ceas auxiliar temperatura apa

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

ceas auxiliar temperatura apa

Mesajde mariusbv » Mie 12-Sep-2007 21:52

salutare tuturor,
si-a mai pus cineva un ceas auxiliar pentru indicarea temperaturii apei?...as dori sa-mi montez asa ceva pe masina dar am nevoie de ceva sfaturi. eu personal mi-am pus un astfel de ceas la skodita ...am legat trei fire: 1-la sonda de temperatura, 2-la bobina de inductie( pentru +) si 3- minus., dar la un bx diesel cum ar trebui sa leg firele?
BX

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 12-Sep-2007 21:59

Ce nevoie are sonda de temperatura sa fie legata la bobina de inductie?? :shock:

Probabil ca acolo era un plus.

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Mie 12-Sep-2007 22:23

din ceasul care imi indica temperatura imi ieseau trei fire.......si da...pe post de plus...
BX

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Lun 17-Sep-2007 15:32

Ceasurile de temperatura sau de presiune au nevoie de un plus prin contact, un minus si semnal de la sonda aferenta.Nu e nevoie sa ajungi pana la motor ca sa iei un plus.Gasesti in spatele bordului sau la unul din cele 4 comutatoare de langa volan (uita-te pe o schema electrica inainte si nu mai lasa toti pseudo-electricienii sa umble in masina ta,daca nu vrei sa ai probleme mari).Daca vezi un electrician ca umbla intr-o instalatie electrica fara o schema, acela clar, nu e meserias.E doar unul din acei indivizi care ne fac masinile sa ia foc.Descarca de pe net schema electrica pt.masina ta si nu iti va fi prea greu sa o intelegi.
Pt.firul de minus,alege un punct de masa pe care il folosesc si alte circuite,ca sa fii sigur ca vei avea masa.
Dupa aceea trebuie sa tragi un fir de la sonda de pe mitor,pana la ceasul cu pricina.De preferat e sa il tragi pe langa celelalte fire din instalatie.Astfel va fi protejat.
In schimb,vad ca nu spui nimic despre sonda care se monteaza pe motor.Atentie mare!!!Nu e buna cea care e folosita pt.becul din bord.Aceea functioneaza ca un intrerupator.Tie iti trebuie una care functioneaza ca un potentiometru (variaza continuu valoarea in functie de temperatura).Cea originala de BX GTI,cred ca e destul de greu de gasit, dar poti folosi una de Dacia (pt.ceas) fara sa indice eronat.Dar nu va merge in aceeasi gaura in care e cea pt.bec,fiindca are filetul mai mare si cu alt pas.Iar daca incerci sa o strunjesti,se va forfeca.Eu am facut deja aceasta operatie,dar m-am complicat prea mult.Dupa ce am stricat o sonda de Dacia,prin strunjire,am fost nevoit sa fabric eu o alta sonda cu dimensiunile celei originale de BX, dar cu interiorul de la cea de Dacia.Dupa care am sertizat-o si dupa mult chin, am obtinut sonda mult dorita.Nu poti nici sa pui o reductie fiindca corpul sondei nu va mai fi in curentul de apa.Va fi la capatul unei gauri infundate pe unde nu circula apa.Nu va indica temperatura cu exactitate.
Dar e mult mai simplu sa dai o gaura in capacul in care e fixat termostatul,o filetezi si fixezi sonda acolo.Asa este la BX GTI 16 Valve.
Daca vrei sa montezi si ceasul cu sonda de presiune de ulei,vezi ca ai o gaura langa sonda pt.bec (langa filtrul de ulei) care e astupata cu un buson orb.Numai ca va trebui sa faci o reductie.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 17-Sep-2007 21:00

mergi la dezmembrari si cauta orice sonda de apa pentru ceas de peugeot 205, 309, 306, 405, citroen ZX, BX, Xantia, XM, Visa, AX, Saxo. important e sa aiba un singur contact cu papuc tata, sa aibe acelasi filet (diam si pas) si sa fie mult mai mica in inaltime decit sonda de bec. pentru asta nu ezita sa iei sonda de bec (una din ele) cu tine pentru a o compara cu cealalta. daca nu mergi la unix, meteor sau elit si comanda sonda de ceas pentru BX 1,9 gti. va fi mai scumpa decit la second dar sigur va merge si va fi imperecheata cu ceasul, asta in cazul in care folosesti ceasul original din bord de la gti sau gti 16v. daca nu, nu ramine decit sa faci ce a zis @dan1972. important e ca sonda sa fie pereche cu ceasul, altfel ti-arata numarul de la pantof al vecinului de la 5, si nu cred ca asta urmaresti :lol: :lol: :lol:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Mie 19-Sep-2007 19:15

am rezolvat-o cu sonda......se potriveste perfect sonda de la skoda 120....am montat-o in locul celei de 105 grade. ceas de temperatura gradat am luat tot de la skoda unul original marca PAL. este super...si arata chiar foarte bine ceasul(cromat), dar nu stiu unde as putea sa-l montez( sa nu arate prea chicios). Nu sunt convins ca pasul filetului este acelasi, dar credeti-ma s-a infiletat foarte bine...am mai pus si ceva calti pentru o etansare perfecta.multumesc de sfaturi.
BX


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187667
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11703
    Cel mai nou membru Vertu