geamurile fata

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
danyulian
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Vin 09-Feb-2007 10:22
Localitate: beclean,bistrita-nasaud

geamurile fata

Mesajde danyulian » Lun 12-Feb-2007 16:16

are cineva o schema sau ceva de la geamuri
nu merg zici ca nu au motoras acolo
am un bx si mai aiurea e ca geamul din stanga fata a coborat vreo 2 cm si acum nu mai urca, ce ma sfatuiti sa-i fac?

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Lun 12-Feb-2007 16:57

Pana la schema verifica daca nu sunt intrerupte firele dintre usa si caroserie. Apoi verifica butoanele de comanda daca fac contact. La BX ca si la CX, tot curentul "supt" de motoare trece prin contactele din butoane, nu exista relee astfel ca aceste se perleza usor.
De asemenea, daca butonul de pe parte soferului pt usa pasagerului nu face contact, butonul de pe usa pasagerului nu primeste masa si deci nu poate comanda nimic.
Ultima oară modificat Lun 12-Feb-2007 17:24 de către eugenro2001, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
danyulian
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Vin 09-Feb-2007 10:22
Localitate: beclean,bistrita-nasaud

Mesajde danyulian » Lun 12-Feb-2007 17:19

mersi o sa caut
am desfacut panoul la usa pasagerului si a inceput sa mearga geamul
dupa ce l-am pus la loc a coborat 2 cm si acum nu mai merge nici sus nici jos
la usa stanga nu misca nimic

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 12-Feb-2007 17:59

verifica inprimul rand butoanele, adica acele contacte din interiorul butoanelor...

apoi verifica din nou contactele dintre cabluri si buton si apoi contactle de la cablurile din interiorul panoului si cablurile care trec prin usa ...
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
cdires
pasionat
Mesaje: 398
Membru din: Sâm 28-Oct-2006 19:31
Localitate: Racari,Dambovita
Contact:

Mesajde cdires » Lun 12-Feb-2007 20:01

salutare,

apropos de geamuri comandate electric...
la noul bx am geamuri cu manivela si as vrea sa pun electrice de la cea veche,insa nu stiu cum s-ar putea face chestia asta fara sa schimb usile cu totul... si chiar daca le-as schimba nu stiu de unde sa iau curent. Mentionez ca fetele usilor cu macara mecanica au si locasurile pentru butoane insa nu exista instalatia electrica in corpul usii.

Ar fi foarte utila o schema sau ceva...

@danyulian - am avut si eu probleme de genul asta. Trebuie curatate contactele de la butoane. Daca tot umblii acolo n-ar strica sa bagi ceva vaselina pe roata dintata de la motorase si pe dintii macaralelor. De cand am facut asta geamurile coboara si urca mult mai repede ca inainte. Aveam un mic complex cand trebuia sa astept 10 secunde sa cobor geamul complet...
Bafta multa
Relu

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 12-Feb-2007 22:16

@danyulian ia vezi daca nu cumva incep sa mearga intr-o anumita pozitie a usii fata de caroserie. adica deschide-o si misc-o usor cu degetul apasat pe buton, daca da vreun semn, mai mult ca sigur sint firele (unul sau mai multe) de pe stilpul usii. trage usor cauciucul ala de pe ele (impinge-l din interiorul usii) si dupa ce le scoti la lumina, trage de ele pe rind. la cel intrerupt se va rupe repede teaca si dupa poti fie sa il schimbi cu totul, fie sa il inadesti pe portiunea respectiva. daca nu mai mult ca sigur e de vina butonul care se poate desface si curata.

@cdires ia-o pe traseul firelor de la geamuri la masina veche si vezi unde merg, daca tot e desfacuta. apoi tine minte unde intrau si in ce fel si muta-le cu totul si in ceeasi pozitie pe masina noua. o sa te chiunui ceva mai mult sa le treci prin burdufelele de cauciuc de pe stilpi si sa schimbi macaralele intre ele, daca nu ai mai facut asta niciodata, dar cred ca merita efortul
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

gaby_02nnf
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Vin 08-Dec-2006 20:03
Localitate: cj napoca

Mesajde gaby_02nnf » Mie 14-Mar-2007 19:04

dati-mi o schema va rog am si io ceva probleme cu geamurile
:roll:

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mie 14-Mar-2007 19:23

cautati si voi pe forum, in sectiunea "Fisiere/descrieri tehnice" in topicul "Documente pe RapidShare" se gaseste manualul Haynes de BX care are si schema electrica!

gaby_02nnf
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Vin 08-Dec-2006 20:03
Localitate: cj napoca

Mesajde gaby_02nnf » Joi 15-Mar-2007 18:43

scuze fratilor dar nam gasit schema la geamurile eelectrice fata :( miam facut rost de 2 macarale si 2 intrerupatoare si nu le stiu lega va rog sami spuneti pozitia firelor pe intrerupator multumesc anticipat :)

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 15-Mar-2007 22:42

@gaby_02nnf si @danyulian v-am trimis schema pe email.
Maine o pun si pe forum.

gaby_02nnf
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Vin 08-Dec-2006 20:03
Localitate: cj napoca

Mesajde gaby_02nnf » Vin 16-Mar-2007 22:55

mersi


Înapoi la “Electrica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern