Schimbare filtru aer

Modificari si imbunatatiri ce pot face viata Bx-ului mai usoara.

Moderator: Echipa Tehnica

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 25-Iun-2007 09:44

practic nu vom obtine nimic... asta-i si parerea mea ,dar totusi unii is cuceriti de design-ul filtrului bag mana in foc 8)
Sfatul meu este sa ramai la filtrul standard si gata :D

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 25-Iun-2007 09:48

pentru ca mi se pare mai "curata" treaba fata atatea furtune de alea mari de aer. altceva nimica. stiu ca nu va imbunatati performanta cu nimic. oricum, de la inceput am precizat asta.
"If in doubt, flat out!"

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 25-Iun-2007 09:52

s-a gandit producatorul bx de ce a pus furtunele alea mari :D acum este alegerea ta ce vrei face ... Doar ca o sa ai o grija in plus filtru spor se uple de praf mai repede decat unul normal :D

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Lun 25-Iun-2007 10:06

da, zici tu ceva. am ales deja. schimb filtrul cu altul original. Mi-am facut deja comanda, pe maine ii la mine.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mercurry70
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mie 07-Feb-2007 01:50
Localitate: Focsani

salutare...

Mesajde mercurry70 » Mar 10-Iul-2007 16:21

In legatura cu filtru sport...
Eu am montat un astfel de filtru ... pe motorul diesel de 1.9... evident am incercat sa il montez cat mai departe de caldura si l-am pozitionat la semnalizarea stanga prin tubulatura cu un singur cot de apr 90 grade.... evident ca nu sa simtit nici o imbunatatire a performantelor... ci doar un zgomot... placut ... dar dieselul si asa e zgomotos :).
Ca si concluzii.....
Daca esti mai mereu cu surubelnita cu reglaje si alte montaje si minunatii este practic un avantaj pentru ca faciliteaza accesul fiind mult mai usor de demontat/montat.
Mi se pare ca filtreaza bine mai ales daca este produs de o firma cunoscuta si pana acuma (il am montat de apr 40 mii km) nu am avut probleme cu uzura prematura... ba mai mult motorul imi merge ft bine... nu consuma ulei s-au zgomote ciudate.... trebuie sa il schimb apropo .. si poate imi sugerati o firma... Eu am pus unul conic ....

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 10-Iul-2007 16:59

se spala, nu se schimba
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Lun 26-Ian-2009 16:43

si eu as pune alt fitrul...dar nu din motive de sportivitate..
Motivul:as scoate toata carcasa aia de filtru care ocupa fff mult. E f enervanta cutia aia rotunda unde intra filtrul pt ca iti limiteaza vizibilitatea la multe lucruri...gen conducte...gen ambreiajul....
Asa ca data viitoare ma orientez sa iau alt filtru..unul sport..ceva..micut sa nu ocupa atata loc si eu sa nu pot vedea nimic acolo.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Modificari utile BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv