SPALARE MOTOR CITROEN C3 !!!

Forum de discutii generale despre Citroen C3 (2002-2009). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
catalinu
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:11
Localitate: bucharest

SPALARE MOTOR CITROEN C3 !!!

Mesajde catalinu » Mie 31-Dec-2003 12:24

Salut fratilor,

am o problema....nu stiu daca pot sa spal motorul la C3 caci s-ar putea ca computerul sa fie amplasat langa motor ca la Dacie...asta din cate am inteles de la cei de la spalatorie iar cei de la service nu s-au prea pronuntat.
PLEASE HELP ME !!!!

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Sâm 03-Ian-2004 14:32

Salut si La Multi Ani !

Cred ca ai dreptate, ECU s-ar putea sa fie in compartimentul motor. La 306 cu acelasi motor asa este.
Dar asta nu te impiedica sa speli motorul!

La 306 am spalat motorul de 2 ori pana acum si injectia nu a patit nimic. Calculatorul este intr-o cutie de plastic etansa.
Oricum, nu e bine sa speli motorul prea des...alternatorul si demarorul nu vor aprecia prea tare apa sub presiune :)

Avatar utilizator
catalinu
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:11
Localitate: bucharest

Mesajde catalinu » Lun 05-Ian-2004 10:27

Am inteles partea cu faptul ca spalatul e oarecum daunator dar totusi innebunesc sa vad motorul murdar....Voi ce solutii adoptati?E chiar asa de daunator jetul de apa?
Se intampla sa am la firma o Solenza care de asemenea nu poate fi spalata la motor...Sper din tot sufletul sa nu fie aceeasi problema cu C3...
Dati-mi va rog un sfat....
Cum e cu lacul acela aplicat pe motor?Am inteles ca protejeaza definitiv impotriva murdariei...
Sa nu intelegeti gresit dar un motor curatat impresioneaza puternic la revanzare....Deci pe langa faptul ca ai o masina impecabila in timp ce o detii vei mai si castiga ceva la momentul despartirii.

RaduMan

Mesajde RaduMan » Mar 06-Ian-2004 12:27

Din cate stiu eu, nu este interzis sa speli motorul, ci sa il speli cu jet sub presiune.
Am inteles ca se poate spala cu un praf special de curatat, si apoi se clateste cu apa, dar nu sub presiune.

Vizitator

Mesajde Vizitator » Lun 09-Feb-2004 13:43

RaduMan scrie:Din cate stiu eu, nu este interzis sa speli motorul, ci sa il speli cu jet sub presiune.
Am inteles ca se poate spala cu un praf special de curatat, si apoi se clateste cu apa, dar nu sub presiune.


De unde pot lua praful asta minune?
Te rog ajuta-ma....

Avatar utilizator
catalinu
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:11
Localitate: bucharest

Mesajde catalinu » Lun 09-Feb-2004 13:46

Da-mi si mie informatii cu privire la praful asta....unde poate fi gasit, cum se foloseste si cat costa...
PLEASE !


Înapoi la “Citroen C3 - Hatchback, Pluriel, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern