constatate de parti la data care are loc predarea-primirea efectiva a autovehiculului, precum si modalitatea in care acestea vor fi rezolvate de catre parti.


Ce nu mi se pare normal este sa platesc integral un produs pe care nici nu l-am vazut inca. Eu pot descoperi in momentul receptiei diverse mici probleme neconforme cu asa zisa comanda.
In acest caz, din cate am inteles, masina intra in service si chetuielile sunt suportate de catre distribuitor. Nici asta nu ma incalzeste cu nimic pentru ca banii mei sunt la ei in cont, bani pe care ei iau dobanda, si eu trebuie sa astept dupa service sa imi reparea masina. Masina noua !
Cum am experienta cu service-urile din Romania...asta inseamna: programare, saptamani de asteptare, spagi si ff multi nervi.

Normal ar fi fost ca eu sa am posibilitatea de a plati un avans pentru livrare, si in momentul receptiei sa se faca factura cu diferenta de suma.

In concluzie, ATS accepta si plata prin avans sau numai suma integrala ?

Avatar utilizator
P S L
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 12-Dec-2006 19:40
Localitate: Bucuresti

Mesajde P S L » Sâm 17-Feb-2007 21:09

salut. intr-o situatie similara sunt si eu. si anume: iau masina cu plata integrala. masina e in vama si abia dupa ce am achitat-o total se va face comanda de livrare spre bucuresti. de ce nu se poate livra imediat dupa ce ai achitat un minim de 10, 20, 30%??? iar in cazul razgandirii sa ti se opreasca o suma care sa acopere deranjul lor?? in mod normal produsul pe care il platesti se considera ca e OK, de aceea nu il poti vedea inainte. pana una alta astea sunt conditiile si trebuie sa le acceptam.
RESPECT

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Dum 18-Feb-2007 10:43

Maºina nu iese din vamã pânã când nu sunt plãtite toate taxele cãtre stat (TVA, accize etc). Se pare cã e doar o condiÞie birocraticã la mijloc, nimic special.

quentin
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mie 14-Feb-2007 14:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde quentin » Lun 19-Feb-2007 10:32

Conditie birocratica sau nu dar altii au stiut sa treaca peste ea ... vezi Renault.


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern