Salutare natiune si forumisti de Citroen! Iata si C3-ul meu!

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Lun 30-Sep-2013 19:45

Salutare natiune!

Ce mai face lumea pe aici?
Toate bune si frumoase?
Domnu AG26RAF mai ai masinuta sau ai vandut-o si tu?
Sunt totul si totusi nimic!

bogdancraciun
pasionat
Mesaje: 112
Membru din: Joi 30-Sep-2010 18:41
Localitate: Baia Mare

Mesajde bogdancraciun » Joi 03-Oct-2013 19:38

http://www.youtube.com/watch?v=IWOmy-SYJLw
E fosta ta masina? :)

Sincer ma intreb cum te impaci cu consumul la golf 4 1.4 benzina, dupa ce ai avut c3 1.4 hdi.
Am vazut recent ca in vest se gasesc golf 4 1.4 pe la 800-1000 de euro.
In intervalul acesta de pret se gasesc multe si unele in stare chiar foarte buna.
Intrebarea mea pentru tine este, Mi-ai recomanda o astfel de masina pentru folosire excluziv in oras?
Cu c3-ul scot vara medie 4.2-4.4 iar iarna 4.8-5.4 , cat consuma real golful tau?

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Mar 15-Oct-2013 13:19

bogdancraciun scrie:http://www.youtube.com/watch?v=IWOmy-SYJLw
E fosta ta masina? :)

Sincer ma intreb cum te impaci cu consumul la golf 4 1.4 benzina, dupa ce ai avut c3 1.4 hdi.
Am vazut recent ca in vest se gasesc golf 4 1.4 pe la 800-1000 de euro.
In intervalul acesta de pret se gasesc multe si unele in stare chiar foarte buna.
Intrebarea mea pentru tine este, Mi-ai recomanda o astfel de masina pentru folosire excluziv in oras?
Cu c3-ul scot vara medie 4.2-4.4 iar iarna 4.8-5.4 , cat consuma real golful tau?


Salut.
Da. ESTE FOSTA MEA MASINA!
Cum ma impac cu Golful 4?
SIMPLU. SUNT FAN GOLF si in general am fost fan al masinilor nemtesti. Faptul ca am avut un C3 exact asta a fost exceptia si sincer singura chestie care imi placea la ea era doar consumul. DAR ATAT.
Asta am spus-o inca de la inceput.
Legat de preturile pe care mi le-ai zis tu.
Da probabil ca exista unele golfuri 4 la 1000 de euro. Dar sunt modelele din perioada 1998 - 2000 si mai mult ca sigur nu au geamuri electrice, nu au ESP, nu au aer conditionat si in general nu au multe. Sunt cam "chele" cum se zice.
A mea are cam toate dotarile. Nu le mai repet ca deja le-am mai scris acum cateva luni.
Si da, consumul este dublu. Dar nu pt ca e golf ci pentru ca este benzina. La fel de bine un Citroen C3 dar nu 1.4 HDI ci 1.4 pe benzina ar consuma tot undeva la 8 - 9% pe Bucuresti.
Dar clar confortul dintr-un Golf nu il vei gasi niciodata intr-un C3; nu mai zic de puntea spate, de zdanganiturile ce se aud la orice groapa, de plasticul ala jenant si multe altele.
Oricum daca vrei sa iti iei GOlf sa il tii iti recomand motorul 1.9 diesel, probabil cel mai bun motor si vei scoate tot 4% si chiar 4.5 litri cu viteza de 120km/h.
La fel de bine poti sa iti iei benzinar de 1.4 sau 1.6 - 16v si sa ii pui gaz. Va si fi ideala pentru oras si o sa scoti un consum de sa zicem MAXIM 10% pe gaz, deci 5% benzina.
PREA BINE NU?

