Clasamente 2005

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Clasamente 2005

Mesajde daria_na » Dum 27-Noi-2005 21:21

Revista AUTOSHOW, a publicat recent un clasament al automobilelor vândute În Romania.
Cred că este cel mai aiurit clasament pe care l-am citit.
În clasamentul general pe primul loc l-au cocoţat pe Ford Focus , ĂŽnaintea MERCEDES S- KLASE, AUDI A6, iar pe locul 4 a fost strecurat din nou MITSUBISHI COLT. Renault MEGANE este pe locul 5, CITROEN C3 pe locul 8 iar CITROEN C4 pe locul 17. OPEL ASTRA este undeva după C4, iar pe VW 5 undeva pe la coadă.
Ce părere aveţi, sunt reale aceste clasamente publicate la sfârşitul anului de diferite reviste, mai mult sau mai puţin citite ?

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Lun 28-Noi-2005 09:42

Sunt reale. :)
Ford a dat cateva tunuri mari anu asta pentru ca a dotat cateva flote imense. Doar nu credeai ca au scos numerele astea vanzand la oamenii de rand. :roll:

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Lun 28-Noi-2005 09:43

n-ai precizat la ce se refera clasamentul... :idea:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 28-Noi-2005 10:15

Si masinile respective erau clasate in functie de ce?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Lun 28-Noi-2005 19:44

nicum scrie:Si masinile respective erau clasate in functie de ce?



Am citit si eu articolul si pot sa spun ca este un clasament mai mult decat dubios. :evil: In primul rand nu se specifica ce motorizare au ales, desi diferenta cea mai mare de punctaj a fost data de consum:Focus 13p.,megane 8p.,C4 8p. La echiparea standard,diferenta a fost de doar un punct in favoarea C4 :lol: Ma distreaza pt.ca,( cel putin la data la care am studiat piata), la acelasi nivel de echipare,trebuia sa mai pui vreo 2500EU pt.Focus. Ca sa nu mai vorbim de tamburii spate... :lol:

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Clasamente 2005

Mesajde daria_na » Lun 28-Noi-2005 20:49

Clasamentul se intitulează TOP 50.
S-au făcut următăarele clasamente:
General
Segmentul mini
Segmentul mic
Segmentul compact
Segmentul mediu
Segmentul mare
Segmentul lux
Segmentul cabrio
Segmentul coupe
Segmentul tot teren
Segmentul break
Segmentul monovolume

Punctajele au fost stabilite ĂŽn funcţie de următoarele criterii:
Preţ : Imagine: Consum: Performanţe: Aspecte practice: Siguranţă: Echipare standard.

În clasamentul general C3 a obţinut 74,9puncte, C4 73,8, Ford Focus 76,38, Renault Megane 75,75, Opel Vectra 73,5. VW Colf 5 nu este menţionat.

La segmentul Compact pe primul loc este Ford Focus cu 76,38,urmat de Renault Megane cu 75,75 şi C4 cu 73,88.
C4 a fost depunctat la imagine, consum, aspecte practice ( care nu ştiu ce reprezintă), probabil găselniţa revistei pentru al depuncta.

Avatar utilizator
White Wizard
pasionat
Mesaje: 246
Membru din: Mar 15-Noi-2005 19:38
Localitate: Bucuresti

Re: Clasamente 2005

Mesajde White Wizard » Sâm 03-Dec-2005 17:40

daria_na scrie:La segmentul Compact pe primul loc este Ford Focus cu 76,38,urmat de Renault Megane cu 75,75 şi C4 cu 73,88.
C4 a fost depunctat la imagine, consum, aspecte practice ( care nu ştiu ce reprezintă), probabil găselniţa revistei pentru al depuncta.


"Imagine, consum, aspecte practice" :?: :?: :?: Poate cei de la revista de "renume" ( ...nici nu-mi vine sa scriu numele revistei ca este cea mai PROASTA revista auto din Romania) ar putea sa explice mai pe detaliu de ce sta prost C4 la "imagine, consum si aspecte practice" in comparatie cu un fake si un "fier de calcat" :!:

De curiozitate! Ati intrat intr-un Ford Focus sa vadeti ce materiale de o foarte mare "calitate" are in interior??? ...mai bine ca nu ati facut lucru asta!

Cine da banu, intra in top, pe baza asta se fac clasamentele in Romania!


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187665
    Total subiecte 18614
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel