Pagina 1 din 1

Help pls

Scris: Lun 19-Dec-2005 17:18
de Cristina
hello,

am cateva probleme cu masinuta(C3, 1.4 benzina) si vroiam sa cer parerea unor persoane mai avizate decat mine :). am programat-o la prima revizie sapt asta, acum are 1900KM si cred ca ar fi f util sa aflu daca a mai avut cineva astfel de probleme :
s-a intamplat de cateva ori sa nu porneasca la prima cheie dimineata (ceea ce nu mi s-a intamplat nici la Matizul pe care l-am avut inainte); nu are demaraj(am scos-o la drum pe autostrada si e cam "lenesa"
(daca mi-e permisa exprimarea asta) ;s-a stricat incuietoarea la usa dreapta (oare intra in garantie reparatia?) plus un huruit ciudat care se aude cateodata .
Cam asta ar fi (sincer, nu mi se pare putin pt o masina noua)....
as aprecia orice sfat !!!

many thanks

Scris: Lun 19-Dec-2005 17:25
de DanCld
Păi du-te la revizie şi spune-le de toate aceste probleme. Încuietoarea ţi-o vor ĂŽnlocui pe garanţie, dat fiind că ĂŽmi e greu să cred că ai scos faţa uşii şi te-ai jucat cu şurubelniţa pe acolo :twisted: Iar cu pornirea şi demarajul - pot să fie mai multe cauze: benzină proastă, probleme cu unul / mai multe injectoare sau chiar o problemă legată de computer. Dar asta vei afla doar la service.

Scris: Lun 19-Dec-2005 17:42
de Matrixu
Multa bafta la revizie precum si in corectarea defectelor pe care le-ai semnalat :)

Scris: Mar 20-Dec-2005 10:02
de prafuit
Incearca sa stai langa masina si sa iti arate ce fac cu fiecare problema semnalata in parte!!!

Scris: Mar 20-Dec-2005 10:09
de Arise
Si mie imi mai moare motorul dimineata cand plec... presupun ca este din cauza frigului. La prima cheie, sa nu porneasca, nu am avut probleme, adica am patit-o doar de vreo 2 ori, dar cred ca din cauza ca am "tinut" eu prea putin.

Recomand sa le semnalezi toate problemele la service, sa ti le treaca in fisa. Eventual iti faci o lista de acasa, ca sa nu uiti ceva sa le spui. :D

Re: Help pls

Scris: Mar 20-Dec-2005 13:10
de mars2k
Cristina scrie:[...] am cateva probleme cu masinuta(C3, 1.4 benzina) si vroiam sa cer parerea unor persoane mai avizate decat mine :). am programat-o la prima revizie sapt asta, acum are 1900KM si cred ca ar fi f util sa aflu daca a mai avut cineva astfel de probleme :
s-a intamplat de cateva ori sa nu porneasca la prima cheie dimineata (ceea ce nu mi s-a intamplat nici la Matizul pe care l-am avut inainte); nu are demaraj(am scos-o la drum pe autostrada si e cam "lenesa" [...]


Cristina, in legatura cu "s-a intamplat de cateva ori sa nu porneasca la prima cheie dimineata":
In intervalul 0~2000 km mi s-a intamplat si mie. (asta era in 2004, vara)

La verificarea de 1500 km le-am semnalat problema dar n-au gasit nici un fel de erori stocate sau altceva concret.
Reproducerea "bug-ului" la service era virtual imposibila, probabilitatea de aparitie era de cca 3% (~o data la 2 saptamani).

In criza de inspiratie, am apelat la manualul de utilizare :) - back to the basics, cum se porneste masina: :lol:
"Se actioneaza demarorul prin rotirea cheii de contact, pana porneste, dar nu mai mult de 10 secunde".
Imagine

Aha, 10 secunde, interesant. :twisted:
OK, data viitoare cand nu porneste instant, tin demarorul vreo 7 secunde, sa vedem cine cedeaza primul, eu sau C3-ul.

Binenteles ca a cedat cel mai inteligent dintre noi (not me :)) - dupa vreo 3-4 secunde.
Si de atunci porneste din prima, ca stie ce-l asteapta daca face figuri ;)

Acum serios, nu stiu daca s-a rezolvat de la sine, de la "cheia lunga" sau de la "standardizarea" folosirii benzinei OMV100, dar nu s-a mai repetat.
Ce te rog, daca descoperi vreo problema la revizie posteaza si rezultatul - sa verific si eu, just in case...

Scris: Mar 20-Dec-2005 13:51
de Cristina
multumesc frumos tuturor pt idei si sfaturi !most appreciated!!!

o s-o duc vineri in service si revin cu detalii in ceea ce priveste solutiile oferite

Craciun Fericit

Scris: Mar 20-Dec-2005 14:00
de nicum
Ei zic bine ce zic in manual. Gindeste-te ca la pornire curentul pe care trebuie sa il debiteze bateria e de ordinul sutelor de amperi.
Apoi mai uita-te in acelasi manual si vezi ce benzina recomanda ei. Cifra octanica respectiva trebuie sa fie minim ce pui tu in masina, asta pentru ca in RO, daca cumperi o benzina de 95, vei avea surpriza sa constati ca ea nu e de fapt de 95, asadar tb sa bagi 98 ca sa poti spera ca benzina e de fapt de 95 (sa zicem, e un exemplu, dar trendul asta e).