Acum fiecare cu gandirea lui, cu afinitatile sale, dar daca am fost intrebat am raspuns!
Sper sa iti fie de folos.
Va las si cateva fotografii recente cu ea.
Salutare tuturor!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Sunt totul si totusi nimic!

bogdancraciun
pasionat
Mesaje: 112
Membru din: Joi 30-Sep-2010 18:41
Localitate: Baia Mare

Mesajde bogdancraciun » Mie 16-Oct-2013 18:14

Mersi de info ;)
Da, ma gandeam la una euro 4, 2 usi, din 2000+ ...se gasec cam la 1000 eur. (timbru verde e 150 eur)
Intradevar cele mai multe sunt " chele " dar am gasit catve si cu dotari decent (clima, gemauri electrice).

Nu's fan vw deloc,dar se pare ca ar fi masina cea mai buna care se incadreaza in pretul meu.
In famila mea au fost 5 c3 hdi folosite intensiv fiecare (nu toate in acelasi timp , pe rand) si stiu sigur ca e o masina mai fiabila decat un golf.
Cea care o conduc acum a fost cumparata la 80k...are 220k km si merge la fel ca si in prima zi.
Un vecin si-a lut golf diesel... pana la 200k au picat o groaza pe el inclusiv turbina.
Mai am preiteni cu golf tdi care umbla cu uleiul in porbagaj.
Nu zic ca golf nu e masina buna, dimpotriva + tdi e un motor conscrcat ca fiind fiabil deja, dar la ce o folosesc eu cred ca c3 e peste.

In conculuzie, vreau o masina ieftina, cu motor mic (1.4 sau 1.6 maxim... sunt tanar iar la 1.9 ma rupe asigurarea).
La golf 1.4 e taxa 150 eur.

Inca o intrebare :D, sau doua.
Am citit pe anumite formuri ca motorul de 1.4 e consumator mare de ulei... trebuie complecat tot la 2000 km, e regula? sau doar exceptie?
Deasemenea am mai citit ca sunt extrem de lenese(caroserie grea,motorul mic..)... Daca ar fi sa o compari cu c3 1.4 hdi, e cu muuult mai puturoasa?

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Joi 17-Oct-2013 12:45

bogdancraciun scrie:Mersi de info ;)
Inca o intrebare :D, sau doua.
Am citit pe anumite formuri ca motorul de 1.4 e consumator mare de ulei... trebuie complecat tot la 2000 km, e regula? sau doar exceptie?
Deasemenea am mai citit ca sunt extrem de lenese(caroserie grea,motorul mic..)... Daca ar fi sa o compari cu c3 1.4 hdi, e cu muuult mai puturoasa?


Eu cred ca e doar subiectivism cat cuprinde.
Puturoasa? Comparativ cu C3-ul 1.4 hdi?
WOW!
Cum sa zici asa ceva?
Pai oricand am curaj (desi nu sunt fan asa ceva) sa facem un concurs - o liniuta cum se zice- sa vedem care pleaca primul si ce demaraj are fiecare.
Acum nu te astepta ca e vreun avion. Dar strict comparata una cu alta clar golful castiga. E benzinar...
Pana la urma ambele sunt motoare de 1.4. Diferenta e ca la diesel e consumul mai mic. Asta da.
Insa confortul. siguranta oferita. dotarile si calitatea materialelor, silentiozitatea - antifonarea nu ai cum sa le compari.
Si vorba aia 2 ani am avut si eu C3, cat si mai multi ani Golfuri 4: 3 masini la numar: una coupe si 2 in 5 usi.
nici una nu mi-a mancat ulei.
Desi in cartea tehnica la unele masini nemtesti chiar scrie ca E POSIBIL *nu ogligatoriu ca la 2000 de km sa fie nevoie sa completezi cam 600 ml de ulei.
Dar eu chiar nu am avut pb.
Cred ca foarte mult conteaza si faptul cum conduci, agresiv sau normal. De aici poate rezulta si un consum decent de 7-8% sau unul de 10% si un consum de ulei mare sau deloc.

Sa inteleg ca momentan cu esti detinator de C3 si vrei sa o vinzi ca sa iti iei un golf 4 1.4 - 16v?
Sau deja ai vandut C3-ul si ai banii dar nu stii inca ce sa iei?
Sunt totul si totusi nimic!

bogdancraciun
pasionat
Mesaje: 112
Membru din: Joi 30-Sep-2010 18:41
Localitate: Baia Mare

Mesajde bogdancraciun » Joi 17-Oct-2013 19:02

Sunt inca la faculta si de 3 ani de cand am luat permisul conduc un c3 hdi, nu e al meu personal...
Acum mi-a venit si mie randul sa imi i-au propria masina.
Bineintels ca daca dispuneam de mai multe resurse ma uitam la un a3 tdi sau c4/307/c3/206 hdi ... dar pentru ca e ff limitat am ajuns la golf 1.4 benz (pare cea mai buna masina care se incadreaza in suma mea).

Nu sunt subiectiv deloc, nu is pe principu : Am un citroen, de acuma numa citroen imi i-au + nimic nu-i ca un citroen.
Crede-ma famila mea a avut variate marci de automobile si am fost totdeauna openmind :)

Sincer, imi place mult c3-ul si daca ar ramane la mine in continuare as fi multumit.

Ps. M-am '' luat '' cu un prieten cu octavia de 1.4 16v.... si l-am facut si cu spatele, glumesc, dar sincer n-am avut ce face din el.
Asta probabil pentru ca octavia e mult mai grea.

Oricum.. mersi de ajutor, Am citit foarte multe pareri negative despre acest motor (coonsum, putere, ulei, etc..)
Ma bucur ca esti multumit
Se pare ca pe viitor un golf e in plan :), apoi mai vedem daca imi schimb parerea sau nu ;).

Avatar utilizator
BJulian
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 17-Mai-2013 11:48
Localitate: Arad

Mesajde BJulian » Vin 18-Oct-2013 11:15

Salutare!! Ce spuneti de far din fațĂŁ din imagine, merita cumparate? imagine Mulțumesc.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Sâm 19-Oct-2013 12:11

bogdancraciun scrie:Se pare ca pe viitor un golf e in plan :), apoi mai vedem daca imi schimb parerea sau nu ;).

Acum depinde si de norocul tau.
O masina second hand poate fi impecabila si in afara de consumabile sa nu bagi 1 leu in ea, sau din contra sa fie nevoie sa schimbi o grioaza de chestii la ea si sa te falimenteze.
Cu cat iei o masina mai ieftina la second (mai ales Golf 4 neinscris) cu atat o sa bagi mai mult in ea dupa.
Adica eu prefer sa dau 3000 - 3500 de euro pe un golf deja inscris pe RO cu multiple dotari decat una cheala la 1800 - 2000 de euro cu motorul vechi de Polo.
(sau ma rog, cu vechiul motor de 1.4 - 16 v cel Euro 2, care era pus pe masini inainte de 2000)
Cand ti-o cumperi oricum vei face o groaza de "probe si verificari" la ea, tocmai pentru ca poti si nu ti-o baga nimeni pe gat cu forta.
Daca considera ca te "coafeaza" o iei. Daca nu, mai cauti. Nu numai pretul e de luat in calcul ci si calitatea masinii.

Oricum SUCCES!
Sunt totul si totusi nimic!

maruc3
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 17-Iul-2009 14:50
Localitate: romania

Mesajde maruc3 » Mie 08-Ian-2014 14:38

pt hylander......ai sa regreti amarnic alegerea facuta! deja ai facut un compromis......urmeaza si altele,din pacate ! bafta! :)
MARU c3

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Mie 08-Ian-2014 15:52

maruc3 scrie:pt hylander......ai sa regreti amarnic alegerea facuta! deja ai facut un compromis......urmeaza si altele,din pacate ! bafta! :)


e parerea ta si ti-o respect.
dar eu nu consider asta.
1. eu nu am facut si nu voi face vreodata compromisuri indiferent de domeniu.
2. totdeauna am fost fan si am avut Golf 4; si nu doar unul ci vreo 3 - 4 de diferite motorizari, optionale etc.
3. faptul ca la un moment dat am avut timp de 2 ani si un Citroen C3, a fost doar o intamplare. dar atat. mi-am facut treaba cu el cat am considerat si in final am revenit la ceea ce ma reprezinta.

Gusturile nu se discuta si pana la urma fiecare simte ce simte in felul lui. Dar eu chiar nu sunt genul care sa isi "laude copii ca ai lui sunt cei mai buni pentru simplul fapt ca sunt ai lui."
Eu am avut si Golf, si Opel si BMW seria 5 din 2009 :lol: asa ca una e cand cineva vorbeste doar pentru a condus un singur tip de masina si crede ca aia e cea mai buna si alta e cand incerci mai multe tipuri, mai multe modele si in final zici ASTA IMI PLACE asta nu prea.

Asa era si aia pe timpuri. 30 de ani au avut Dacia 1300 si cand ii intreba cineva prin 2010 ce masina sa isi ia sa fie fiabila ei recomanda DACIA TATA. AIA E MASINA BUNA?

(de ce? ca este ieftina si proasta si o legi cu sarma. ala e compromisul perfect si chintesenta poporului roman. stie ca nu poate mai mult si atunci lauda si el ce are. si cu toate ca logic si de bun simt ar fi sa o repare cu piese de calitate si originale, el o leaga cu sarma pe principiul LAS-O BA CA MERGE ASA!)

Dar asa cum am zis, fiecare are dreptul la o parere si motivarea MIE IMI PLACE AIA, TIE AIA DECI NU E BINE mi se pare cumva inutila si fara sens. Insa e dreptul fiecaruia sa aiba o parere. Eu i-o respect.

Mult succes si toate cele bune tuturor si un an plin de impliniri...
Sunt totul si totusi nimic!

bogdancraciun
pasionat
Mesaje: 112
Membru din: Joi 30-Sep-2010 18:41
Localitate: Baia Mare

Mesajde bogdancraciun » Lun 13-Ian-2014 21:58

Si eu sunt de acord cu tine.
Nu e tocmai normal sa lauzi un vw,citroen,dacia de zici ca ii bentley.
Ai cumparat-o sa o folosesti, nu sa te dai mare cu ea si sa o admiri.

Oricum, masina fiecare si-o alege...El o cumpara, el o conduce, el o intretine.
Asa ca ii treaba fiecaruia ce isi cumpara.
Masina cum o intretii asa o ai, restul e cancan (care marca e mai buna..)

Eu pana la urma mi-am cumparat un 307 1.6 HDi, in opiniea mea , super masinuta .
Eu m-am luat-o,eu mi-o conduc, eu o intretin...parerile altora nu ma intereseaza.

P.S. Sincer, C3-ul e o super masinuta (nu ma refer la dotari/confort/tinuta de drum/prestigiu desi nu sta rau nici la capitolele astea), scopul ei si-l indeplineste clar, te duce te aduce si nu te arde la buzunar, in plus iti pune si un zambet pe fata cand pui acceleratia la podea.
Ca fiabilitate is grozave (Tata a avut 5)... circula foarte mult, si urmatoarea lui masina va fi un.. C3 II(..zice el).

maruc3
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 17-Iul-2009 14:50
Localitate: romania

Mesajde maruc3 » Mie 22-Ian-2014 15:56

Hylander scrie:
maruc3 scrie:pt hylander......ai sa regreti amarnic alegerea facuta! deja ai facut un compromis......urmeaza si altele,din pacate ! bafta! :)


e parerea ta si ti-o respect.
dar eu nu consider asta.
1. eu nu am facut si nu voi face vreodata compromisuri indiferent de domeniu.
2. totdeauna am fost fan si am avut Golf 4; si nu doar unul ci vreo 3 - 4 de diferite motorizari, optionale etc.
3. faptul ca la un moment dat am avut timp de 2 ani si un Citroen C3, a fost doar o intamplare. dar atat. mi-am facut treaba cu el cat am considerat si in final am revenit la ceea ce ma reprezinta.

Gusturile nu se discuta si pana la urma fiecare simte ce simte in felul lui. Dar eu chiar nu sunt genul care sa isi "laude copii ca ai lui sunt cei mai buni pentru simplul fapt ca sunt ai lui."
Eu am avut si Golf, si Opel si BMW seria 5 din 2009 :lol: asa ca una e cand cineva vorbeste doar pentru a condus un singur tip de masina si crede ca aia e cea mai buna si alta e cand incerci mai multe tipuri, mai multe modele si in final zici ASTA IMI PLACE asta nu prea.

Asa era si aia pe timpuri. 30 de ani au avut Dacia 1300 si cand ii intreba cineva prin 2010 ce masina sa isi ia sa fie fiabila ei recomanda DACIA TATA. AIA E MASINA BUNA?

(de ce? ca este ieftina si proasta si o legi cu sarma. ala e compromisul perfect si chintesenta poporului roman. stie ca nu poate mai mult si atunci lauda si el ce are. si cu toate ca logic si de bun simt ar fi sa o repare cu piese de calitate si originale, el o leaga cu sarma pe principiul LAS-O BA CA MERGE ASA!)

Dar asa cum am zis, fiecare are dreptul la o parere si motivarea MIE IMI PLACE AIA, TIE AIA DECI NU E BINE mi se pare cumva inutila si fara sens. Insa e dreptul fiecaruia sa aiba o parere. Eu i-o respect.

Mult succes si toate cele bune tuturor si un an plin de impliniri...

OK......fiecare e liber sa gandeasca asa cum vrea ,sigur, dar de regula un sis mecanic se defineste prin 2 paramatrii esentiali, fiabilitate și design! citroenul nu are nici , nici ,intreaba orice inginer bun, in rest bafta si toate cele bune!
MARU c3

Maxoffroad
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 19-Mar-2014 00:35
Localitate: Baia Mare
Contact:

Nou posesor de Citroen

Mesajde Maxoffroad » Joi 20-Mar-2014 16:43

Buna ziua,

In calitate de nou proprietar de Citroen am ajuns si eu pe acest forum pentru informatii asa cum e normal.
Ma numesc Dan si sunt din Baia Mare.
Sunt posesor a catorva masini incepand de la Toyota Landcruiser seria 60 (3 bucati), un autoturism Cadillac Seville si altele...

Am ales pentru sotia mea un Citroen C3 din 2004, 1,4 HDi, cutie semiautomata.
Am intrat pe acest forum pentru a afla informatii despre aceste masini si de a rezolva eventualele probleme.

Imagine

Imagine

Masina are 99.000 de km dar se prezinta extrem de bine. Interiorul e ca nou.
Ca probleme are doar doua bielete de directie care vor fi schimbate maine.
Voi schimba uleiurile si filtrele. (nu inteleg de ce filtrul de motorina este atat de scump, 187 de lei)

Am calculat un consum de 4,5l la drum lung la o viteze medie de 80 km/h

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Joi 20-Mar-2014 18:00

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme!
Bieletele de directie sau cele antiruliu trebuie schimbate? Ca alea de directie pica cam greu, eu le am originale. Cele antiruliu pica mai repede, dar sunt destul de ieftine si se pot schimba usor. Eu le-am schimbat in fata blocului.
Filtrul de motorina il gasesti si mai ieftin, eu folosesc filtre Knecht/Mahle. Gasesti in jur de 140 lei (vezi pe autok***a). Sunt mai scumpe decat la alte marci pentru ca se schimba intergral, nu doar elementul, are preincalzire si senzor de apa.
Cutia am inteles ca ar fi cam problematica, mai pica actuatorii. Cea manuala nu prea are moarte, ma refer la cele tip MA. De restul nu stiu.

Maxoffroad
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Mie 19-Mar-2014 00:35
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde Maxoffroad » Joi 20-Mar-2014 19:21

E vorba de bieletele de la directie.
Cele antirului sunt ok.

Filtrul este marca MAN.
M-am gandit eu ca e mai scump pt ca include si altceva. Asta e...
Cutia a fost nevoie sa o iau automata deorece sotia mea doar asa ceva vrea sa conduca. :)

Sper sa nu am probleme prea curand.


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib