Salutare natiune si forumisti de Citroen! Iata si C3-ul meu!

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Dum 19-Feb-2012 20:10

Da, m-ar interesa daca as gasi in stare buna. Arata mai bine acoperit.
Ce sistem de prindere are?

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Dum 19-Feb-2012 20:12

crysti79 scrie:Da, m-ar interesa daca as gasi in stare buna. Arata mai bine acoperit.
Ce sistem de prindere are?

Cu 3 bolturi de plastic care vin peste motor in 3 gauri deja existente acolo. Iti dai seama ca asta nu a fost al meu de prima data si cu toate acestea s-a potrivit.
Daca te intereseaza ti-l vand ca eu chiar am nevoie de bani in perioada asta!
Dai 150 de lei pe el?
Sunt totul si totusi nimic!

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Dum 19-Feb-2012 20:19

In ce stare este?
Vine si cu sistemul de prindere? Nu vreau sa mai alerg dupa alte chestii ca sa stea pe motor. Eu l-as lua, problema este ca plec la munca pentru doua saptamani.
Ai niste poze cu el fata / verso?

Ar mai fi si problema transportului. Fiind din plastic, mi-e teama sa nu se sparga, la cum manevreaza astia de la posta coletele.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Dum 19-Feb-2012 20:34

crysti79 scrie:In ce stare este?
Vine si cu sistemul de prindere? Nu vreau sa mai alerg dupa alte chestii ca sa stea pe motor. Eu l-as lua, problema este ca plec la munca pentru doua saptamani.
Ai niste poze cu el fata / verso?

Ar mai fi si problema transportului. Fiind din plastic, mi-e teama sa nu se sparga, la cum manevreaza astia de la posta coletele.


Pai sunt deja poze puse. Dar le mai pun odata.
Nu este nici o graba din partea mea. Cu transportul eu de obicei cu FAN COURIER rezolv. Se poate impacheta bine intr-o cutie si scriem FRAGIL pe ea.
Dar cel mai simplu vorbim cand te intorci dupa cele 2 saptamani.
Vad ca esti din Cta. Daca erai din B cand mai veneam pe acolo ti-l dadeam personal!
Imagine


Imagine

Imagine
Sunt totul si totusi nimic!

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Dum 19-Feb-2012 20:38

Atunci, daca nu este nici o graba, mai tinem legatura.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Dum 19-Feb-2012 20:39

crysti79 scrie:Atunci, daca nu este nici o graba, mai tinem legatura.

Pai normal. Ca eu nu am zis ca il pun la vanzare sau ceva. Am zis doar ca daca esti interesat de el ti-l pot da. Altfel nu este nici o problema. Raman cu el!
Bafta!
Sunt totul si totusi nimic!

ag26raf
pasionat
Mesaje: 301
Membru din: Mie 10-Dec-2008 10:00
Localitate: Mioveni

Mesajde ag26raf » Lun 20-Feb-2012 09:30

Ce-as mai vinde si eu cate un plastic neimportant de pe buburuza sa acopar alte pagube, zic eu mai importante... :lol:
Bai, nu stiu voi, dar eu iarna asta am avut un ghinion teribil.
. Mergand pe A1 eu asa linistit...ZBANG o pietricica, de la un camion din fata, direct in parbriz. Pana in Bucuresti a "plecat" in ambala parti. E varza acum.
Si ca sa fie treaba treaba, s-a "fript" si motorasul de la spalatorul de parbriz (fmm de solutii de *AtenÞie la limbaj*, cu specificatie -30° C)
Initial, a inghetat instalatia, si, pt ca eu nu aveam de unde sa stiu asta, am dat sa spal parbrizul si..... paf! :shock:
Deci, caut bani pt remedierea pagubelor! :D

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Lun 20-Feb-2012 12:11

ag26raf scrie:Ce-as mai vinde si eu cate un plastic neimportant de pe buburuza sa acopar alte pagube, zic eu mai importante... :lol:
Bai, nu stiu voi, dar eu iarna asta am avut un ghinion teribil.
. Mergand pe A1 eu asa linistit...ZBANG o pietricica, de la un camion din fata, direct in parbriz. Pana in Bucuresti a "plecat" in ambala parti. E varza acum.
Si ca sa fie treaba treaba, s-a "fript" si motorasul de la spalatorul de parbriz (fmm de solutii de <span style="color: #FF0000">*AtenÞie la limbaj*</span>, cu specificatie -30° C)
Initial, a inghetat instalatia, si, pt ca eu nu aveam de unde sa stiu asta, am dat sa spal parbrizul si..... paf! :shock:
Deci, caut bani pt remedierea pagubelor! :D


Ti-am mai zis ce cred eu. Motorasul nu se arde intrucat exista o siguranta care se arde prima tocmai pentru a-l proteja. Asa am patit si eu.
Da-i inapoi vreo 2 - 3 pagini si vei gasi si explicatiile si siguranta cu pricina, unde este localizata, puterea, culoare. Oricum e afara la capota langa baterie nu in masina sub volan.
Succes!
Sunt totul si totusi nimic!

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Lun 20-Feb-2012 12:13

ag26raf scrie:Ce-as mai vinde si eu cate un plastic neimportant de pe buburuza sa acopar alte pagube, zic eu mai importante... :lol:
Bai, nu stiu voi, dar eu iarna asta am avut un ghinion teribil.
. Mergand pe A1 eu asa linistit...ZBANG o pietricica, de la un camion din fata, direct in parbriz. Pana in Bucuresti a "plecat" in ambala parti. E varza acum.
Si ca sa fie treaba treaba, s-a "fript" si motorasul de la spalatorul de parbriz (fmm de solutii de <span style="color: #FF0000">*AtenÞie la limbaj*</span>, cu specificatie -30° C)
Initial, a inghetat instalatia, si, pt ca eu nu aveam de unde sa stiu asta, am dat sa spal parbrizul si..... paf! :shock:
Deci, caut bani pt remedierea pagubelor! :D


Ti-am mai zis ce cred eu. Motorasul nu se arde intrucat exista o siguranta care se arde prima tocmai pentru a-l proteja. Asa am patit si eu.
Da-i inapoi vreo 2 - 3 pagini si vei gasi si explicatiile si siguranta cu pricina, unde este localizata, puterea, culoare. Oricum e afara la capota langa baterie nu in masina sub volan.
Dar ca sa nu te mai chinui in cautari, ti-am rescris aici cum a fost la mine!
Succes!

"Salutare!
Acum ca a venit iarna stim cu totii ca e cazul sa ne pregatim cu antigel (in cazul in care nu avem) si mai ales cu lichid de spalare parbriz pentru iarna.
In urma cu o saptamana si ceva, eu inca aveam lichid de vara, foarte putin mai ramasese ce e drept si exact inainte cu o noapte sau doua cu intentia mea de a pune lichid de iarna a inghetat afara. Ma rog... am mers asa si am tot asteptat sa se mai incalzeasca si sa pun lichid corespunzator.
Zis si facut, pun eu 5 litri de lichid de iarna, stergatoarele se miscau cand apasam pe maneta insa pauza sa vina vre-un lichid pe geamuri.
Mi-am zis, sigur e bocna. Nu era pentru ca am verificat toata instalatia am scos furtunasul care intra in duze, am suflat in el si iesea perfect, deci nu era inghetat.
Atunci trebuie sa fie ori motorasul ori siguranta de la motorasul de spalare geamuri ARSA.
Asa a si fost in final numai ca stim ca la C3 exista sigurante si sub volan in stanga si sub capota motorului.
Pentru cine are manualul ala PDF de C3 si cauta acolo o sa vada explicatii si amplasarea lor.
NUMAI CA NU ARE NICI O TREABA CU REALITATEA, drept pentru care eu le-am luat la rand.
Mai intai pe cele din masina - toate erau in regula.
Apoi pe cele de sub capota.
E ceva de munca, sa dai toate capacele alea de plastic jos, atat de pe baterie, de pe sigurante si dacca nu ai si mana mai subtire ai cam pus-o.
In manual scrie ca siguranta cu pricina este una de 10A (rosie) si e la numarul 3.
NICIODATA!
Le-am luat la rand si evident ca la fel ca in legile lui Murphy siguranta era chiar ultima, la care aveam acces cel mai greu si cel mai incomod si era la numarul 14.
Practic aceasta postare am scris-o ca sa nu va mai chinuiti si voi la fel ca mine si sa mergeti direct la locul cu pricina in cazul in care se mai arde siguranta asta.
DECI este una rosie de 10A la numarul 14 sub capota la motor. "

Cam atat pe moment, toate bune!
Sunt totul si totusi nimic!

ag26raf
pasionat
Mesaje: 301
Membru din: Mie 10-Dec-2008 10:00
Localitate: Mioveni

Mesajde ag26raf » Lun 20-Feb-2012 12:53

ALin, stiu ca am vorbit, insa am fost cu ea la reprezentanta, pt ca am schimbat siguranta si nimic.
Au masurat tensiunea acolo si concluzia este ca motorasul s-a ars.
M-a surprins si pe mine concluzia, dar am masurat impreuna cu ei.
Pretul de inlocuire cu tot manopera este undeva la 120 RON.
Asta e. Ghinionul. E musai sa il schimb pt ca acum, dupa topirea zapezii, pe bromoroaca asta, este imposibil sa circul.
Va tin la curent.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Lun 20-Feb-2012 16:23

ag26raf scrie:ALin, stiu ca am vorbit, insa am fost cu ea la reprezentanta, pt ca am schimbat siguranta si nimic.
Au masurat tensiunea acolo si concluzia este ca motorasul s-a ars.
M-a surprins si pe mine concluzia, dar am masurat impreuna cu ei.
Pretul de inlocuire cu tot manopera este undeva la 120 RON.
Asta e. Ghinionul. E musai sa il schimb pt ca acum, dupa topirea zapezii, pe bromoroaca asta, este imposibil sa circul.
Va tin la curent.

Mda. Succes!
Si eu am fsot in service cu Corsa mea si mi-au zis ca am valva EGR dusa si ca trebuie schimbata. Eu am intrebat SIGUR NU E VORBA DE UN CABLu, O MUFa, UN SENZOR CEVA?

NU D-LE. TREBUIE SCHIMBATE. ASA FAC ELE!

Si eu ca prostul m-am luat dupa ei, am dat 5 milioane, am luat una noua, am pus-o si aceeasi problema. In final descoperim un cablu desfacut la mufa senzorului.
PAI SA NU II BAGI IN MA-SA?
Si se mai dau si atoatestiutori.

Dar daca tu zici ca e sigur ars motorsul, atunci aia e!
SUCCES!
Sunt totul si totusi nimic!

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Mar 21-Feb-2012 22:48

Hylander scrie:
crysti79 scrie:Pune, te rog, o poza cu filtrul de motorina. In cazul in care nu l-ai montat inca.
De unde l-ai cumparat ?


Ei aici este aici.
Am schimbat personal, filtrul de aer, filtrul de polen (habitaclu) intrucat este relativ usor.

Dar la filtrul de motorina m-am cam impotmolit.
Ca se pare ca am o mica problemutza, sau cel putin o dilema.
Desi la mai multe magazine cand dau cautare pentru filtru de motorina pentru Citroen C3 mi-l arata pe acesta de l-am cumparat si eu, insa nu prea se pupa cu ce am eu pe masina. In sensul ca dupa cum vei vedea si in fotografii la cel Mann si cel de la mine arata ca un butoias si are 2 canale admisie/evacuare - unul in fata si unul lateral, la cel Delphi are un singur canal sus pus cumva oblic si spre stanga cum te uiti la el si celelalt e pozitionat cumva dedesubt pe partea dreapta si nu mai are conducta "tevusca" aia in care sa infigi furtunul ci un fel de tub interior in care sigur nu mai intra furtun pesteconducta de plastic ci "altceva probabil" intra in filtru (ca sa intelegeti mai simplu uitati-va la dopurile alea rosii, unul are conducta, celalat nu, la modelul meu, ambele au conductele alea)
:lol:
Asa ca cine il doreste sa il cumpere de la mine i-l dau cu mare drag, ca este nou noutz, asta in cazul in care nu il dau inapoi.
Din cate am observat ceea ce am cumparat eu este pentru model 1.4 HDi dar de 16V, ideal si pentru Peugeot, Citroen C4, CITROEN XSARA PICASSO 1.6HDI, 80KW, Ford Fiesta 1.4 TDCI, etc.
Se pare ca in magazin costa 200 de lei. Cel putin la mine in Buzau!
Uite poza cu el, modelul DELPHI HDF 939
Imagine

Ceea ce am vazut ca se potriveste la mine un model WIX WF8360 dar care zicese ca ar veni din Ungaria sau mai simplu modelul de la MANN & H wK939 si are forma cilindrica (la fel ca un butoias)
Iata si dimensiunile:

Diametru exterior 108
Diametru admisie [mm] 10
Diametru evacuare [mm] 10
Inaltime [mm] 134

Imagine

Totusi am cautat in continuare pe net si am gasit acest model care e chiar exact ce imi trebuie mie, in sensul nu ca doar seamana ci e identic si tot de forma cilindrica. Dar costa mult mai mult: 280 lei.
Filtru combustibil CITROËN C3 (FC_), 1.4 HDi, 8HX (DV4TD)
Firma: HENGST - Cod : 57996
Tip filtru:Filtru conducta
Diametru exterior:132 mm
Înaltime [mm]:129 mm

Imagine

Este totusi posibil sa se potriveasca foarte bine si cel de la MANN intrucat pozitionarea conductelor si a sistemului de prindere sunt in aceleasi locuri.

Dupa ce m-am uitat si eu in catalogul Mann, am observat ca pentru motorizarea DV4TD sunt date doua tipuri de filtre, evident cu coduri diferite.
Echivalentul primului filtru pus de tine are specificatia "Without integrated heating". Asta nu se potriveste. In schimb, merge cel cu codul WK 939.
Pentru alte coduri, click aici.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Mesajde Hylander » Joi 23-Feb-2012 01:15

Pai da.
939 este modelul care e ok.
celalalt e cumva asemanator cu ce am cumparat si eu initial dar nu se potriveste la modelul nostru de motorizare, dar la alte C3-uri e ok!
Eu personal nu am apucat sa il returnez si evident ca de montat nici nu s-a mai pus problema!
Daca nu reusesc sa il dau si il doreste cineva, il vand cu mare drag!
Sunt totul si totusi nimic!

mariustipa
pasionat
Mesaje: 143
Membru din: Mar 30-Noi-2010 16:33
Localitate: timisoara
Contact:

stalp stanga

Mesajde mariustipa » Mie 25-Apr-2012 15:07

Asa este, stalpul din stanga fatza este crunt de prost pozitionat. Am facut defuleul Jiului si a trebuit sa adopt o pozitie ciudata, cu mana dreapta sprijinita in scaunul pasagerului ca sa am vizibilitate la virajele spre stanga. Si eu am patit de vreo 4 ori asa, sa opresc la limita pe trecere de pietoni.

Avatar utilizator
Hylander
pasionat
Mesaje: 188
Membru din: Mie 16-Feb-2011 01:45
Localitate: Bucuresti / Buzau
Contact:

Re: stalp stanga

Mesajde Hylander » Mie 25-Apr-2012 15:09

mariustipa scrie:Asa este, stalpul din stanga fatza este crunt de prost pozitionat. Am facut defuleul Jiului si a trebuit sa adopt o pozitie ciudata, cu mana dreapta sprijinita in scaunul pasagerului ca sa am vizibilitate la virajele spre stanga. Si eu am patit de vreo 4 ori asa, sa opresc la limita pe trecere de pietoni.

Despre ce vorbesti?
Sigur ai postat unde trebuie?
Noi tocmai vorbeam de consumabile si filtre...
:roll:
Sunt totul si totusi nimic!


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib