Intrebari

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Bogdan4
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Lun 24-Oct-2016 10:06
Localitate: Tunari
Masina: Citroen C3

Intrebari

Mesajde Bogdan4 » Lun 24-Oct-2016 13:14

Salut.
Am cateva intrebari:
1. Acum ceva vreme am gasit explicatiile simbolurilor ce apar pe ecranul C3-ului. Momentan, cand pun contactul, imi apare o cheie si "-400", dupa care dispare, fiind inlocuita de "oil ok". Am cautat dar nu reusesc sa gasesc ce inseamna.
2. Caut o sigla pentru masca fata, unde as putea gasi?
3. Cand semnalizez dreapta, "piuiturile" au o intensitate, iar cand semnalizez stanga, intensitatea e de 3 ori mai mare.
4. Uneori, la drum, se aude un sunet de genul "metal frecat de metal". Apasand frana, zgomotul dispare, dar in cateva zeci de metri reapare. Am schimbat capetele de bara, placutele de frana, dar e la fel.

Multumesc.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Re: Intrebari

Mesajde norishor » Mar 25-Oct-2016 10:29

1. -400 inseamna ca s-a depasit momentul (distanta) efectuarii reviziei cu 400 km
2. 0735101303 - George - pt. piese
3. Trebuie sa scoti stopurile si sa verifici conexiunile / lipsa corodarii si remedierea problemei in caz ca exista. Trebuiesc investigatii
4. La franare puternica, iti vibreaza volanul / pedalierul / masina cu totul + zgomot ca de huruit?
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto

Bogdan4
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Lun 24-Oct-2016 10:06
Localitate: Tunari
Masina: Citroen C3

Re: Intrebari

Mesajde Bogdan4 » Mar 25-Oct-2016 12:52

Multumesc norishor.
1. Pentru revizie si resetarea valorii unde trebuie sa o duc.
2. Multumesc.
3. Piuiturile se sincronizeaza acum ca intensitate, banuiesc ca e un contact defect undeva.
4. Nu, zgomotul metalic apare la viteze variate, dispare prin franare sau uneori simpla schimbare a directiei.

norishor
pasionat
Mesaje: 196
Membru din: Vin 28-Sep-2007 07:56
Localitate: Campina / Bucuresti
Masina: Citroen C2 VTS (de competitie)
2: Toyota Prius Gen II (de familie)
Contact:

Re: Intrebari

Mesajde norishor » Mar 25-Oct-2016 12:59

1. Resetarea o poti face tu - Cu contactul luat, tii apasat pe butonul de reset trip (000), si pui contactul. Ar trebui sa-ti apara pe bord un contor de la 10 la 0. Cand ajunge la zero, iei contactul, pui contactul si s-a rezolvat. Totusi, fa asta cand ii faci revizia.
Servicii Diagbox: Activari/dezactivari optiuni / Actualizari software / Telecodare cheie noua/Reparatii chei telecomanda PSA / Telecodare RD/RT CD/Mp3 / Diagnoza pre-achizitie auto


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187752
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdnanS2024