furtun termostat

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

furtun termostat

Mesajde abarth_mcm » Dum 07-Iun-2009 23:55

Azi am avut ghinionul sa se sparga furtunul care vine sub corpul termostatului si duce la motor. E un furtun cu cot de aproximativ 10 cm si leaga dedesubtul corpului la termostat cu o teava care duce la motor probabil. Nu m-am lasat pana nu am studiat sa vad de unde curgea(asta la 12 noaptea cu lanterna)
Am avut noroc ca imi functioneaza sonda de apa care ma avertizeaza ca am ramas fara apa. (s-a aprins STOP + becul cu valuri apa de pe centru). Am facut pit-stopuri de vreo 4-5 ori in 5km sa alimentez cu apa si am ajuns acasa cu bine.(nu curgea f rau..dar curgea oricum suficinet cat sa imi fi ars Doamne-fereste garnitura de chiuloasa+altele daca nu imi functiona indicatorul de apa)

Intrebarea mea...CE FURTUN II PUN? E cam dubios la dimensiuni..mai larg unde vine corpul termostatului si mai strans un pic unde vine teava.
Per total, e un pic mai larg precum cel de dacie de la radiator(asta ca sa va faceti o idee). Si in plus..are si un mic cot...trebuie mulat..


Daca are cineva un astfel de furtunel si e din bucuresti il primesc cu mare placere :wink: Sau daca ma indrumati de unde sa achizionez unul.. daca nu gasesc, confectionez unul din cel de la radiator de dacie..decat ca nu prea intra fiind mai mic si nu pot sa il bag :cry: :cry:
Sugestii? Poate totusi se desparte cineva de un astfel de furtunel..e mic si are pana in 10 cm..poate incurca pe careva pe acasa :roll: Intreb pt ca deseori se aruca astfel de maruntisuri, nestiind ca uneori vor fi folositoare cuiva..

Din cate sstiu eu, furtunelul e la fel si la Diesel aspirat si la Turbo

Astept raspuns.
Merci
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 08-Iun-2009 01:00

pai nu iei de pe cealalta masina daca spui ca e la fel? si daca faci rost de altul, il pui apoi la aia. e simplu...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 09-Iun-2009 17:26

Asta fac cand ajung acasa. Insa eu sunt student in bucuresti si am masina cu mine logic. :wink: (iar cel turbo il am acasa la buzau)
Pana cand o sa ma duc la buzau, i-am pus un furtun de dacie cu cot. Nu stiu cat o sa tina pentru ca l-am fortat. Furtunul de dacie are 20mm diametru, iar la citroen are 24 de mm in o parte, respectiv 26 mm in cealalta parte.
Sa vedem cat o sa tina cu furtunul asta de dacie :wink: Cum ajung la bz sapt viitoare, ii iau furtunul de la cealata masina.
Deocamdata am mers cu masina si a rezistat.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

CRYsti
pasionat
Mesaje: 158
Membru din: Vin 20-Mar-2009 10:24
Localitate: Ploiesti

Mesajde CRYsti » Mar 09-Iun-2009 22:24

Rezista eu am pus de dacie si merg cu ea asa de vara trecuta
Citro, citro citro

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 10-Iun-2009 09:44

Totusi o sa ii pun de Citroen cand ajung acasa..pana atunci cel de dacie e f bun.
Chestia e ca cel de dacie e mai mic in diametru si intra fortat avand sansa se se rupa...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mie 10-Iun-2009 10:15

Nu se rupe cel de Dacie. Tine foarte bine cat vrei tu.

Nu iti mai fa atatea griji inutile. 8) :lol: Viata-i mai frumoasa de atat!

Spor.
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mie 10-Iun-2009 15:02

voi nu intelegeti! sunteti niste insensibili.
pun pariu ca omu asta nu mai poate dormi noaptea stiind ca are o piesa straina pe masina lui! daca nu e de citroen...da-o jos...totul original! :wink:
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 10-Iun-2009 15:11

Da..pai faza e ca mai schimbasem furtunul acela punand tot de dacie si a tinut doar vreo cateva luni. :cry: .si de aceea o sa ii pun original :wink: acesta e motivul pt care cautam alta solutie.
Nu zic ca nu merge de dacie..merge(doar din asta am pus)...decat ca e mai mic in diametru(20mm fata de 24 respectiv 26mm) si nici materialul nu e chiar grozav..
E..sunt eu mai pretentios asa cu citronelul :lol: Nu de alta, dar cand am vreo problema si se aprinde STOP la bord simt ca ma iau fiorii :razz:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Mecanica - BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern