Intrebari pt. ATS

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Intrebari pt. ATS

Mesajde White Wizard » Dum 04-Dec-2005 13:21

Sunt tare curios daca cei de la ATS se uita pe acest forum si daca se tin de cuvant , asa cum au "promis", sa raspunda! Am deschis acest subiect in sperantza unor raspunsuri concrete de la ATS!

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Dum 04-Dec-2005 13:26

Incep yo:

As vrea sa stiu un raspuns concret si de asemenea politica reprezentantului Citroen in Romania, ATS, de a nu comercializeaza unele modele (... mai bine zis , motorizari)? Si ma refer la modelul C2 VTR 1.6 16v 110cp ... ca sa nu mai zic de C2 VTS 1.6 16v 125cp!

Acesta intrebare a mai fost pusa intr-un alt subiect, dar nu am primit raspuns!


Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 05-Dec-2005 10:38

Pina o sa raspunda ATS-ul, o sa-ti raspund eu: nu aduc modelele specificate de tine din aceleasi motive pentru care nu aduc nici C4, 2l, 140Cp. Strica vinzarea altor modele!
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
AlexC
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 18-Apr-2004 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexC » Mie 14-Dec-2005 18:30

Decat sa fii insistat cu c4 VTS care in opinia mea la performante masina se prezinta foarte slab(C2 vts cu ai sai 55 de cai in minus fata c4 VTS la acceleratii il face fara probleme)

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 14-Dec-2005 18:44

Care acceleratii? 0-100, sau reprize de acceleratie gen 80-120, 100-200, 160-220(din pacate C2 se opreste la 203km/h).
Ai mers cu vreun C2 normal, C2 VTS, C4 VTS, si cand zic mers, ma refer la condus nu la stat in dreapta?
C2 VTS e o racheta de masina, dar sa zici ca C4 VTS este slab comparand cu o astfel de masina, e al naibii de fortat. Metgi mai intai cu un C4 VTS, sa vezi ce reprize de acceleratie are si dupa mai scrii si pe aici ;)

Apropos ai luat carnetul? :lol:

Avatar utilizator
AlexC
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 18-Apr-2004 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexC » Mie 14-Dec-2005 19:08

Domnul meu uitandu-ma in datele tehnice ce vad?:
C2 Vts 0-100 in 7,9
la C4 Vts: in 8,5

Pana si Stilo Abarth care e si mai greu si are si cutie secventiala se misca mai repede....
PS:Sunt pilot de karting,chiar daca nu am carnet am condus masini,inclusiv pe a mea :)
edit:Eu iti zic din ce am citit prin presa,umbla vb ca motorul acela nici nu are 180 de cp(este acelashi motor care este folosit si pe 206 RC)and...pe dyno masina a ieshit ca are 144 de cp :lol:
edit2:Acum am citit la topicul cu c4 vts din aria c4...si acolo se spune cam acelasi lucru care l-am spus si eu aici

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Joi 15-Dec-2005 08:53

Din pacate sau din fericire, cum vreti sa-i spuneti, sunt singurul posesor de C2 VTS si C4 VTS din tara. Deci cred k sunt singurul care ma pot exprima obiectiv.
C2 VTS are de la 0 la 100km/h 9,1s; C4 VTS are 8,2 s. Aceste date sunt furnizate si de constructor si de revista Echapament (una din putinele reviste obiective din Europa in materie de masini sportive). Performantele pure se masoara (asa cum se vede si la Motors TV)cu aparatura de care stiu ca nu dispune nici-o revista din Romania. Singurele teste din Romania cu aceste masini sunt facute cu masinile mele pe strada. Va pot spune ca in afara de niste plimbari mai profesioniste pe strada sunt realizate in conditii de trafic normal, deci orice parere este subiectiva.
De asemenea plimbarea cu C4 VTS la intalnirea forumistilor s-a facut in conditii de trafic.
Performantele unei masini se masoara cu un cronometru in mana nu din impresiile fiecaruia.Pe circuitul de langa ALBI din Franta, C4 VTS a scos 1 min 55 sec. C2 vts tot acolo si condus de acelasi pilot a realizat 2 min13". Inca un exemplu care imi vine in minte acum ar fi Audi S3 cu 1 min 54". Va las sa judecati singuri performantele masinilor de care vorbiti. Dupa masurarea rezultatelor se dau note, si credeti-ma ca sunt foarte ai dracu aia: C4 nota7, C2 nota 9, S3 nota 6, Saxo VTS nota 10, Jaguar 2,7 nota 4, Mercedes CLK nota 5, Impreza STi nota 10, Laancer EVO9 nota 10. Adica se dau note in functie de cai putere/timp realizat/stabilitate forta g calculata(apropos am vazut intr-un topic stiati ca Saxo VTS aavut 1,05g ?), nu se dau note in functie dotari, pret, sau greierasi. Orice alte pareri pe care le spuneti aici mi se par puerile, inclusiv cele pe care le pot avansa eu!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 15-Dec-2005 09:21

Dincolo de pareri subiective (si mie mi s-a parut ca C4-ul lui Mugurel nu are 180CP, dar la cita electronica are masina aia pe ea, e imposibil sa o bruschezi), C4-ul lui Mugurel e o masina speciala, nu atit prin caii putere cit prin dotari. Oricum la stilul meu batrinesc, puterea motorului e mai mult decit suficienta si sistemele de siguranta ale masinii sint de top.
Invidiosilor :P
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
AlexC
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 18-Apr-2004 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexC » Joi 15-Dec-2005 09:26

Sper ca nu ma-ti inteles gresit,C4 VTS imi place enorm cum arata e o masina foarte reusita ca design(exterior/interior) insa imi pare rau ca Citroen nu s-a dus mai departe cu acest motor,undeva sa poata da direct in competitori(golf 5 GTI,Ford focus ST/RS,din pacate la capitolul performante este departe de acestia,numai are rost sa zic de noua Astra OPC cu 240 de cp,chit ca este o putere destul de mare pentru o masina fwd)si este pacat tinand cont de faptul ca Citroen in ultimi ani a dominat WRC.

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Mesajde White Wizard » Joi 15-Dec-2005 15:13

Nu vreau sa va certati pe tema C2vts vs. C4vts aici! Eu am deschis acest subiect cu scopul de a pune intrebari celor de la ATS si ei sa ne raspunda! Se pare ca nu prea se tin de cuvant , ca nu am vazut in doua saptamani de cand este aceasta intrebare pusa, nici un raspuns din partea lor! Eu ce sa inteleg acuma? Ori ca nu se uita pe acest forum! Ori , poate, ca este o intrebare fffoarte grea si ar trebui sa se documenteze!

"nicum", iti multumesc ca ai incercat sa-mi raspunzi la intrebarea pusa de mine , dar , sincer , as vrea un raspuns concret din partea ATS-ului!

"Din pacate sau din fericire, cum vreti sa-i spuneti, sunt singurul posesor de C2 VTS si C4 VTS din tara." ..."din pacate" :) si nu vreau sa va suparati pe mine. Ar mai fi fost cel putin un doritor de C2vts, dar cu bunavointza celor de la ATS nu s-a putut concretiza acest lucru :!:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 15-Dec-2005 15:57

Nu cred ca o sa-ti raspunda, pentru ca ar insemna sa spuna explicit care e politica de marketing.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Joi 15-Dec-2005 17:18

Ar putea macar sa dea un semn de viata,ceva,macar sa se vada daca ii intereseaza ce se posteaza aici. D-lor de la ATS, chiar ati promis ca veti raspunde??? :wink:

Avatar utilizator
AlexC
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 18-Apr-2004 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexC » Joi 15-Dec-2005 17:25

Eu am vorbit cu ei(cand am facut drive cu c5),si i-am intrebat c2 vts importati?,raspunsul:Din pacate nu pentru ca daca l-ar aduce la noi in tara,nu s-ar vinde,si atunci cand ei dau comanda de un model sa il importe in Romania,trebuie sa asigure un anumit numar de masini vandute(or something like that)

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Joi 15-Dec-2005 18:28

Din pacate sau din fericire, cum vreti sa-i spuneti, sunt singurul posesor de C2 VTS si C4 VTS din tara. Deci cred k sunt singurul care ma pot exprima obiectiv.


Mugurel sa nu inteleaga lumea ca numai tu ai C4 VTS...tocmai am vazut vreo 2 in Buc si nu erai tu la volan .
:D

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Intrebare

Mesajde florin_budea » Joi 15-Dec-2005 20:08

De unde as putea procura o conducta hidraulica fata dreapta pt. Citron Xantia 1,8 i 1994? :?:


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern