Am achizitionat un c3 si am nevoie urgenta de un sfat

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

adana
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 18-Dec-2014 19:24
Localitate: cluj

Am achizitionat un c3 si am nevoie urgenta de un sfat

Mesajde adana » Lun 02-Feb-2015 21:12

Buna seara tuturor, sunt din cluj si vreau un sfat daca cineva ma poate ajuta !!!!!!!! in decembrie mi am cumparat un c3 diesel an 2008 din franta, toate bune si frumoase, masina impecabile tehnic, pana am aflat ca este autoutilitara.... pana astazi am avut speranta ca o pot inmatricula ca autoturism...a fost dusa la rar unde am aflat ca este schimbat si motorul.....astazi a fost la reprezentanta citroen din cluj si au zis ca ei nu pot face nimic si ca trimit actele la bucuresti dar nu mi dau sperante( nici nu stiu ce trebuie ca am apelat la firma de inmatriculari) au spus ca nici banchetele nu sunt originale......sunt disperata nu stiu ce voi putea face, cica banchetele sunt mai scumpe decat masina... va rog, daca ati auzit de asemenea problema si daca stiti ce as putea face pt eu am nevoie de autoturism iar cei de la inmatriculari nu stiu ce se poate face sa o inmatriculez ca autoturism.
Ma scuzati daca nu m am exprimat bine, dar nu ma pricep la detalii si sunt disperata ce voi face cu masina !!!!!!

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mar 03-Feb-2015 10:14

Pot sa-ti spun cum se face in alta tara treaba asta. am un coleg care a facut asta cu un Clio.

Te duci, iti cauti bancheta si centuri de siguranta pe undeva, poate chiar la dezmembrari (daca nu le ai, eu totusi inteleg ca le ai, daca ai cumparat-o si abia dupa ai descoperit ca e utilitara!).
Le montezi, apoi te duci la Citroen si le ceri un nou certificat de conformitate (european) ca masina cu 5 locuri. In principiu certificatul asta nici nu e nevoie sa fie eliberat in tara unde vrei s-o inmatriculezi, in cazul colegului meu l-a luat din Fr si masina a inmatriculat-o in Be.
Faci din nou controlul tehnic obligatoriu (chiar daca il ai si pe cel de la vanzare), si pe urma o inmatriculezi :)

Insa Romania insa e probabil diferit.

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Mar 03-Feb-2015 10:41

Iata raspunsul celor de la omologare / reomologare Bucuresti : ”Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca incadrarea unui vehicul in categoria de folosinta se face in functie de configuratia in care vehiculul este prezentat la RAR tinand insa cont de omologarea de tip a modelului respectiv de vehicul.
In cazul vehiculului dumneavoastra, daca pe placuta constructor exista numar de omologare CE de tip sau reprezentantul autorizat al constructorului in Romania emite un document prin care sa ateste faptul ca vehiculul in cauza (particularizat prin numarul de identificare) a fost construit in aceeasi configuratie ca si varianta autoturism a modelului respectiv si modificarea categoriei de folosinţă a unui vehicul s-a efectuat în atelier specializat, autorizat conform legislaţiei în vigoare, reprezentantii RAR vor reomologa autovehiculul.
Mentionam ca pentru a fi omologat ca autoturism, vehiculul respectiv trebuie sa indeplineasca conditiile impuse pentru aceasta categorie prin Reglementarile privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, conditii dintre care mentionam obligativitatea echiparii cu centuri de siguranta in trei puncte (abdominala si transversala) pentru toate locurile.
Modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare.
Peace on earth ... War under the blanket !

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Mar 03-Feb-2015 10:50

In completarea celor de la RAR/Buc . Daca ai autoutilitara dotata actual cu banchete si centurii de siguranta [originare sau nu] , se poate face reomologarea de catre RAR in orasul de resedinta. In privinta motorului shimbat, lasa loc de interpretari .Motorul este considerat si in Ro ca piesa de schimb . Baga mana adanc si vei fii fericita !
Peace on earth ... War under the blanket !

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Mar 03-Feb-2015 15:13

Întotdeauna ne trezim după ce am făcut o prostie. Nu am citit prospectul înainte a a cumpăra produsul. Din păcate, în loc să ne bucurăm de maşină, murim de nervi că nu am ştiut ce cumpărăm. Îmi pare rău pentru acestă situaţie. Trebuie să fim atenţi cu banii noştri şi aşa puţini.
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

adana
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 18-Dec-2014 19:24
Localitate: cluj

Mesajde adana » Mar 03-Feb-2015 22:56

Aveti dreptate, fiind in franceza actele nu am inteles nimic si nici nu am stiut ca se poate sa fie autoutilitara, nu am auzit si nici nu am citit despre asa ceva. Am aflat ca este autoutilitara cand am mers in service sa-i faca schimburile....normal, m-am bucurat ca pot sa-mi cumpar o masina mai noua si ieftina si care imi place foarte mult. RAR-ul l-am facut, nu stiu sa va explic, ii facut pe autoutilitara si am nevoie de acel certificat sa o pot inmatricula ca autoturism, cei din cluj nu mai dau certificate, au spus ca banchetele nu sunt originale si ca nu cred ca cei din bucuresti imi dau certificat...astept raspuns de la bucuresti, si nu stiu ce voi face pt ca nu-mi permit sa imi cumpar banchete noi.

MikePop
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Vin 08-Oct-2010 22:24
Localitate: Slatina, Olt

Mesajde MikePop » Mie 04-Feb-2015 00:27

Nu stiu cine te-a speriat cu pretul banchetelor dar nu sunt o avere. Cauta pe net dezmembrari franta sau citroen, zi-le ca ai cumparat un c3 autoutilitara si ca iti trebuie bacnhete. Negociezi pretul cu ei si daca iti convine pretul le cumperi, gasesti pe cineva sa le monteze si apoi mergi la RAR sa iti faca autorizare de 4+1 locuri- costa vreo 400-500 de ron autorizarea asta. Asa am cumparat si eu c3 autoutilitară si aveam banchete gri in spate si scaune negre in fata...
Zambeste! Maine poate fi mai rau.

adana
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 18-Dec-2014 19:24
Localitate: cluj

Mesajde adana » Mie 04-Feb-2015 03:21

MikePop scrie:Nu stiu cine te-a speriat cu pretul banchetelor dar nu sunt o avere. Cauta pe net dezmembrari franta sau citroen, zi-le ca ai cumparat un c3 autoutilitara si ca iti trebuie bacnhete. Negociezi pretul cu ei si daca iti convine pretul le cumperi, gasesti pe cineva sa le monteze si apoi mergi la RAR sa iti faca autorizare de 4+1 locuri- costa vreo 400-500 de ron autorizarea asta. Asa am cumparat si eu c3 autoutilitară si aveam banchete gri in spate si scaune negre in fata...


Masina are banchetele din spate si cele din fata la fel si centurile sunt toate, acuma sa inteleg bine cele care sunt acuma pe masina sunt de citroen altfel cred ca nu s ar potrivi, nu ? Cei de la inmatriculari mi au dus masina la RAR, prima data au zis ca totul este ok, ma costat 900 lei RAR ul dar au zis ca tot nu o pot omologa fara acel certificat...sunt debusolata, toata lumea zice ca se poate, iar cei de la inmatriculari au zis ca daca nu mi accepta la citroen in bucuresti s ar putea sa nu pot face nimic...tot ei au zis ca trebuie sa cumpar banghete noi....ca i schimbat motorul nu i problema cred, in talon este trecut seria lui. Unde ati fost mai exact cu masina, in cluj nu imi dau autorizatie. Va multumesc mult !!!!!!!

MikePop
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Vin 08-Oct-2010 22:24
Localitate: Slatina, Olt

Mesajde MikePop » Mie 04-Feb-2015 06:03

Nu imi dau seama ce certificat iti trebuie. Schimba firma de inmatriculari, mergi neaparat in persoana la RAR sa iti explice concret care e problema. Mie mi se pare cusuta cu ata alba. Nu cumva firma de inmatriculari o vrea sa cumperi banchetele de la ei?
Zambeste! Maine poate fi mai rau.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mie 04-Feb-2015 10:26

Ameninta-i pe cei de la Citroen Bucuresti ca-i dai in gat la Citroen FR daca nu iti dau o justificare solida ca sa-ti refuze certificatul. Poata toata corespondenta cu ei in scris si insista sa iti dea scris toate motivatiile.
Pastreaza toata corespondenta cu ei, si la fiecare schimb de emailuri pune in copie un sef si mai mare, pana directorul general de la PSA. Chiar daca discuti la telefon, in email fa referinta la discutie "asa cum mi-ati indicat la telefon, am verificat omologarea BOR a surubului M6 de la scrumiera...".

Atata timp cat discuti doar cu un papagal minuscul de la un birou inghesuit, pe ala in doare in pix si nu face decat sa evite bataia de cap. Cand insa incepi sa implici stabarimea brusc s-ar putea sa realizeze ca e mai putina bataie de cap sa iti rezolve problema decat sa dea explicatii mai sus de ce n-a facut-o.

Pur teoretic, daca certificatul de care ai nevoie de la Citroen e cel de conformitate, in teorie nici nu ai nevoie sa fie eliberat de Citroen Romania. In UE exista o lege care spune ca un produs omologat intr-o tara poate fi folosit in intreaga europa. Insa trebuie sa verifici bine cat de europeana este Romania, ca exista multe legi sau reguli inca ilegale (cum e celebra taxa de prima inmatriculare, pe care statul o percepe, apoi o pierde in justitie, si apoi o percepe iar de la urmatorul proprietar al masinii...).

adana
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 18-Dec-2014 19:24
Localitate: cluj

Mesajde adana » Mie 04-Feb-2015 18:09

Am apelat la aceasta firma deoarece il cunosc pe administratorul firmei, dar niciodata nu se stie.... Azi am vorbit cu ei sa-mi explice sa inteleg mai bine care este problema, mi-au spus ca banchetele le-a montat vanzatorul din romania, masina este in acte autoutilitara cu 2 locuri, ca trebuiau montate banchetele in franta si nu mai era nici o problema...eu le-am spus ce m-ati invatat pe forum, au spus sa astept raspunsul de la bucuresti, mi-au mai spus ca de la citroen au trimis actele si ca le-au pregatit ei in asa fel in cat sa nu fie vreo problema, acuma depinde doar de ei. In urma celor scrise de voi, am facut si eu azi pe dura :lol: in caz daca vor sa-mi smulga bani, astept sa vad ce va fi... sper sa ma pot bucura de masinuta ca mi-e draga. Va multumesc mult pt cele scrise !!!!!!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 04-Feb-2015 19:40

Mergi la reprezentanța Citroen din Cluj si solicită un document prin care sa ateste faptul ca vehiculul in cauza a fost construit in aceeasi configuratie ca si varianta autoturism. De asemenea, roagă-i tot pe ei să-ți elibereze un document prin care sa certifice montarea corespunzatoare a banchetelor si centurilor.
Cu astea mergi la RAR si vei obtine ce-ti doresti. O sa coste, dar problema se va rezolva.

PS: Nu esti prima care faci aceasta modificare...daca imi amintesc corect, s-a mai discutat chiar pe forum.

Avatar utilizator
Keket
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mie 11-Noi-2009 10:42
Localitate: Galati,Romania
Contact:

Mesajde Keket » Mie 04-Feb-2015 21:19

Sigur trebuie sa se rezolve. Eu am c3 autoturism inmatriculat in romania dupa ce a fost adus din franta de primul proprietar si nu am deloc centuri la bancheta spate.Mi s-a parut ciudat de cand am cumparato acest lucru dar m-am convins cand am bagat seria de sasiu in service.citroen.com unde scrie cu litere de o schioapa C3 BERLINA COMERCIALA 5 USI 1.4 HDi 70 CUTIE DE VITEZE MANUALA 5. Nu stiu cat de greu i-a fost sa faca inmatricularea dar se pare ca nu a fost imposibil. O scurta descriere tot din www.service.citroen.com:
TYPE D’HABILLAGE INTÉRIEUR TESATURA ARCUS + SERKA "KD"
ALARME ANTIVOL FARA ALARMA ANTIFURT
APPUI-TÊTE ARRIÈRE FARA TETIERA SPATE
APPUI-TÊTE AVANT TETIERA FATA ARTICULATA
ASSISE ARRIÈRE FARA PERNA DE SEZUT SPATE
CACHE-BAGAGES PANOU + MASCARE BAGAJE + RULOU
CEINTURE DE SÉCURITÉ ARRIÈRE- FARA CENTURA DE SIGURANTA SPATE.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Vin 06-Feb-2015 15:06

Si eu am unul dintre C3-uri fosta utilitara. A mea a fost modificata chiar in fabrica Citroen, are mai multe stickere in mai multe locuri care atesta acest lucru, dar cand am fost cu ea la RAR, desi fusese inmatriculata in Romania de primul proprietar, au controlat foarte amanuntit toate centurile spate, precum si functionarea lor.

adana
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 18-Dec-2014 19:24
Localitate: cluj

Mesajde adana » Vin 06-Feb-2015 22:03

In primul rand va multumesc la toti pt sfaturi, am facut ceea ce mi ati scris, ce va pot spune de ieri totul s a rezolvat ca prin minune :lol: :D aseara am avut toate actele in mana, s a putut face la reprezentanta in cluj, nu m a costat deloc cat mi s a spus...deci se poate !!!! daca stiam intram de mult pe forum si nu stateam cu asa stres 2 luni. Ati avut dreptate, nu stiu de ce, dar discutia avuta cu firma de inmatriculari, cred ca a facut ca totul sa se rezolve de azi pe maine. Nu pot decat sa va multumesc la fiecare in parte si ma bucur ca exista asemenea forumuri. Sunt foarte bucuroasa si nu mi vine sa cred....trebuie sa ai lectia invatata si se putea de mult. In caz ca cineva vrea sa stie cat m a costa toata smecheria: RAR 900 lei
certificatul si ce trebuie de la citroen 330 + 50 euro deranjul , deci e diferenta mare fata de ce mi s a spus acum cateva zile. Va doresc o seara buna si va multumesc inca o data !!!!!!


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib