Sunteti multumiti de Service-ul ATS?

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Mesajde sorin69 » Vin 23-Mar-2007 20:00

Astazi am ajuns si eu prima data la service si pot sa spun ca am fost multumit, am facut prima revizie si masina este in regula , nu a trebuit decat lichidul de parbriz sa-l cumpar au fost foarte amabili si expeditivi avand in vedere ca , trebuia umblat si la calculatorul abs, masina facea parte din lotul care se pare ca, aveau unele probleme la calculatorul abs, eu unul nu am avut nici o problema cu abs. Am uitat sa spun ca, am fost la noul service CITROEN de la BANEASA vis-a-vis de institutul meteo. :D
YOU"LL NEVER WALK ALONE

zez3
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Lun 13-Aug-2007 16:55
Localitate: CH

tara nimanui sau a maimutelor

Mesajde zez3 » Joi 22-Noi-2007 21:38

Salutare,

Catre, orice care vrea sa isi cumpere masina de la citroen si vrea sa aiba de-aface cu ATS baneasa si restul.

Sunt Florin Sfetea si am cumparat in leasing prin firma VBLEASING bucuresti, o masina Citroen C3 1.4 Hdi. Chiar de la inceput mi s-a parut ca trage un pic dreapta dar am zis ca mi se pare datorita faptului ca batea vantul mai tare. Mentionez ca eram la drum lung dinspre bucuresti spre buzau.ok sa zicem ca era asta desi am simtit eu ceva rau.
Apoi conducand de mai multe ori brasov-bucuresti, am constat ca intradevar trage dreapta si trage destul de mult(suparator), mai mult la viteza mare cat si la viteza mica, mai putin ce-i drept. La prima revizie am fost dar nu am descris problema gandindu-ma ca acest lucru va fi cu siguranta verificat de cei din service.
Evident ca nu sa uitat nimeni la nimic. Si apoi m-am sesizat sa le spun, au bombanit ceva de drum inclinat.

Ok, aici incepe distractia.
fac prima programare oficiala pentru problema.
merg acolo stau vreo 50 de min si astept sa ma bage careva in seama desi aveam facuta programarea la o ora fixa.
in fine se constata ca masina trage dreapta si o las in service, plec linistit ca o sa o rezolve, urmand sa ma sune la telefon sa vin sa o iau.
Ma suna respectivul ma prezint acolo iar intarzieri dar in final reusesc sa o iau, evident dupa ce am platit echilibrare de roti 60 roni pentru niste plumb, care nu intra in garantie. Accept, plec linistit si cand dau pe drum mai drept hai sa vad daca nu mai trage. Mai, mai sa imi pice fata de nervi. Ma intorc inapoi turat si il iau pe domnul de la receptie cu mine sa ii arat. Foarte senin imi zice ca da probabil ceva nu e in regula. ok, o mai las, doar, doar poate se repara.
A doua zi ma suna si zice ca e ok, e reparata, sa vin sa o iau. Pe drum inspre ei ma suna iar si zice ca cica nu e reparata, ca e o problema mai grava la directie. Si ma intreaba pe mine ce sa mai faca cu ea. Eu foarte contrariat, cum ce sa faceti cu ea ? pai reparati-o !
Asta raspuns mi-a "placut" : stiti ca lipseste baiatul de la geometrie, deci daca o lasati la noi abia saptamana viitoare vine din concediu.
Bun, fain raspuns. Ma duc acolo si o iau, totusi urmand sa merg a doua zi. Mai citisem eu pe net ceva de furturi sau schimburi de piese si nu m-am riscat sa o las. Evident dupa ce am discutat mai serios cu seful de service Cristi S. Baiat bun, a incercat sa ma consoleze dar si el ma intreba pe mine ce sa faca cu ea.
A 2-a zi si a 3-a vizita la ei evident tot nu sa rezolvat. Nu facusera nimic,
am luat-o si pe asta cum s-ar zice mumu. Am plecat de acolo.
intre timp am mai discutat cu prieteni colegi toti erau lamuriti cu ATS.
Azi dimineata am fost la ei iar evident tot cu programare. La 9 fara ceva reusesc sa o las la ei si sa le descriu problema, iar.
Revin dupa 2-3 ore si inca mai lucrau la ea mecanicii, in final termina vine seful de service cu un mecanic(baitul care lipsise saptama trecuta). Ma duc cu el la un test-drive si ghici ce tot mai trage dreapta dar mai putin. Imi zice cum ca au facut tot ce au putut si ca nu stie ce sa mai faca decat sa ii masoare sasiul. O conduc eu si ii arat uite daca ii tin volanul drept si ii dau gaz in 100-150 de m pana la 70/h sunt pe banda cealalta. Zice ca asa e dar ca el la geometrie o sa zica ca e ok. Apoi il iau si pe sefu si ii arat uite nene, asa si asa. Intradevar nu mai trage asa tare dar ca tot trage. Apoi merg cu altu' de la citroen romania. Asta cica pai cum domle' sa dai drumu la volan si sa mearga masina drepata ca nu e legal. Bai nene cand l-am auzit... imi venea sa ii zic ceva de mama dar m-am abtinut. Ok ce-i de facut? Masina noua trage dreapta dar nu o rezolva nimeni.
Maine m-a invitat la un test pe alta masina, nu stiu daca sa mai duc sau nu.
Printre altele am mai aflat de la expertul lui peste ca asa sunt masinile citroen mai sensibile la directie. Evident ca asta nu era raspunsul pe care il asteptam. Am luat masina si am plecat. Si apropos colegul din postul de mai sus zanganel, care avea aceeasi problema tot cu dreapta. Inca nu a rezolvat-o. L-am sunat din curiozitate, sa vad ce-au facut altii. A renuntat din pacate dupa ce a trimis scrisoare la Citroen franta. Desi zice ca a rezolvat-o intr-un post mai incolo(si-a luat BMW, sa ii traiasca).
Dar dupa cum mi-a transmis si seful de service pe care l-am mai stresat apoi cica o sa faca si el o scrisoare catre producatorul citroen. La care eu il intreb, deci recunosteti ca este o problema cu masina? Oficial nu.
Bun raspuns.
M-am scarbit total de romania asta imi bag ceva si ma mut in alta tara poate acolo am mai mult succes. Alte solutii mai caut maine.
22 noiembrie. 2007

zez3
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Lun 13-Aug-2007 16:55
Localitate: CH

ATS loveste din nou, mai bine sau mai rau

Mesajde zez3 » Vin 25-Ian-2008 20:57

Salutare,
luni 21.01.2008 am trecut iar pe la ATS, nevoit fiind de o programare facuta in noiembrie 2007 pentru o reparatie pe casco (grila inferioara si superioara fata, bara fata; daune constate de inspectorul casco).
Evident, personalul de acolo tot cu sictir(lehamite, scarba) primeste clientii, perioada de asteptare e destul de mare (30 min/client, ca de obicei), ma rog trecem peste toate astea si las masina acolo evident intainte instiitandu-l pe dl. angajat Turturica care o preia ca am facut poze motorului si obiectelor din portbagaj (trusa de prim ajutor, stingator si restul). Si chiar am facut poze, nu glumesc! (baterie, injectoare, bujii, filtre, cam tot ce se poate)
Atentie la ce semnati, exista o bifa pe comanda de lucru in care puteti sa vedeti piesele inlocuite care de obicei o completeaza foarte subit cu NU.
Plec foarte ganditor spre casa si sper ca de data asta sa iasa bine.
Sun miercuri direct la caroserie(vreo 45 de min. in continuu) nimik, apoi sun la domnisoara de la 00, domnul Turturica este prin zona? e plecat cu un client. Ok, revin.(din ora in ora, ca sa aflu ca nu e disponibil, ii las mesaj...poate, poate)
Pe la ora 17 cand mai era un pic si se termina programul ii cer domnisoarei sa imi dea un sef sau pe altcineva care este disponibil si in masura sa imi transmita informatiile necesare. Imediat apare domnul Turturica la telefon foarte spasit.
Si intreb, e gata ? (evident dupa ce ma prezint si eu si nr. masinii). Urmeaza reactia, aaaa..... pai sa cautam....aha....asteptam confirmarea de la asigurator.
Ok, cand ati trimis mail ? (ora, data, etc)
Aaaa.....pai ma scuzati.....am gresit....v-am transmis o informatie eronata. de fapt masina are o componeneta in plus defecta (aparatoare de noroi) care nu a fost inclusa de catre agentul constatator casco. Si trebuie trimise poze. Pai trimiteti !
Intre timp sun si la agentul constatator sa verific daca au trimis pozele.
Ok, sun si joi(evident iar dureaza vreo 30 de min pana sa raspunda cineva) In, sfarsit raspunde, si vestea este foarte incurajatoare, masina e la vopsitorie, dar nu sunt gaze, s-au oprit si mai dureza ceva ca piesele calde din cuptor nu se pot vopsi :(
Bine dom'le daca nu sunt gaze, nu sunt, doar nu puteam sa le zic sa manance niste fasole. Desi abia mai spre seara imi dau seama ce tzeapa mi-am luat ca eu n-am nimik de metal de vopsit, totul e de plastic(fibra sau cauciuc).
Vineri, sun la agentul constatator si rezolv sa trimita acordul de plata pentru componeneta in plus.
Apoi la ats si le transmit ca acordul e gata, sa se apuce de treaba si il intreb pe domnul cum sta cu gazele. La care raspunsul este pai sa stiti ca pe masina sa montat deja componenta dar asteptam doar acordul.
Ok, super fericit. (si nu a durat decat 1 saptamana si nici nu mai stiu cate telefoane)
Primesc si telefonul care ma cheama sa ma duc sa ridic masina.
Ajung pe la sfarsit de program si semnez hartiile. Ma uit la motor, stopuri becuri, faruri, in fata in spate totul pare ok, si spre mirarea mea am si tot in portbagaj.
Deci se poate, daca te tii de capul lor cu n telefoane, si cu amenintari si poze pe la motor, se rezolva intr-un final de doar 1 saptamana.
S-auzim de bine si sper sa nu imi fi schimbat altceva ce n-am descoperit inca. :roll: :?: :?:

zez3
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Lun 13-Aug-2007 16:55
Localitate: CH

plata

Mesajde zez3 » Vin 25-Ian-2008 21:02

Si by the way, totul la costat pe asiguratorul meu casco doar suma de 1446 roni. Manopera de 436 si piese de 778. Asa ca noroc cu ei.


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv