doresc sa cumpar un c3 si nu stiu ce varianta sa aleg

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

pt.matrixu

Mesajde murariu razvan » Lun 10-Apr-2006 18:45

parerea ta;la VW2.0TDI am citat din literatura de specialitate-ce sa mai vorbim-una peste alta nemtii stiu sa faca motoare;colegii mei de birou posesori de masini nemtesti fac misto de mine ca mi-am luat masina pe viata(apropos de citroen)ma simt cam aiurea sa stiti.

Avatar utilizator
E.T.
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Sâm 10-Dec-2005 23:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde E.T. » Lun 10-Apr-2006 19:30

Pai de ce s-o iei pe viata? Ce e legata de tine ca aparatu de bypass?

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

Pt.ET

Mesajde murariu razvan » Lun 10-Apr-2006 19:48

Cam asa ceva.Incearca sa-ti vinzi C3-ul dupa 3 ani.E valabil si pt. larisa.Masina e misto, dar este clar ca in aprox.3 ani daca o sa-si recupereze 60% din investitie e bine.

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Re: Pt.ET

Mesajde m.s. » Lun 10-Apr-2006 20:37

murariu razvan scrie:Cam asa ceva.Incearca sa-ti vinzi C3-ul dupa 3 ani.E valabil si pt. larisa.Masina e misto, dar este clar ca in aprox.3 ani daca o sa-si recupereze 60% din investitie e bine.


Si atunci, sa ne cumparam toti Ferrari,Bugatti etc. sau sa investim in d'alea de epoca ft. rare. :lol:

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

raspuns C3

Mesajde murariu razvan » Lun 10-Apr-2006 21:30

Stati putin ca ne-am infierbantat.Problema era alta.Larisa ne-a intrebat 1.4i sau 1.4hdi?
1.C3-ul este o masina cool.
2.Motorizarea este la latitudinea ei.Din cate pareri au fost expuse....
By the way, noi ne certam iar ea nu intervine deloc in discutie.
Hai s-o lasam asa pana maine, poate isi va spune si ea parerea.Important este ca va intra in randurile noastre.

larisa
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:13
Localitate: bucuresti

Mesajde larisa » Lun 10-Apr-2006 22:26

eu ies de la servici la ora 22.00 saptamana aceasta, :( lucrez si in weekend :( ,si sunt fata :wink:

larisa
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:13
Localitate: bucuresti

Mesajde larisa » Lun 10-Apr-2006 22:53

cum adica in 3 ani 60% din investitie,atat de mult se devalorizeaza? :cry:
eu mi-am vandut dacia solenta cu mai mult decat am cumparat-o,fara sa investesc vre-un ban :lol:

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Mar 11-Apr-2006 06:12

Citroen-ul are renume mai prost decat Solenza, e singura concluzie, daca e adevarat ce s-a spus mai sus.
Apropos, Solenza e o masina f. laudata...

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

raspuns larisa

Mesajde murariu razvan » Mar 11-Apr-2006 08:07

Larisa, sa nu fi dezamagita dar asta este adevarul in leg.cu Citroenurile noi.De altfel, e valabil pt. aproape toate masinile noi, mai ales pt cele frantuzesti.Cele de productie germana stau mai bine la acest capitol, romanii fiind mari fani ai marcilor respective.Si eu am avut marci nemtesti(VW si Opel)pe care le-am vandut fara sa pierd, ba chiar am castigat(adevaru' e ca erau SH)
Daca iti place C3 nu mai ezita;cumpara-l si fa abstractie de tot ce ai citit aici.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 11-Apr-2006 08:52

@paco & murariu razvan: sinteti offtopic. Aici e vorba despre c3 benzina sau c3 diesel. Daca vreti sa laudati masinile germane exista un topic special pentru asta.
Daca masinile astea (vw, opel, solenza) erau asa de bune de ce dracu le-ati vindut?
pentru paco cu dedicatie: de ce nu iti eu tu orice masina afara de Citroen, marca cunoscuta ca fiind cea mai prosta din lume si sa ne lasi pe noi cu ale noastre? Pentru cultura ta generala: solnita e mai injurata decit supernova... Poate sta mai bine la pret fiind model mai nou. Intelege ca ne aduci mari deservicii debitind tot felul de aberatii, care apoi sint luate de bune de catre necunoscatori!
@larisa: iti recomand sa vii duminica la intilnire. Daca nu ai masina, unul dintre noi te poate lua din oras si la intoarcere te poate lasa de unde te-a luat. Ar trebui sa gasesti macar un model de C3.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 11-Apr-2006 09:11

Solenza e exceptia de la regula, d-aia ai vandut-o cu mai mult. Nu stiu ce alte masini mai sunt in situatia solenzei.
@Nicum nu stiu de ce te infierbanti atat, cand vine vorba de Paco. E parerea lui, si sa stii ca nici mie nu mai imi place Citroen C4, dupa ce o sapt am mers numai cu A6 3.0 TDI :P!!!:lol: :lol:
In acest club vad ca nu prea sunt acceptati cei care "hulesc" Citroen. :shock:.
Ce deservicii se aduc, cand cineva vorbeste de rau Citroen?!? Parerea lui, opinia lui, ca e gresita asta e alta poveste. Cine sta si se informeaza de pe acest forum, (si citeste tot ce e de citit) o sa vada cam cum sta treaba. Raportul e clar in favoarea marcii pana acum.
Ultima oară modificat Mar 11-Apr-2006 09:14 de către Matrixu, modificat 1 dată în total.

larisa
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:13
Localitate: bucuresti

Mesajde larisa » Mar 11-Apr-2006 09:13

in privinta motorizarii m-am hotarat, DIESEL
eu circul foarte mult prin bucuresti
acum alta intrebare
C3 sau C4 coupe bineinteles
c3-o masinuta mica,frumusica,o parchezi unde vrei,consuma mai putin,leasing pe o perioada mai scurta
C4-o masinuta mai mare, mai frumusica, consuma putin mai mult si bineinteles leasing pe o perioada mult mai lunga
SUNT TARE NEHOTARATA

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mar 11-Apr-2006 09:19

Pai raspunsul e mai mult decat evident. Ai bani de C4 diesel, care e destul de scumput comparat cu C3, nu mai sta pe ganduri.
C4 e cu totul altceva, de la dotari, pana la spatiul interior, ca sa nu mai vorbim de look. :D.
Dar cel mai ieftin C4 diesel care nu are nici macar aer conditionat e vreo 15 000:D. Ca sa iti faci o idee, eu pe al meu C4, versiunea X, cu aer, cd, proiectoare,ESP,vopsea si motorul de 90CP benzina m-a costat 13500DDP.

Oricum daca tot vrei sa te orientezi catre diesel te sfatuiesc sa iei HDI de 110CP Motion care e la oferta acum si e "doar" 16011EUR cu toate taxele. Si ai tot ce iti trebuie pe el.

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

nicum

Mesajde murariu razvan » Mar 11-Apr-2006 09:20

Pt.nicum-esti un pic malitios;retine ca am C3 de 3 ani si am fost super multumit de el.Multumim Matrixu pt.intelegere.Sunt masinile noastre si nimeni nu ne-a obligat sa le alegem.Stiti ce mandru eram acum 3 ani cu C3-ul cand se uitau toti la el ca la OZN-uri?
Nicum, cunosc discutiile frantuzesti vs nemtesti;nu mai intru in detalii-larisei ii ofer drive testul duminica cu placere.

larisa
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 09-Apr-2006 10:13
Localitate: bucuresti

Mesajde larisa » Mar 11-Apr-2006 09:21

in 2 ani "solnita"n-a fost nici macar o data in servis,singura problema este caroseria si lipsa de comfort


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187761
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos