Intrebari pt. ATS

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

sile_98
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Mar 22-Mar-2005 11:59
Localitate: Brasov

Mesajde sile_98 » Vin 27-Ian-2006 16:49

Faceti-va CASCO la anumiti brokeri de asigurari. In caz de probleme care se rezolva pe CASCO primiti masina de la ei pe toata perioada indisponibilitatii.

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Vin 27-Ian-2006 17:07

Arise, nu e chiar singurul caz. am mai auzit si eu de altele. :) chiar la mine in familie. e adevarat, era vorba tot de FORD si evident de alt importator&dealer. ca daca era vorba de ats...
asta e (ceea ce nu intelegea Marian) de fapt normalitatea! :)
Normalitatea ar fi ca tu "matrixu" sa nu spui "super tare" ci sa ti se para un lucru obisnuit. si sa ti se para normal sa il ceri celui de la care ai contractat masina. si sa ti se para normal ca daca te duci in service cu masina si ei nu-i dau de cap sau o piesa intarzie nepermis de mult sa primesti compensatii!
Momentan noi suntem la faza in care ne miram.
Si in care unii ma atentioneaza ca ma arunc prea "tare" in afirmatii cand vorbesc "de bine" :) ats-ul.
Dar noi suntem clienti! Noi platim! (e cineva care primeste totul gratis de la ats? :) ) Si atunci de ce sa ni se para extrordinara normalitatea?

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 27-Ian-2006 17:37

Hai sa iti zic si de ce mi se pare super tare ce i s-a intamplat.
1. Nu era vorba de service!!!! Termenul de livrare nu a fost respectat.
2. Cand faci contractul pt o masina Citroen cu orice dealer din tara asta,acolo undeva scris fff mic, scrie ceva de genul, ca termenul de livrare poate sa se prelungeasca cu pana la 60 de zile. Toata lumea e acoperita integral, ii cam doare in pix!! E normal(sau "normalitate" cum iti place tie sa zici) sa iti intarzie masina 59 de zile??? Atata timp cat in acte e stipulat asta e mai mult decat normal! Ca nu e omenesc si nici etic e altceva.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 27-Ian-2006 19:47

asta e (ceea ce nu intelegea Marian) de fapt normalitatea!

Eu am intrebat "ce intelegi tu prin normalitate?".Daca asta intelegi, atunci mergi si cumpara un Ford.... :wink:

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Sâm 28-Ian-2006 12:54

Foarte civilizat s-au purtat cei de la Ford. Asta e "normalitate", dar din pacate nu peste tot in Romania.
Eu am asteptat 4 luni la Citroen, desi mi s-a spus ca vine masina mai repede, apoi ca e facuta, ca e pe drum desi de fapt nu era produsa decit peste o luna, etc. Cel care suna la dealer tot timpul eram eu, nu ei.
Asta e "normalitate romana", din pacate.

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Sâm 28-Ian-2006 15:34

MARIAN scrie:
asta e (ceea ce nu intelegea Marian) de fapt normalitatea!

Eu am intrebat "ce intelegi tu prin normalitate?".Daca asta intelegi, atunci mergi si cumpara un Ford.... :wink:


Nu pot sa comentez...

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Sâm 28-Ian-2006 15:48

george scrie:Foarte civilizat s-au purtat cei de la Ford. Asta e "normalitate", dar din pacate nu peste tot in Romania.
Eu am asteptat 4 luni la Citroen, desi mi s-a spus ca vine masina mai repede, apoi ca e facuta, ca e pe drum desi de fapt nu era produsa decit peste o luna, etc. Cel care suna la dealer tot timpul eram eu, nu ei.
Asta e "normalitate romana", din pacate.


"normalitatea"=civilizatie, bun simt, respect fata de client.
orice se poate intampla pe "traseul" unei comenzi pentru o masina. unele lucruri sunt normale, altele tin de superficialitatea unora din cei care lucreaza la importator si chiar de superficialitatea unora care lucreaza la producator.
ceea ce insa tu ai primit ca raspunsuri (evident cand tot tu sunai!) se cheama atat de romanesc "sa-l facem din vorbe ...". De fapt nu ai primit decat alternativa de a astepta pe banii tai si atat! Vreo compensatie, vreo scuza, vreo idee alternativa de rezolvare temporara (vezi cazul ford)?

pentru unii participanti la forum pe care nu vreau sa-i comentez, asa este normal. ok, este optiunea lor si trebuie sa o respectam la nivelul si valoarea ei.
in fapt intram intr-o logica simpla: daca clientii nu au exigente si accepta orice, atunci ce motive ar avea furnizorul sa devina exigent fata de el insusi? si sa isi respecte clientii?
in cazul ats-ului oricum astea sunt notiuni abstracte...

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Sâm 28-Ian-2006 17:09

in fapt intram intr-o logica simpla: daca clientii nu au exigente si accepta orice, atunci ce motive ar avea furnizorul sa devina exigent fata de el insusi? si sa isi respecte clientii?

Cam tarzie logica asta simpla mai ales ca a fost expusa intr-un alt subiect. Revenind la cazul tau de "client exigent" cum ai ajuns sa ai un service pt. un parc de masini la cateva sute de km?Nu te-a facut din vorbe?Am mai spus asta...nu stiai ca reteaua de dealeri si service nu este stabila?Nu ai fost un client fara exigente?

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 29-Ian-2006 19:34

Va intepati ceva de nu se poate!!!!
Are Service acum si la Constanta, si din cate am vazut unul chiar al naibii de mare!

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Lun 30-Ian-2006 08:45

Matrixu scrie:Va intepati ceva de nu se poate!!!!
Are Service acum si la Constanta, si din cate am vazut unul chiar al naibii de mare!


Cum il cheama pe service-ul asta?
Nu cred ca ne intepam. Pur si simplu avem o ... optica diferita vis-a-vis de ...normalitate :)

LUCK33RO
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Joi 26-Ian-2006 19:05
Localitate: bucuresti

Mesajde LUCK33RO » Lun 30-Ian-2006 12:55

Incredibil... eu nu aveam parere f. buna despre Ford (ca masina) dar serviciile inseamna ca-s brici !

Avatar utilizator
Vlade
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Dum 22-Ian-2006 12:25
Localitate: CJ

Mesajde Vlade » Lun 30-Ian-2006 23:02

D-le Octavian ,

Referitor la problema amortizoarelor la C4, nu mai avem nici o veste din partea d-voastra.
Asa cum mi-a recomandat ATS(prin e-mail), am fost din nou la reprezentantul local care a creat un raport cu aceasta problema si care v-a fost trimis(cel putin asa sustin dansii), urmand ca eu sa primesc un raspuns privind schimbarea amortizoarelor spate.
Intrucat Citroen recunoaste si accepta aceasta problema , deci schimba amortizoarele spate in cadrul garantiei, as dori sa stiu de ce ATS nu a luat la cunostinta aceasta situatie pana in momentul de fata ?

LUCK33RO
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Joi 26-Ian-2006 19:05
Localitate: bucuresti

Mesajde LUCK33RO » Mar 31-Ian-2006 13:36

Pai cred ca Dl. Octavian a dezertat de mult din cadrul acestui forum, asa ca degeaba il mai interpelam noi :P

george
pasionat
Mesaje: 250
Membru din: Dum 31-Iul-2005 11:48
Localitate: Cluj

Mesajde george » Mar 31-Ian-2006 15:39

Eu sint sigur ca Octavian citesteacest forum. Sper in continuare sa revina.

daria_na
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Mie 06-Iul-2005 20:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde daria_na » Mar 31-Ian-2006 20:51

În curând ATS va deschide un centru integrat de servicii la SIBIU.
În curând ĂŽnseamnă prin septembrie 2006.
Şi totuşi se mişcă.


Înapoi la “ATS - Bucuresti”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern